20 stycznia, 2025

    Kiedy należy wymienić okna?

    Okna

    Wymiana okien to inwestycja. Tak jak w przypadku każdej inwestycji, uzasadnienie dla wymiany okien powinno być bardzo solidne, bo w przeciwnym razie nasze pieniądze mogą zostać wydane niezbyt efektywnie. Zastanówmy się zatem, kiedy należy się za to zabrać, co nam to da i jak zmaksymalizować zyski z naszego przedsięwzięcia.

    Wymiana okien w czasie remontu to dobre rozwiązanie, ale zazwyczaj nie warto czekać tak długo.



    Spis treści


    Po co nam wymiana okien na nowe?

    Montaż nowych okien powinien sprawić, że:

    Innymi słowy, oczekujemy lepszej izolacyjności, poprawy funkcjonalności oraz ogólnego ulepszenia domu, wyrażającego się bezpośrednio w jego estetyce, a pośrednio w wartości nieruchomości.

    Częstotliwość wymiany okien może mieć nawet podłoże kulturowe, ponieważ w niektórych częściach świata inwestorzy zakładają, że inwestycja tego typu powinna być wykonana jak najlepiej i nie zmieniana przez wiele lat. W innych przypadkach inwestorzy wychodzą z założenia, że za kilka lat odświeżą wygląd swojego budynku, zmieniając przy tym okna.

    Pomijając aspekty tego typu preferencji, kiedy powinniśmy uznać, że to już czas od strony technicznej i realnie odczujemy efekty wymiany?



    Wymiana okien – bezpośrednie powody

    W ludzkiej naturze leży podejmowanie działań dopiero w momencie, kiedy coś zaczyna nam realnie doskwierać. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, ale zwłaszcza jeśli wiąże się to z kosztami, odkładanie decyzji na później nie jest niczym nadzwyczajnym. Dlatego za wymianę stolarki najczęściej zabieramy się wtedy, kiedy zaczynamy odczuwać na co dzień problemy z działaniem okien. Znaków, że okna wymagają wymiany, jest wiele. Najważniejsze z nich to:

    Uzasadnienie wymiany okien najczęściej jest ekonomiczne. Rozważ wymianę okien, jeśli koszty ogrzewania rosną, a komfort termiczny jest niewystarczający.

    Ogólnie rzecz biorąc, wybór nowych okien jest niezbędny wtedy, kiedy stare okna zaczynają działać w sposób nieprawidłowy lub ząb czasu nadgryzł je do tego stopnia, że nie spełniają już naszych oczekiwań.



    Korzyści z wymiany okien

    Jeśli w czasie deszczu woda płynie nam po wewnętrznym parapecie, w czasie mrozów na szybach pojawia się szron lub okna się nie domykają, decyzja o wymianie jest oczywista. Najczęściej jednak będziemy musieli zdecydować, czy jeszcze teoretycznie działające okna to akceptowalna opcja dla naszej rodziny lub biznesu. Z jednej strony straszyć będzie wydatek, jaki trzeba ponieść na okna i ich instalację. Z drugiej – zachęcają korzyści z posiadania nowej stolarki.


    Termoizolacja i izolacja akustyczna

    Zdecydowanie najczęściej wymiana okien powodowana jest przez chęć poprawy parametrów termicznych domów. Śledząc historię okien od czasów starożytności, można dostrzec, jak wielkim wyzwaniem technologicznym było umieszczanie ich w ścianach w taki sposób, aby nie osłabiały konstrukcji i nie powodowały wyziębienia wnętrza. Nowoczesne, wpuszczające masę światła do wnętrza i dobrze izolujące termicznie okna to osiągnięcie ostatnich zaledwie kilku dekad.

    Starsze okna niejednokrotnie posiadały przenikalność termiczną na poziomie Uw = 2,0 W/m²K lub wyższym. Obecnie stosowanie takich okien bywa nawet niezgodne z przepisami prawa budowlanego. Jeśli posiadamy stare okna o takich parametrach, z jedną szybą lub co najwyżej z dwiema szybami przedzielonymi komorą wypełnioną zwykłym powietrzem zamiast gazu szlachetnego, wymiana okien ma potencjał do urzeczywistnienia niemałej rewolucji. Tak dla rachunku za ogrzewanie, jak i dla komfortu termicznego domowników.

