23 maja, 2022

Sposoby otwierania okien – zadbaj o codzienny komfort

Okna

Otwieranie okien to czynność właściwe automatyczna, na której na co dzień się nie skupiamy. Przykuwa ona uwagę, gdy pojawi się usterka – mamy trudność z otworzeniem okna w upalny dzień lub nie możemy go zamknąć, gdy w domu zrobi się zimno. Jednak codzienny komfort możemy zapewnić sobie nie tylko przez bezproblemowe użytkowanie, ale też odpowiednio dobrany sposób otwierania okien – dostosowany do naszych potrzeb i pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane.

Sposoby otwierania okien
Sposoby otwierania okien


Rutynowe czynności w domu wykonujemy bez zastanowienia – jeżeli nie napotykamy przeszkód, sprzęty działają prawidłowo i płynnie, przestajemy się na nich skupiać. Jednak codzienne aktywności stanowią o naszym codziennym komforcie. Otwieranie okien to jedno z działań, które wykonujemy nieustannie, niemalże każdego dnia, przez całe życie. Możemy po prostu zadowolić się bezusterkową pracą standardowych rozwiązań, ale możemy również zastanowić się, jak podwyższyć wygodę eksploatacji i jednocześnie jakość naszego życia oraz funkcjonowania w domu. Warto w tym celu przyjrzeć się, jaki mamy wybór.

Jakie są sposoby otwierania okien?

Okna rozwierne i okna uchylneNajbardziej podstawowym sposobem otwierania okien jest otwieranie skrzydła na oścież. Najczęściej, ten typ stolarki okiennej, nie licząc okien balkonowych, połączony jest z wariantem, który umożliwia uchylenie okna. Natomiast częściej możemy spotkać stolarkę jedynie z uchyłem – np. w częściach wspólnych, na klatkach schodowych czy półpiętrach. Tam znajdują się długie, lecz niewysokie okna uchylne. Są one stosowane w miejscach, gdzie nie ma potrzeby montowania opcji rozwiernej lub… nie ma możliwości jej wykorzystania: na poddaszach, w garażach lub w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu.

Okna rozwierno-uchylne

Okna rozwierno-uchylne to wciąż popularny wybór w większości domów w Polsce. Skrzydło otwiera się na oścież lub okucia pozwalają na jego uchylenie. Mechanizmem sterujemy klasycznie za pomocą klamki – przekręcając ją do góry (pozycja uchylna), do boku (pozycja otwarta) lub do dołu (pozycja zamknięta) – w zależności od potrzeb.

Okna odchylne

Okna odchylne to alternatywa typu uchylnego. Konstrukcja pozwala na otwieranie okna np. podczas opadów – możemy więc przewietrzyć pomieszczenie bez obaw, że woda dostanie się do wnętrza. Klamka umieszczona w dolnej części ramy zapewnia wygodę i funkcjonalność – dzięki niej łatwiej dosięgnąć do okucia, gdy okno zamontowane jest wysoko, pod sufitem.

Okna przesuwne i obrotoweOpcja przesuwna wielu osobom kojarzyła się dotychczas z zastosowaniami wewnątrz domu lub mieszkania – drzwi do garderoby, spiżarni lub sypialni w miejscach, w których układ przestrzeni nie pozwala na inne rozwiązanie. Jednak możliwość przesuwania skrzydła, z tego samego powodu, a więc lepszego zagospodarowania powierzchni – rewelacyjnie sprawdza się w przypadku stolarki okiennej np. wyjścia na taras, balkon lub loggię. Z kolei okna obrotowe to doskonałe rozwiązanie w kuchni, w której zaplanowano przeszklenia nad blatem roboczym – możemy wpuścić powietrze do pomieszczenia bez obaw, że skrzydło wejdzie w kolizję z baterią kuchenną czy sprzętami stojącymi na dolnej zabudowie.

Okna Casement dla jeszcze większej wygody

W ofercie Eko-Okna znajdują się nowoczesne modele okien, które pozwalają na otwieranie skrzydła na zewnątrz. Casement MB-70 sprawdza w przypadku takich elementów zabudowy zewnętrznej jak wiatrołapy, witryny czy konstrukcje przestrzenne. Wariant MB-86 Casement posiada bardzo dobre parametry termoizolacyjności i możliwość wykonania wersji odchylnej dołem (Top-Hung) oraz rozwiernej (Side-Hung). Trzy typy zawiasów i wiele wariantów kolorystycznych do wyboru to gwarancja dopasowania produktu do potrzeb inwestora.

Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.