19 lipca, 2021

Czyszczenie i konserwacja drzwi wejściowych

drzwi

Drzwi wejściowe są wizytówką budynku. Niepoprawne czyszczenie drzwi wejściowych lub jego zaniechanie negatywnie wpływa na ich prawidłowe działanie i może sprawić, że drzwi będą wymagały szybszej wymiany.


Jak prawidłowo czyścić i konserwować drzwi wejściowe?

Choć drzwi zewnętrzne są wystawione na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, to często zapomina się o ich czyszczeniu i konserwacji. Tymczasem, jeśli od początku użytkowania prawidłowo dba się o zakupiony przedmiot, to z pewnością będzie on służył przez wiele lat. Drzwi wejściowe nie stanowią tu wyjątku.

Czyszczenie i konserwacja drzwi drewnianych

W przypadku drzwi drewnianych wystarczy przetrzeć je (wraz z uszczelkami) bawełnianą szmatką zwilżoną ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie dokładnie osuszyć suchą szmatką. To właśnie dokładne osuszenie drzwi jest tutaj kluczowe. Drzwi możemy także przetrzeć na sucho. Pamiętaj! Do drewnianych drzwi nie należy używać środków z amoniakiem.

Drzwi drewniane należy konserwować przynajmniej raz w roku. Zarysowania można usunąć polerując drzwi lub korzystając z wosków wypełniających. Powstałe ubytki lakieru można uzupełnić na przykład lakierem renowacyjnym. Warto zainwestować w lakier paroprzepuszczalny i odporny na działanie promieni słonecznych. Drzwi narażone na działanie wilgoci należy wyregulować oraz zastosować bezkwasowy smar na zawiasy oraz płyn do konserwacji uszczelek.

Czyszczenie i konserwacja drzwi PVC

Drzwi PVC również należy regularnie czyścić wodą z płynem do mycia naczyń oraz bawełnianą szmatką. PVC jest bardzo łatwe do utrzymania. Drobne zarysowania można naprawić za pomocą specjalnego flamastra korekcyjnego lub pasty.

Czyszczenie i konserwacja drzwi aluminiowych

Również w przypadku drzwi aluminiowych do ich czyszczenia używa się wody ze środkiem czyszczącym oraz szmatki, co chroni je przed zarysowaniami. Jeśli jednak powstaną — najlepiej usunąć je za pomocą profesjonalnego malowania proszkowego. Jest to sposób, który całkowicie odświeży drzwi. Decyzja o renowacyjnym malowaniu drzwi aluminiowych to świetna okazja do zmiany ich koloru, co może niezwykle odmienić elewację.

Regularne czyszczenie i konserwacja drzwi zewnętrznych powinna stać się nawykiem każdego z nas. Pozwoli to na przedłużenie ich prawidłowego funkcjonowania, a co za tym idzie — oszczędzi konieczności częstej wymiany drzwi, która wiąże się z kosztami. Dokonując zakupu, warto zapoznać się z zasadami konserwacji drzwi i stosować się do nich.

Masz pytania dotyczące czyszczenia i konserwacji drzwi zewnętrznych? Skontaktuj się z nami i poproś o pomoc naszych specjalistów.

Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.