20 października, 2021

HST czy PSK – który system okien tarasowych wybrać?

Okna

Taras – dodatkowa przestrzeń użytkowa, kolejny pokój, jadalnia na świeżym powietrzu i miejsce relaksu. Jeżeli pogoda sprzyja, służy domownikom od późnej wiosny do jesieni. Aranżacja okien tarasowych wpływa na komfort i estetykę zarówno powierzchni na zewnątrz budynku, jak i w środku. Który system wybrać, żeby spełniał swoją funkcję, był dostosowany do potrzeb użytkowników i pasował do całości wykończenia – HST czy PSK?

dodatkowa przestrzeń
dodatkowa przestrzeń


Czasy, gdy na rynku popularny był jeden typ okien rozwierno-uchylnych, dawno minęły. Dostępne systemy stolarki do zastosowania na balkonach i tarasach pozwalają stworzyć praktyczne i atrakcyjne wizualnie aranżacje. Znakomitym wyborem w domach i mieszkaniach są okna tarasowe przesuwne. W Eko-Okna proponujemy rozwiązania HST i PSK. Co kryje się za tymi nazwami? Który system okien tarasowych wybrać?

Taras lub balkon – dodatkowy pokój

Dla wielu inwestorów taras to istotny element projektu. Rozszerza powierzchnię użytkową – zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i apartamentów na najniższych lub najwyższych kondygnacjach, czy nawet na zagospodarowanych dachach. Przestronny balkon może z powodzeniem pełnić podobną funkcję. Stanowi dodatkowy pokój w ciepłych okresach roku, w zimnych – wizualnie powiększa przestrzeń salonu.


dodatkowa przestrzeń

Okna tarasowe – jeszcze więcej przestrzeni

Okna tarasowe wpływają na wygląd zarówno w środku, jak i odbiór fasady budynku. Forma stolarki powinna pasować do całości projektu – duże przeszklenia są aktualnym trendem aranżacyjnym. Można powiedzieć, że zdobią same w sobie. Wielkoformatowe okna na całych ścianach dają nie tylko nietuzinkowy efekt estetyczny, ale też doświetlają pomieszczenie. Mamy też wrażenie, że zaciera się bariera między terenem zielonym a wnętrzem – dom dosłownie otwiera się na ogród. Efekt ten uzyskuje się dzięki oknom tarasowym w systemach przesuwnych.


dodatkowa przestrzeń

HST czy PSK, który system okien tarasowych wybrać?

Oba systemy bazują na mechanizmie poruszania się drzwi po szynach jezdnych. Dzięki temu, nawet przy dużej powierzchni przeszkleń, nie tracimy przestrzeni w pomieszczeniu – tak jak miałoby to miejsce w przypadku okien rozwiernych.

Mechanizm okien tarasowych PSK pozwala zarówno na ich przesuwanie, jak i uchylanie. To podstawowy system odstawno-przesuwny z profilem ościeżnicy na całym obwodzie. Jedno skrzydło jest stałe, a drugie aktywne. Inny schemat, w którym stosuje się ruchomy słupek, umożliwia rozjeżdżanie się skrzydeł po szynie przeciwlegle do siebie. Okna tarasowe PSK sprawdzą się w przypadku mniejszych metraży, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, w domkach letniskowych, jak i w apartamentach.

HST to zaawansowany system okien unoszono-przesuwnych. Pozwala na budowę nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji, także wielowymiarowych i narożnych. W zależności od konkretnego wariantu, może występować nawet w siedmiu schematach otwierania. Dodatkową zaletą systemu jest możliwość montażu niskiego progu. Szyny jezdne licują się z powierzchnią podłogi, co zarówno podwyższa komfort użytkowania, jak i wpływa na estetykę okien i całego pomieszczenia.

Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.