    Nowe energooszczędne okna pomogą sprawić, aby nawet w środku najsroższej zimy wnętrza były przyjemnie ciepłe.

    Co więcej, w parze z dobrą termoizolacją idzie zwykle polepszona izolacyjność akustyczna. Bez nadmiernego wysiłku można dzisiaj osiągnąć parametr Rw na poziomie 35 dB, dzięki czemu hałas typowej drogi lub bawiących się w oddali dzieci będzie tylko ledwie słyszalnym szumem. W razie potrzeby tłumienie może być jeszcze dużo skuteczniejsze lub może silniej skupiać się na specyficznych częstotliwościach charakterystycznych dla danego sąsiedztwa.


    Nowa funkcjonalność

    Nowe energooszczędne okna są nie tylko ciepłe, ale nawet w przypadku tanich propozycji, będą posiadały funkcjonalność, o jakiej starsze konstrukcje nie mogły marzyć.

    Nowe okna wyposażone są w rozwiązania promujące łatwiejszy dostęp do świeżego powietrza bez konieczności otwierania samego okna, co wiązałoby się z wychłodzeniem pomieszczenia i wymagało od domowników dodatkowej uwagi. Nowoczesne okna potrafią samodzielnie poprawiać jakość powietrza:

    Wybierając nowe okna możemy sięgnąć po naprawdę wiele rozwiązań z zakresu wentylacji, za które często nie będziemy musieli nawet dopłacać. Dla przykładu, uchył okna oferują okucia rozwierno-uchylne, które obecnie można uznać za standard w zabudowie rezydencjonalnej.

    Powszechnym standardem jest już też mikrowentylacja (delikatne rozszczelnienie okna przez pośrednie ustawienie klamki), a nawet możliwość łatwej zmiany siły docisku pomiędzy profilami i uszczelkami (tzw. tryb letni i tryb zimowy). Wszystko to oferują wysokiej klasy, wcale nie drogie okucia.

    Nawiewniki to już elementy dodatkowe, raczej nie spotykane jako część standardowego wyposażenia. Warto po nie sięgnąć w budynkach po ociepleniu, gdzie wykorzystywana jest wentylacja grawitacyjna. Obecność nawiewników poprawia cyrkulację powietrza poprawiając jego jakość we wnętrzach oraz chroniąc przed zawilgoceniem. Nawiewniki mogą być zintegrowane z oknem na etapie produkcji stolarki lub dodane do nich później.

    Nawiewnik ciśnieniowy SLIMLINE 2000 – niezbędny dodatek, kiedy nowe okna zwiększą szczelność domu i wentylacja grawitacyjna nie będzie zapewniała wystarczającego obiegu powietrza.

    Wentylacja to najbardziej podstawowa funkcjonalność. Oprócz niej wybór odpowiednich okien może zaoferować masę innych rzeczy:

    To oczywiście tylko przykłady. Każdy producent okien ma w zanadrzu wiele dodatków, które mogą zaoferować więcej możliwości.



    Jaka jest żywotność okien?

    Nic nie jest wieczne. Nawet w pełni zgodna z zasadami sztuki, sumienna konserwacja okien nie sprawi, że będą one z nami na zawsze. Po upływie pewnego czasu należy wymienić okna na nowe. Jaki to czas? To zależy od wielu czynników.


    Materiały do produkcji okien

    Dostępne obecnie na rynku okna to:

    To najpopularniejsze propozycje. Obok nich pojawiają się też różne wariacje, np.:

    i całkiem sporo innych o mniejszym znaczeniu.

    Wybierając nowe okna możemy idealnie dopasować je do aranżacji wnętrza i stworzyć kuchnię marzeń.

    Współczesne rozwiązania cechuje bardzo duża żywotność i jeśli tylko został wykonany prawidłowy montaż okien, można liczyć na co najmniej kilkanaście lat nienagannej funkcjonalności niezależnie od materiału. Dawniej nie wyglądało to jednak tak dobrze.


    Trwałość starszych okien

    Wymiana okien powinna w pierwszej kolejności dotknąć starych okien drewnianych, tych jeszcze sprzed czasów popularyzacji okien PVC. Ich parametry były niewystarczające w momencie produkcji, a niska jakość surowca w połączeniu z nieadekwatnym zabezpieczeniem musiała z upływem czasu spowodować poważną degradację.

