10 maja, 2023
Inicjatywy
We wrześniu zeszłego roku rozpoczęły się zajęcia w Przedszkolu i Żłobku Montessori. Obiekt mieści się obok fabryki Eko-Okien w Kornicach. Są jeszcze wolne miejsca!
Placówka Montessori w Kornicach to kompleks 5 budynków połączonych korytarzami, a otoczenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić dzieciom samodzielną pracę. – W naszym przedszkolu kierujemy się pedagogiką Marii Montessori. Nie jest to nowa metoda – jest znana od ponad 100 lat. Wdrażamy ją u siebie w pełni jako jedna z pierwszych placówek na Śląsku – mówi Natalia Majewska, dyrektorka przedszkola. Ideą przedszkola jest to, aby dzieci czuły się w nim jak w domu. – Dbamy o domową atmosferę – staramy się, aby w powietrzu unosił się zapach domowego ciasta, a dzieci czuły się tutaj przede wszystkim bezpiecznie – dodaje.
Jak tłumaczy Natalia Majewska, pomysł na placówkę zrodził się z potrzeby miejsca, które na wysokim poziomie, w sposób niekonwencjonalny pozwoli dawać dzieciom wolną przestrzeń, bez kar i nagród, gdzie będą mogły rozwijać swoją wewnętrzną motywację. – Rozpoczynamy nowy rozdział w historii Eko-Okien, jakim jest zaangażowanie się nie tylko w rozwój pracownika, ale także jego rodziny, która jak wiemy, jest fundamentem najcenniejszych wartości – mówi Natalia.
Metoda Montessori polega na tym, że postrzegamy dzieci jako osoby samodzielne, sprawcze i samostanowiące o sobie. Im więcej wolności damy dzieciom, tym bardziej samodzielne się staną. – Dajemy dzieciom swobodę - nie ograniczamy ich, czyli nie mówimy rzeczy typu: „Mama wytrze ci buzię” lub „Mama założy Ci buty”, ale dajemy dzieciom przestrzeń do samodzielnego działania, zauważania, oraz doświadczania – opowiada Natalia Majewska.
Przełomowe zdanie, które Maria Montessori usłyszała kiedyś od pewnej dziewczynki brzmiało: „Pomóż mi zrobić to samodzielnie” – I tak naprawdę to jest kwintesencja pedagogiki Montessori - dajemy dzieciom przestrzeń do rozwoju – tłumaczy Natalia Majewska.
Sala, gdzie odbywają się zajęcia, wygląda jak świat dorosłych ludzi widziany z lotu ptaka, czyli wielkością dostosowany do dzieci. – Mamy aneks kuchenny do którego dzieci sięgają bez żadnych przeszkód, również w łazienkach umywalki są takiej wysokości, aby dzieci swobodnie mogły z nich korzystać – mówi. Dzieci mają czas na pracę własną, lekcje ciszy, doświadczenia, kontakt z naturą, sensorykę, rozwijają się muzycznie i sportowo.
Metoda Montessori zakłada, iż każdego dnia w ramach zajęć wychodzi się na zewnątrz, niezależnie od pogody. – Dookoła placówki mamy zabudowany plac zabaw, jest też ogródek warzywny, gdzie dzieci sadzą rośliny i dbają o nie. Jest również ścieżka do jazdy na rowerkach biegowych – tłumaczy Natalia Majewska.
W Przedszkolu i Żłobku Montessori szczególnie dba się także o odżywianie dzieci. Doświadczone kucharki na miejscu przygotowują zdrowe i urozmaicone posiłki. – Stawiamy na naturalne produkty. W jadłospisie mamy szpinakowe gofry z marchewką, kluseczki leniwe z sosem jagodowym, ale i różne kasze, domowe wypieki i kompoty – mówi.
W przedszkolu nie ma ogólnych planów rozwojowych, do każdego dziecka podchodzi się indywidualnie. – Metoda Montessori to program, który bardzo służy również dzieciom z niepełnosprawnościami lub wadami rozwojowymi – tłumaczy Natalia Majewska.
Dla dzieci organizowane są tematyczne wydarzenia, które stanowią okazję do integracji i rozwoju. Jednym z pomysłów są „leśne poniedziałki”. – Przedszkole i Żłobek Montessori w Kornicach są w świetnej lokalizacji, mamy blisko las, gdzie w każdy poniedziałek zabieramy dzieci. Podczas tego spaceru uczymy się poprzez zabawę, wykorzystujemy do tego naturę, czyli np. liście. Uczymy się nazywać spotykane zwierzęta i rośliny – dodaje Natalia.
W przedszkolu Montessori nie ma zabawek, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. – Dziecko nie znajdzie u nas plastikowych, grających czy popularnych zabawek. U nas przedmioty służące do pracy dzieci nazywamy materiałami rozwojowymi – tłumaczy Natalia Majewska.
Materiałów rozwojowych jest w przedszkolu ponad 500 i są podzielone na 5 działów: życie codzienne, kosmos (ten dział to m.in. nauki przyrodnicze), matematyka, sensoryka, język. Każdy dział ma za zadanie rozwijać dziecko w określonym obszarze. – Dla przykładu, w dziale życia codziennego dzieci uczą się przelewać, przesypywać. Te materiały są indywidualnie prezentowane wcześniej przez nauczyciela. Przedszkolak ma prezentację zazwyczaj raz, ale jeśli nauczyciel zaobserwuje, że dziecko używa materiału niezgodnie z przeznaczeniem, dokonuje prezentacji ponownie – tłumaczy Natalia Majewska. Z dziećmi dużo rozmawia się także na temat emocji i oswaja je z nimi.
Dzieci do przedszkola i żłobka można przyprowadzać już od godziny 5:30, a odbierać do 16:30. – Godziny są pomyślane tak, aby wszyscy rodzice, w tym pracownicy Eko-Okien, mieli możliwość zapisania swojego dziecka do tego przedszkola i żłobka, a także przyprowadzenia i odebrania go w dogodnych dla siebie godzinach – podsumowała Natalia Majewska.
Agata Paszek
Młodszy Specjalista ds. PR
redakcja@ekookna.pl
Zapisy do Przedszkola i Żłobka Montessori w Kornicach
Aby zapisać dziecko do żłobka lub przedszkola, należy umówić się na rodzinne spotkanie, które trwa godzinę i podczas którego poznaje się założenia pedagogiki Marii Montessori oraz ustala szczegóły zapisania dziecka do placówki. Zapisów na konsultacje można dokonywać na stronie akademia.ekookna.pl.
Infolinia: 801 23 27 28 Opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.
Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067
Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski
Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle