20 czerwca, 2022

Brama wjazdowa – z furtką czy bez?

ogrodzenie

Ogrodzenie i brama wjazdowa na posesję to ważne elementy projektu. Dopełniają architekturę budynku, wpływają na wygląd całości i w końcu – na nasz życiowy komfort każdego dnia. Podwyższają także poziom zabezpieczenia mienia i domowników, ponieważ stanowią dodatkową barierę. Dlatego podejmując decyzję, jakie ogrodzenie i bramę wybrać, warto przemyśleć każdy element. Brama wjazdowa – z furtką czy bez? To jedno z pytań, które warto sobie zdać na etapie projektu ogrodzenia.

Z furtką czy bez
Z furtką czy bez


Zwykle planując ogrodzenie, poza ogólną wizją, stylem, kolorem myślimy w pierwszej kolejności o bramie wjazdowej. Zajmuje sporą powierzchnię, jest ruchomym elementem ogrodzenia, powinna więc mieć określone parametry, żeby późniejsza eksploatacja nie sprawiała nam problemu.

Brama wjazdowa – rozwierna czy przesuwna?

Duże znaczenie ma powierzchnia, którą dysponujemy. W przypadku niektórych działek montaż bramy rozwiernej (z tradycyjnie otwieranymi skrzydłami) nie ma niestety racji bytu, ponieważ podjazd do budynku jest po prostu zbyt mały. Wówczas rozwiązanie stanowi wariant przesuwny, który oszczędza miejsce na posesji. Jednocześnie wymagana jest przestrzeń wzdłuż ogrodzenia – tak, żeby skrzydło mogą schować się, bez kolizji z innymi elementami terenu (słupki, drzewa, wiata śmietnikowa itd.). Wygodne otwieranie bramy zapewnia zastosowana automatyka. Możemy sterować bramą za pomocą pilota lub korzystając z rozwiązań dla inteligentnego domu – przez aplikację w telefonie czy też panel we wnętrzu.

Do kompletu furtka

Kompletne ogrodzenie składa się z paneli z przęsłami, wspomnianej bramy oraz furtki. Czy furtka jest koniecznym elementem? To zależy – od preferencji inwestora, jego potrzeb, a czasami – od możliwości przestrzennych działki. Jeżeli jest ona bardzo mała, może po prostu nie być miejsca na montaż furtki. Jeśli jednak wielkość terenu pozwala na jej instalację, warto dobrze to rozważyć na etapie projektu, ponieważ późniejsza zmiana koncepcji będzie bardziej skomplikowana w realizacji i wymusi dodatkowe koszty. W projekcie ogrodzenia z furtką musi się znaleźć także instalacja elektryczna na sąsiadującym z nią słupku, tak żeby system mógł zwalniać elektrozaczep, gdy będziemy chcieli otworzyć skrzydło np. za pomocą wideofonu.


Brama wjazdowa z furtką czy bez?

Może się wydawać, że do swobodnego wejścia na posesję wystarczy brama wjazdowa, np. jeśli domownicy poruszają się głównie samochodem i w ten sposób przekraczają granicę działki. W innych przypadkach skrzydło po prostu uchylimy na szerokość furtki i brama będzie stanowić jej „substytut”. Weźmy pod uwagę, czy rozwiązanie to sprawdzi się w perspektywie długoterminowej i w każdej sytuacji. Dzieci, które na ten moment wozimy do przedszkola lub szkoły, za jakiś czas będą bardziej samodzielne – korzystanie z furtki będzie dla nich zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Jeżeli często pojawiają się u nas goście, którzy parkują poza terenem posesji, furtka również jest wygodniejsza niż każdorazowe otwieranie skrzydła bramy oraz pilnowanie – czy na pewno zamknęło się ono za osobami, które weszły do domu. Montaż furtki to również mniejsza eksploatacja bramy, która nie musi być otwierana na kilkadziesiąt centymetrów za każdym razem, kiedy chcemy opuścić lub dostać się na posesję. Co w perspektywie czasu może okazać się sporą oszczędnością.

Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.