    W lepszej sytuacji są osoby, które zakupiły przed dekadą lub dwiema okna aluminiowe lub plastikowe. W ich przypadku też jednak trzeba pomyśleć o wymianie. Produkowane w okolicach roku 2000 nowe okna PVC były często nieodporne na działanie promieni UV, a powierzchnia ich profili była delikatna, przez co stawała się coraz bardziej chropowata.

    W lepszej sytuacji są posiadacze starszych okien aluminiowych i stalowych, chociaż lakiery z tego okresu były bardzo nieodporne na działanie światła. Jeśli okna zostały zamontowane na ścianie południowej, z ich oryginalnego koloru niewiele już pewnie zostało.

    Inna kwestia to uszczelki. Tradycyjna guma, jeśli nie jest pieczołowicie konserwowana, zaczyna parcieć już po kilku latach. Szczelność takich okien pozostawia wiele do życzenia i konieczna jest ich wymiana.



    Jak uniknąć wcześniejszej wymiany okien?

    Nasza inwestycja w nowe okna będzie tym lepsza, im dłużej przetrwają. Jeśli z kolei obecne okna wydają nam się jeszcze dobre, warto jest z nimi pozostać dłużej, upewniając się, że ich stan się nie pogorszy. Zrobić możemy sporo. Ważne są:

    Mamy tu do czynienia z czynnikami związanymi z instalacją i eksploatacją okien.


    Właściwy montaż właściwych okien

    Okna przetrwają dłużej, jeśli są dobrze dobrane do zadań, z jakimi będą się mierzyć. Jeśli na przykład będziemy mieli okna drewniane na ścianie, w którą non stop biją deszcz i wiatr, założenie na nich ramek aluminiowych poprawi ich trwałość.

    Znaczenie mają gabaryty. Duże okna, by się nie odkształcać, muszą posiadać odpowiednie parametry statyczne. Wybieranie systemów mniej stabilnych do tworzenia dużych przeszkleń może prowadzić do ich szybkiej degradacji i utraty podstawowych parametrów termicznych oraz akustycznych.

    Prawidłowy montaż okien, drzwi i systemów przesuwnych to warunek konieczny uzyskania założonych efektów remontu.

    Dla ogólnego zadowolenia z okien istotny jest ciepły montaż, o który można przeczytać tutaj. Jego zadaniem jest ograniczenie ryzyka powstawania mostków cieplnych i uszkodzeń w warstwie izolacji. Nie jest to nowe rozwiązanie, ale upowszechnia się dopiero od niedawna.

    Nieprawidłowy montaż, rozumiany jako błędy w sztuce, to osobna kwestia. Prawidłowy montaż jest warunkiem koniecznym uzyskania obiecanych przez producenta parametrów użytkowych i zachowania pełnej trwałości.


    Konserwacja okien

    Nowoczesne okna, za wyjątkiem okien drewnianych, nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy ich regularne czyszczenie.

    Uwagę należy zwrócić jednak na uszczelki i okucia. Uszczelki muszą być smarowane specjalnymi środkami najlepiej dwa razy do roku. Okucia powinny być z kolei smarowane co najmniej raz do roku. Obie te czynności należy wykonać po wcześniejszym dobrym umyciu elementów.

    Nie bez znaczenia jest ponadto sposób użytkowania okien. Ich uszkodzenia mechaniczne, skutki wieszania się na nich, złego domykania, nieprawidłowego otwierania i ogólnie używania niezgodnie z przeznaczeniem widoczne są przede wszystkim w ich trwałości.



    Podsumowanie i FAQ – najczęściej zadawane pytania

    Podsumowując naszą odpowiedź na pytanie, kiedy należy wymienić okna: kiedy wydaje się to nam potrzebne. Takie wrażenie mogą wywołać na nas przede wszystkim wysokie rachunki za ogrzewanie, wyraźnie wyższe od rachunków w podobnych domach i mieszkaniach. Wszelkie niedoskonałości okien, takie jak zniszczone uszczelki czy nieszczelność, to także dobre wskazówki. W końcu też możemy po prostu zapragnąć nowych, lepszych i ładniejszych okien.

    Wybór odpowiednich okien nie zawsze jest prosty, ale zawsze można liczyć na pomoc doświadczonego eksperta. Znajdziesz go tutaj

    Na koniec odpowiedzmy na kilka najczęściej pojawiających się pytań:

    Jaki jest koszt wymiany okien w bloku?

