19 lipca, 2021

Kiedy należy wymienić okna?

Okna

Dobrej jakości okna powinny sprawnie funkcjonować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Są jednak sytuacje, w których wcześniejsza wymiana okien jest po prostu konieczna.

Sama zmiana trendów, a tym bardziej technologii również nie pozostaje bez znaczenia. Co poza chęcią modernizacji okien jest sygnałem, że należy poważnie przemyśleć ich wymianę?

Wymiana okien PVC
Wymiana okien PVC

Okna nie tylko doświetlają pomieszczenie, zapewniają cyrkulację powietrza czy stanowią ramę dla pięknego widoku na zewnątrz, ale także każdego dnia chronią przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi czy hałasem. Ciągła eksploatacja materiału połączona z nieregularnym czyszczeniem i konserwacją sprawia, że choć z założenia powinny służyć wiele lat często okna wymagają wcześniejszej wymiany. Pomijając aspekt trwałego uszkodzenia ramy czy szyby, które nastąpiło w wyniku nieszczęśliwego wypadku takiego jak kopnięta nieuważnie piłka futbolowa czy celowego działania, jakim jest włamanie, warto zwrócić uwagę na kilka innych sytuacji.

Okna powinny być szczelne. Dzięki temu chronią przed zbytnim nagrzaniem i wyziębieniem pomieszczenia zapewniając przyjemny mikroklimat. Zmienna temperatura ma nie tylko wpływ na samopoczucie, ale także na stan portfela, kiedy zbyt nagrzane lub wyziębione pomieszczenie wymaga ciągłego korzystania z klimatyzacji lub ogrzewania. Jeśli pomimo konserwacji i regulacji jakość termoizolacji okien spada, a rachunki z roku na rok są większe, należy je wymienić.

Wymiana okien PVC

Choć hałas dla wielu przestaje być po jakimś czasie słyszalny nie oznacza to, że nie jest uciążliwy, a nawet niebezpieczny dla zdrowia. Może powodować stałe rozdrażnienie, brak lub problemy ze snem, a przy dużym i stałym jego natężeniu problemy ze słuchem. Słaba izolacja akustyczna okien może być związana z samym oknem, w tym z ww. brakiem szczelności, ale także ze wzrostem natężenia hałasu na zewnątrz. To kolejny sygnał do tego, że konieczna jest wymiana okien. Przy wyborze nowych okien powinniśmy zwrócić uwagę również na ten aspekt i jeśli np. mieszkamy przy ruchliwej ulicy, sięgnąć po szyby dźwiękoszczelne.

Wymiana okien PVC

Kolejnym sygnałem jest moment, w którym okno przestaje prawidłowo funkcjonować. Nie można go otworzyć lub zamknąć lub gdy nie można korzystać z dodatkowych funkcji takich jak np. górne uchylenie okna czy mikrowentylacja. Jest to nie tylko uciążliwe, ale może również negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowania.

Wymiana okien PVC

Ponieważ okna powinny prawidłowo funkcjonować nawet kilkadziesiąt lat na ich przestrzeni może pojawić się również aspekt zmieniającej się estetyki, trendów czy parametrów. Choć nie są to najważniejsze z powodów modernizacja estetyczna i techniczna może przyczynić się do zapewnienia domownikom czy użytkownikom budynku koniecznego komfortu. W tym wypadku nie warto podejmować pochopnych decyzji, ale wykorzystać czas remontu. Dzięki temu montaż nowych okien, jako element większego planu, nie będzie tak uciążliwy.

Dodatkowo jest to szansa na wybór nowego materiału i stylu okien, który będzie pasował do zmieniającej się zewnętrznej i wewnętrznej aranżacji budynku, a nawet możliwość zmiany klasycznych okien na wielkoformatowe przeszklenia. Zdecydowanie warto wykorzystać taki moment i zapewnić tym samym spójność i harmonię aranżacji.

Twoje okna wymagają wymiany? Jeśli nie wiesz, na który system się zdecydować, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów. Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci dokonać wyboru.

Również w window4u wybierzesz nowe okna bez wychodzenia z domu.

Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.