19 października, 2021

Co zrobić, kiedy drzwi zewnętrzne opadają?

drzwi

Szuranie czy skrzypienie to częste objawy nieprawidłowego działania drzwi zewnętrznych związanego z ich opadaniem. Zignorowanie problemu może być przyczyną kolejnych usterek drzwi i ościeżnicy. Opadające drzwi mogą powodować uszkodzenia powierzchni podłogi, straty ciepła oraz obniżenie poziomu bezpieczeństwa. Co zrobić, kiedy drzwi zewnętrzne opadają?

opadanie drzwi
opadanie drzwi

Opadanie drzwi nie jest niczym zaskakującym. Oczywiście prawidłowo zamontowana ościeżnica i skrzydło powinny działać bez zarzutu. Jeżeli więc tuż po montażu pojawią się jakieś nieprawidłowości, zgłośmy to osobie, która go wykonywała.

Dlaczego drzwi opadają?

Może się okazać, że po kilku czy kilkunastu latach zauważymy, że drzwi szurają o podłogę czy skrzypią, a podczas ich zamykania na klucz wyczuwalny jest opór. Objawy takie pojawiają się nawet w przypadku najbardziej starannego montażu drzwi i są związane z ich codzienną, intensywną eksploatacją. Solidne drzwi zewnętrzne opadają częściej – zwykle skrzydło jest cięższe niż w przypadku stolarki stosowanej wewnątrz. Powodem opadania drzwi jest też ich nieprawidłowe użytkowanie, czasem mimowolnie obciążamy drzwi „uwieszając” się na nich – często robią to nasze dzieci. W końcu czynniki atmosferyczne, które wiele lat oddziałują na elewację, w tym także stolarkę okienno-drzwiową, mogą sprawić, że drzwi zewnętrzne zmienią swoje położenie.

Usterka zauważona w odpowiednim czasie, na którą szybko zareagujemy, nie spowoduje wielu szkód. Jeśli jej nie usuniemy – musimy liczyć się z uszkodzeniami ościeżnicy, otarciem powierzchni podłogi oraz stratami ciepła. Na szczęście opadające drzwi można zazwyczaj łatwo naprawić – nawet samodzielnie.


fachowiec

Co zrobić, kiedy drzwi zewnętrzne opadają?

Żeby pozbyć się problemu opadających drzwi zewnętrznych, musimy wyregulować je na zawiasach. Regulacja polega na poprawnym ustawieniu skrzydła, w stosunku do ościeżnicy, a także wyregulowaniu docisku drzwi do ościeżnicy. Możemy to zrobić przez dokręcenie lub poluzowanie odpowiedniej śruby, przy zastosowaniu właściwego klucza. Wykręcając śrubę, sprawimy, że skrzydło odsunie się, natomiast wkręcając ją – przysunie się w stronę zawiasu. W większości modeli drzwi zewnętrznych dostępnych na rynku regulacja odbywa przy pomocy klucza imbusowego.

Kiedy warto powierzyć sprawę fachowcowi?

Naprawę usterki warto powierzyć fachowcowi. Dotyczy to zarówno nowoczesnych rozwiązań jak i zawiasów starego typu. Jeśli nie czujemy się na siłach to nie wykonujemy regulacji samodzielnie. Doświadczony serwisant bez problemu naprawi usterkę, a jeśli jej przyczyną będzie coś zupełnie innego to ją zdiagnozuje i zaproponuje skuteczne rozwiązanie.

Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.