Istnieją dwa podstawowe typy ogrodzeń:
Przesuwa się ona wzdłuż ogrodzenia, a co za tym idzie nie zajmuje miejsca na podjeździe. Sprawdzi się ona jednak wyłącznie w przypadku szerokich działek. Brama musi mieć bowiem odpowiednią ilość miejsca, aby móc się otworzyć.
Tutaj problemem może być jednak ukształtowanie terenu. Aby brama swobodnie się otworzyła, podjazd musi być idealnie płaski. Brama nie może zostać zainstalowana na wzniesieniu, gdyż każdy pagórek może zakłócić możliwość jej otwarcia. Oczywiście podjazd musi mieć również odpowiednią głębokość, tak aby skrzydła bramy mogły się otworzyć.
Korzyści ze stosowania automatyki do bram jest naprawdę wiele. Przede wszystkim – pogoda nie jest już żadnym problemem. Bramę można otworzyć za pomocą pilota lub telefonu nie wysiadając z samochodu - nawet w czasie największego deszczu czy zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera.
Użytkownik nie musi już przesuwać ciężkich, stalowych elementów. Wszystko otwiera się lekko i bez wysiłku. W zależności od wyboru automatyki do bram wjazdowych możliwe jest uzupełnienie jej o dodatkowe elementy, takie jak na przykład fotokomórki czy lampa ostrzegawcza.
Napędy do bramy najlepiej kupować wraz z bramą i już na etapie projektowania ogrodzenia wziąć pod uwagę jego montaż. Wówczas można zaprojektować instalację elektryczną.
Dostępne są:
Najbardziej wydajny napęd do bram przesuwnych (maksymalna waga skrzydła 200 kg).
W standardzie do bramy przesuwnej (maksymalna waga skrzydła 500 kg).
W standardzie do bramy dwuskrzydłowej (maksymalna waga 400 kg).