25 września, 2024
drzwi
W zdecydowanej większości przypadków montaż drzwi zewnętrznych wykona dla nas wyspecjalizowana ekipa montażowa. Jeśli jednak ktoś ma żyłkę majsterkowicza, może sam podjąć się wyzwania. Tak czy inaczej, warto wiedzieć, jak przebiega montaż drzwi wejściowych.
Na wstępie zawsze warto zadać sobie pytanie, czy realnie potrzebujemy nowych drzwi? Odpowiedź może być banalnie prosta, ponieważ jeśli znudziły nam się nasze stare drzwi lub mamy zastrzeżenia co do funkcjonalności bądź wyglądu posiadanego obecnie wejścia do domu, nie ma się co zastanawiać. Trzeba działać.
Co konkretnie wybrać? Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Najbardziej rozchwytywane są klasyczne drzwi drewniane, a gigantyczną popularność zdobyły już sobie drzwi PVC. Synonimem nowoczesnego prestiżu są z kolei drzwi aluminiowe. Z kolei drzwi stalowe cały czas uchodzą jeszcze za propozycję specjalnego przeznaczenia, ale coraz więcej osób wybiera właśnie takie nietuzinkowe propozycje.
Czego w praktyce oczekujemy od naszych drzwi? Interesować nas powinny głównie:
W każdym z wymienionych powyżej systemów można znaleźć takie opcje. Ważne jest jednak, aby proces montażu drzwi przebiegł prawidłowo, ponieważ bez tego żadne drzwi nie będą mogły w pełni rozwinąć swoich skrzydeł. Dosłownie i w przenośni.
Fachowy montaż drzwi, proces wykonany w oparciu o doświadczenie i wiedzę techniczną, jest absolutnie konieczny. Nie oznacza to oczywiście, że samodzielny montaż drzwi jest wykluczony. Wręcz przeciwnie. Chociaż z pewnością nie jest to najłatwiejsza z domowych czynności, wymiana drzwi zewnętrznych nie powinna być poza zasięgiem wprawionego majsterkowicza.
Jeśli uda nam się prawidłowo zamontować drzwi wejściowe, możemy liczyć na to, że:
Ogólne zasady montażu drzwi są stosunkowo proste. Warto oprzeć się o szczegółowe wytyczne, z góry ustalone etapy montażu drzwi, które należy pokonywać krok po kroku, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i zadbać o realizację.
Pierwszym krokiem zawsze powinno być wybranie odpowiednich drzwi. Co to oznacza „odpowiednich”?
Na pewno muszą pasować do otworu w ścianie lub jeśli nie będą pasować, musimy się przygotować na jego odpowiednie obrobienie. Dla chcącego nic trudnego, ale trzeba mieć pewność, że nie naruszymy w żaden sposób konstrukcji budynku.
Druga kwestia to izolacyjność. Nasze drzwi powinny być odpowiednio ciepłe, żeby w domu zapanował komfort termiczny, a rachunki za ogrzewanie nie wystrzeliły pod sufit. Zazwyczaj wymiana drzwi pozwala je istotnie zredukować.
Trzecia kwestia to estetyka. Wybór obecnie jest przeogromny, chociaż nie do końca dowolny. Niektóre wspólnoty mieszkaniowe lub nawet gminy mogą mieć tutaj coś do powiedzenia w swoich lokalnych przepisach. Warto się upewnić, że nie jesteśmy tu w żaden sposób ograniczeni.
Ważnym elementem tego, jak zamontować drzwi zewnętrzne, jest przygotowanie odpowiednich narzędzi i materiałów. Tutaj wytyczne mogą się różnić w zależności od tego, co dokładnie będziemy robić, ale podstawy są z grubsza zawsze takie same.
Narzędzia i materiały:
Posiadając taki wachlarz narzędzi, powinniśmy być gotowi na wszystko.