    Koszt wymiany okien zależy od wielu czynników. Najczęściej trzeba tutaj doliczyć usługi budowlane i utylizację okien. Wymiana okien wymaga sporo pracy. Podstawowym wydatkiem są jednak same okna, których koszt to kilkaset złotych za metr kwadratowy dla przeciętnych produktów odpowiednich dla bloku mieszkalnego.

    Jaki jest koszt wymiany okien w domu

    Nowe okna dla domu generują takie same rodzaje kosztów jak okna w mieszkaniu. Zmieni się jednak koszt całkowity, ponieważ w domach zwykle potrzebne jest więcej okien. Trzeba mieć na uwadze także to, że w budynkach jednorodzinnych przez okna może uciekać proporcjonalnie znacznie więcej ciepła, niż ma to miejsce w budynkach wielorodzinnych. W efekcie tego uzyskanie pożądanego efektu może wymagać inwestycji w cieplejsze i tym samym droższe okna. Bardzo wiele zależy ponadto od wybranej kolorystyki i dodatków – im bardziej nietypowe opcje, tym większe obciążenie dla budżetu.

    Jakie są koszty wymiany okien w budynkach zabytkowych?

    Wymiana okien w budynkach zabytkowych zawsze musi być rozpatrywana w podejściu indywidualnym. W takich projektach należy założyć też duży margines czasowy – potrzebne jest specjalne pozwolenie na wymianę okien wydane przez konserwatora zabytków.

    Proces wymiany okien niemal zawsze muszą nadzorować profesjonaliści, a do tego można mieć przekonanie graniczące z pewnością, że nowe okna PVC nie będą wchodziły w grę. Zazwyczaj trzeba wybierać rozwiązania odpowiednie dla danego budynku i jego stylu architektonicznego.

    Kiedy najlepiej wymienić okna?

    Zalecany jest okres wczesnej wiosny, ale zwłaszcza przy niewielkich projektach, można to robić praktycznie przez cały rok. Dla wygody lepiej jest jednak wybierać miesiące w miarę ciepłe i najlepiej też suche, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi wymiana okien dachowych. Bardzo dobrym pomysłem jest też wymiana okien w czasie remontu, niekoniecznie generalnego.

    Po ilu latach wymienić stare okna?

    Nie ma tu jednej odpowiedzi. Gwarancja na okna to zazwyczaj 5–7 lat. Po tym czasie warto jest dokonać ich dokładniejszego przeglądu. Czas na pierwszą myśl o wymianie okien jest po 10–15 latach, chociaż wymiana nieszczelnych okien powinna nastąpić znacznie prędzej – zaraz po zidentyfikowaniu usterki, jeśli nie da się jej naprawić.

    Co zrobić ze starymi oknami?

    Stare okna wymagają odpowiedniej utylizacji. Jeśli prowadzona jest profesjonalna wymiana okien przez wyspecjalizowaną firmę, za niewielką dopłatą możliwe będzie zlecić załatwienie tego przez budowlańców. Jeśli wolimy zająć się tym samodzielnie, każde miasto posiada swój punkt odbioru odpadów, z którego mieszkańcy mogą skorzystać bez dodatkowych opłat, samodzielnie organizując transport.

    Czy samodzielna wymiana okien jest legalna?

    Tak. W przypadku domów jednorodzinnych nie musimy nawet nigdzie zgłaszać tego faktu. Osoby mieszkające w spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych muszą uzgodnić wymianę w ramach wewnętrznych procedur. Należy też pamiętać o przepisach obowiązujących niezależnie od tego, kto dokonuje wymiany. Chodzi tu przede wszystkim o parametry termiczne okien oraz ich wygląd zewnętrzny.

    Adam Gajda

    Adam Gajda

    Specjalista w dziale marketingu
    Eko-Okna S.A.
    e-mail: adam.gajda@ekookna.pl

    Udostępnij


    Eko-Okna S.A.
    Kornice, ul. Spacerowa 4
    47-480 Pietrowice Wielkie
    NIP: 6391813241
    KRS: 0000586067

    Olszyny 9
    44-373 Wodzisław Śląski

    Naftowa 23
    47-225 Kędzierzyn-Koźle

    Masz pytanie?
    Przejdź do Massengera