Skoro mamy już wszystko, czas zabierać się do pracy. Nasze zadania po kolei to:
I. Usunięcie starej ościeżnicy;
II. Przygotowanie otworu i obróbka progu;
III. Montaż ościeżnicy;
IV. Obróbka i uszczelnianie drzwi;
V. Instalacja okuć i ostateczna regulacja drzwi.
Następnym krokiem będzie już cieszenie się swoimi nowymi drzwiami.
Żeby mieć miejsce na nowe drzwi, najpierw trzeba usunąć stare. Naszym podstawowym problemem będzie futryna drzwi. Co niezwykle istotne, montaż ościeżnicy zwykle wymaga wcześniejszego przygotowania otworu.
Na początek:
Wymiana drzwi wejściowych w kwestii zdjęcia skrzydła z zawiasów polega zwykle na ich uniesieniu. Jeśli zawiasy są nietypowe, wszystkiego dowiemy się z instrukcji samych zawiasów.
Większym wyzwaniem jest przygotowanie otworu, dla którego wstępem jest usunięcie starej ościeżnicy. Zazwyczaj robi się to w sposób mało subtelny, wykorzystując piłę lub łom. Nie trudno wtedy uszkodzić otwór drzwiowy.
Aby proces usunięcia ościeżnicy przebiegał możliwie najsprawniej:
Oddzielone od ściany fragmenty ościeżnicy utylizujemy.
Właściwe przygotowanie otworu obejmuje głównie jego wyrównanie i wypoziomowanie. Montaż w ścianie czegokolwiek wymaga, by ta ściana była równa. Tolerancja jest naprawdę niewielka i nie warto jej testować.
Osadzenie ościeżnicy jest procesem delikatnym, ponieważ nie można popełnić przy tym żadnego błędu. Wszelkie nieprawidłowości odbijają się potem na funkcjonalności drzwi. Przed umieszczeniem w otworze drzwiowym ościeżnica powinna być oklejona taśmą uszczelniającą lub folią paroprzepuszczalną.
Montaż futryny wykonywany jest najpierw za pomocą kotew montażowych, które ją ustabilizują. Warto jest potem umieścić rozpórki, by na etapie przykręcania wkrętami ościeżnicy do ściany i zabezpieczania jej pianką nie doszło do wypaczenia się konstrukcji. Pion i poziom sprawdzamy poziomicą. Sprawdzamy też przekątne, żeby nie powstało przekoszenie. Dobrym nawykiem jest powtarzanie takiego sprawdzenia na późniejszych etapach prac, co pozwala szybko zidentyfikować pojawiające się problemy.
Próg nie może uginać się pod obciążeniem. Żeby tego uniknąć, możemy zabezpieczyć go chociażby wylewką betonowo-jastrychową. Musi ona dobrze wyschnąć, by kolejne etapy prac były bezpieczne.
Musimy mieć na uwadze także to, że skrzydło naszych nowych drzwi powinno docelowo poruszać się około jednego centymetra nad posadzką. Zagwarantuje to, że pojawienie się niewielkich przedmiotów, żwiru lub innych zanieczyszczeń nie spowoduje uszkodzenia drzwi i podłogi.
Proces montażu drzwi zbliża się do momentu, kiedy założymy na nie skrzydło, ale zanim do tego dojdzie, musimy skręcić ościeżnicę.
Wcześniejsze osadzenie ościeżnicy na kotwach montażowych pozwoli nam teraz na jej wyregulowanie, jeśli pojawią się jakieś odchylenia. Zazwyczaj będziemy mieli już przygotowane otwory, przez które przykręcamy ramę wkrętami samogwintującymi. Jeśli nie ma takich otworów, musimy wykonać je sami według następujących zasad:
Montaż ościeżnicy zakończymy już po wstępnym założeniu panelu.
Skoro wymiana ościeżnicy jest już w większości za nami, czas założyć drzwi. Zakładamy je oczywiście na zawiasy i jeśli nie są już zamontowane, trzeba je będzie założyć. Mogą pojawić się dwie możliwości:
W pierwszej opcji montaż zawiasów polega na wybraniu odpowiedniej wysokości dla nich i przykręceniu ich do ościeżnicy zgodnie z instrukcja producenta. Zawiasy wpuszczane to trudniejsze zadanie, ponieważ należy przygotować dla nich otwory w ościeżnicy, jeśli takich jeszcze w niej nie ma. Zawiasy umieszczamy w starannie przygotowanych gniazdach i przykręcamy je tam.
Niezależnie od wybranego panelu, zawsze osadzamy drzwi wejściowe w sposób ostrożny i delikatny. Warto mieć tu wsparcie drugiej osoby, ponieważ samodzielny montaż drzwi wcale nie oznacza, że wszystko musimy robić w pojedynkę, a kilogramów do dźwigania jest tu zazwyczaj sporo.
Jeśli wszystko jest w porządku, jeszcze raz sprawdzamy pion, poziom i przekątne, po czym możemy przykręcić ościeżnicę do ościeży i usuwamy metalowe kotwy.
Mamy już drzwi, ale trzeba jeszcze odpowiednio zabezpieczyć otwór drzwiowy. Składa się to z dwóch zadań:
Na początek trzeba użyć zaprawy naprawczej. Dopiero kiedy wyschnie, możemy zastosować piankę. Po jej wyschnięciu odcinamy nadmiar materiału i nakładamy albo listwy maskujące, albo akryl z kartusza.
Cała konstrukcja jest już gotowa. Pozostały nam klamki, zamki i ewentualnie inne akcesoria, jakie chcemy umieścić w panelu i jakie nie znalazły się tam jeszcze fabrycznie.
Praktycznie wszystkie działania, jakie należy podjąć w związku z tymi elementami, są w pełni intuicyjne, a jeśli coś jest niejasne, pomogą nam instrukcje dostarczone z wizjerem, wrzutką na pocztę czy innym elementem wyposażenia drzwi.
Pamiętajmy, by sprawdzać prawidłowość poruszania się skrzydła drzwi i ich właściwe zamykanie się. Wszelkie niedoskonałości z tym związane wymagają dokonania regulacji. Jeśli dołożyliśmy odpowiedniej staranności przy montażu ościeżnicy, dodatkowa regulacja będzie potrzebna co najwyżej w stopniu kosmetycznym.
Wymiana drzwi zewnętrznych nie jest taka straszna, jak ją malują, a przynosi wiele korzyści. Najważniejsze z nich są użytkowe, ponieważ można dzięki nowemu panelowi zaoszczędzić sporo ciepła, odciąć się od hałasów otoczenia i założyć lepsze zamki. Drzwi wejściowe to wizytówka domu, która może go całkowicie odmienić.
Z tekstu wiemy, jak przygotować się do montażu drzwi, jak zdemontować stare drzwi, założyć nową ościeżnicę, ocieplić ją i uszczelnić oraz założyć nowy panel. Jeśli jednak zasady montażu drzwi dalej wydają nam się skomplikowane i nie wiemy, czy im sprostamy, nie ma powodu, by rzucać się na głęboką wodę.
Dystrybutorzy Eko-Okien chętnie pomogą, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na nowe panele nakładkowe, szklane panele Ekoline, czy coś jeszcze bardziej niezwykłego, jak drzwi piwotowe w systemie MasterLine 8 Pivot. Niewątpliwą zaletą tej opcji jest poszerzenie gwarancji na same drzwi o gwarancję na ich montaż, którą zaoferuje dystrybutor.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą tradycyjnych rozwiązań drewnianych, nowoczesnego aluminium i oferujących bardzo dobre parametry użytkowe w relacji do ceny paneli PVC. Zaraz po oknach, drzwi to nasza największa pasja.
Infolinia: 801 23 27 28 Opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.
Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067
Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski
Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle