30 września, 2024

Jak wyregulować okno PVC?

Okna

Zazwyczaj nie zastanawiamy się, jak wyregulować okna PVC, bo nie jesteśmy świadomi takiej potrzeby, a nawet istnienia samej możliwości. W rzeczywistości nowoczesna stolarka pozwala na regulację docisku skrzydła okna oraz jego pozycji. W tym tekście wyjaśnimy, po co regulować okna plastikowe, jak błędy regulacji okien się objawiają i jak wygląda samodzielna regulacja okien PVC.




Spis treści:


Regulacja okien PVC – podstawy

Regulacja okien to coś normalnego

Regulacji skrzydła okiennego powinna być dla nas czymś równie naturalnym, co odpowiednie wypoziomowanie lodówki lub pralki. Każdy nieprawidłowo ustawiony sprzęt lub urządzenie źle pracuje, a nawet może mu grozić uszkodzenie. Nie inaczej jest w przypadku okien.

Rodzaje regulacji: położenie i szczelność/docisk

W praktyce możemy mówić o dwóch typach regulacji okien PVC. Są to:

Pierwszy zabieg wykonywany jest jeszcze przez instalatora. Prawidłowa regulacja okien wymaga ich odpowiedniego ustawienia w miejscu, gdzie będą pracować. Z czasem okno może się jednak rozregulować, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie wyregulować okna i doprowadzić je do stanu idealnego.

Z kolei regulacja szczelności okien to proces związany z warunkami panującymi na zewnątrz. Mówi się wręcz, że jest to regulacja okien lato zima, ponieważ innego docisku potrzebujemy w lecie, a innego w zimie. Temat ten rozwiniemy za chwilę.

Kiedy wyregulować skrzydło okienne?

Jak już powiedzieliśmy sobie powyżej, po raz pierwszy ustawić skrzydło okna musimy zaraz po jego montażu. Zrobią to za nas sami monterzy. Dalsza systematyczna regulacja okien będzie już jednak naszym obowiązkiem. Obowiązkiem, który najlepiej jest podejmować dwa razy do roku: na wiosnę i jesienią.



Regulacja okien na zimę i na lato

Regulacja docisku skrzydła to odpowiedź na zmiany temperatury

Najczęściej regulować okno będziemy dlatego, że na dworze zmienia się temperatura, a nam zależy na jak najlepszej termoizolacyjności przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Spokojnie, to tylko brzmi tak groźnie.

Nowoczesne szczelne okno PCV posiada bardzo dobry docisk skrzydła do ramy, co zapobiega przedostawaniu się do wnętrza zimnego powietrza w chłodnych miesiącach roku. Kiedy jest cieplej, chcielibyśmy jednak lepszej cyrkulacji powietrza. Nie musimy wtedy tak bardzo odcinać się od świata. Producenci okien przewidzieli te potrzeby i stworzyli mechanizmy prostej regulacji okuć okiennych, które dostosują je do pory roku.

Regulacja okuć w zakresie docisku ramy – krok po kroku

Wiemy już, po co i kiedy wyregulować docisk skrzydła. Czas dowiedzieć się, jak samodzielnie ustawić docisk okna.


Jak to zrobić z pozycji „lato” na pozycję „zima”:

  1. Lokalizujemy rolki/czopy regulacyjne: znajdują się na obwodzie skrzydła okna, zazwyczaj w okolicy klamki oraz po przeciwnej stronie. Mogą mieć kształt owalny lub okrągły z nacięciem.
  2. Sprawdzamy aktualne ustawienie: rolki/czopy mają zazwyczaj oznaczenia "lato" i "zima" (np. kropka lub kreska). Jeśli oznaczenie skierowane jest do wewnątrz okna, oznacza to pozycję "lato" (mniejszy docisk).
  3. Przestawiamy rolki/czopy: używając klucza imbusowego lub kombinerek (w zależności od rodzaju rolki/czopa), przekręcamy je tak, aby oznaczenie skierowane było na zewnątrz okna. To ustawienie "zima" (większy docisk).
  4. Sprawdzamy docisk: zamykamy okno i sprawdzamy, czy skrzydło jest dobrze dociśnięte do ramy na całym obwodzie.

Ważne uwagi:

Nie jest to wcale takie straszne, ale jeśli nie czujemy się na siłach, zawsze możemy poprosić o pomoc znajomą złotą rączkę lub zlecić zadanie fachowcowi.



Regulacja okien PCV w zakresie ich prawidłowego ustawienia

Skąd wiemy, że okno ustawione jest nieprawidłowo?

Sezonowa regulacja okien plastikowych w zakresie ich szczelności to jedno. Druga kwestia to okresowa regulacja okna odnosząca się do jego ustawienia. Zwłaszcza starsze okna potrafią zmienić ustawienie skrzydła w stosunku do ramy, co łączy się z licznymi kłopotami. Istnieje szereg objawów, które powinny nas zaalarmować.

Trudności z obsługą:


Problemy ze szczelnością:

Widoczne uszkodzenia i zużycie:


Powyższa lista niepokojących sytuacji nie jest wyczerpująca, ale pokrywa zdecydowaną większość przypadków. Musimy jedynie mieć na uwadze, że zwłaszcza regulacja starych okien, mocno uszkodzonych lub zużytych, może nie przynieść odpowiednich efektów i uszczelnianie okien plastikowych poprzez samą regulację może być niewystarczające.

Korygująca regulacja po instalacji okna i okresowa regulacja okien PVC

Pierwsza samodzielna regulacja okien PCV, w czasie której będziemy chcieli zmienić położenie skrzydła, powinna odbyć się około 18 miesięcy po jego instalacji. Wcześniej, jeśli zauważymy któryś z opisanych powyżej problemów. Nie można niestety wykluczyć nawet sytuacji, że monterzy nie wykonują swojego zadania prawidłowo i okno od początku będzie wadliwe. Takie sytuacje na szczęście są rzadkie.

Taka korygująca regulacja po instalacji wynika z faktu, że okna muszą się ułożyć w otworze, w którym są zamontowane. W przypadku okien o dużych gabarytach, może też dojść do ich niewielkiego odkształcenia.

Regulować okna samodzielnie będziemy też na takiej samej zasadzie, jak sprawdzamy płyny eksploatacyjne w samochodzie: regularnie, dla spokoju, w celu uniknięcia poważniejszej awarii.

Jak często wykonać regulację okien w zakresie ich ustawienia? Zazwyczaj wystarczy raz do roku sprawdzić, czy taka regulacja jest w ogóle potrzebna. Daleko idąca regulacja okuć to tak naprawdę czynność, której większość właścicieli okien nigdy nie będzie musiało się podejmować.

Jak wyregulować okna PVC w poziomie i pionie – krok po kroku

Regulacja pozycji okna to w praktyce regulacji zawiasów okiennych. Pozwala nam ona wyregulować okna w pionie i analogicznie wyregulować okna w poziomie. Poprawa pozycji przekłada się także na wyregulowanie docisku okna, ponieważ jego nieprawidłowe ustawienie uniemożliwia uzyskanie odpowiedniej szczelności.

Pamiętajmy, że regulacja okien zima – lato będzie nieskuteczna, jeśli potrzebna jest najpierw regulacja wysokości okien.

Regulacja zawiasów w oknach PCV może się nieznacznie różnić w zależności od producenta i modelu okna, ale ogólne zasady są podobne.

Przygotowanie:

  1. Otwieramy okno: otwieramy okno tak, żeby mieć wygodny dostęp do jego okuć.
  2. Lokalizujemy śruby regulacyjne: zawiasy w oknach PCV zazwyczaj mają trzy śruby regulacyjne:
  3. Przygotowujemy narzędzia: Do regulacji większości zawiasów będziemy potrzebować imbusa rozmiar 4 mm.

Regulacja:

  1. Regulacja pionowa (góra-dół):
  2. Regulacja pozioma (docisk do zawiasów):
  3. Regulacja górnego docisku:

Samodzielna regulacja okien, zwłaszcza ta, której efektem jest regulacja wysokości skrzydeł, musi być przez nas zweryfikowana. Udało nam się prawidłowo wyregulować okno, jeśli kilkukrotne zamknięcie i otwarcie przebiega gładko i bez oporów, a pozycja skrzydła wobec ramy jest prawidłowa. Regulacja pionowa okien musi być poprawiona, jeśli okno nie pracuje prawidłowo lub zauważymy nieprawidłowy docisk.


Uwaga!

Regulacja okien uchylnych PCV i okien rozwierno-uchylnych PCV to proces delikatny, który należy wykonywać ostrożnie i powoli. Uszkodzenie okuć nie jest wysoce prawdopodobne, ale się zdarza. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak wyregulować wysokość okna PVC, lepiej zlecić to specjaliście.



Chcesz wyregulować okna? To do dzieła!

Mamy nadzieję, że nasze instrukcje regulacji okien sprawią, że coroczna troska o okna nie będzie uciążliwa. Przedstawione tutaj know-how to etapy regulacji okien krok po kroku, ponieważ w ten sposób najłatwiej jest podążać prostą drogą do celu.

Pamiętajmy też, że regulacja okien PVC zazwyczaj w ogóle nie jest potrzebna i wystarczy się tylko upewnić, że wszystko jest w porządku. W większości przypadków jedyna wykonywana za każdym razem regulacja PCV dotyczy przestawiania okien z trybu letniego na zimowy i z powrotem, chociaż i to może być zbędne, jeśli nie odczuwamy żadnych niedogodności przy obecnym ustawieniu.

Na rynku istnieją bardzo różne rozwiązania, a kolejne generacje okien różnią się trochę detalami. Dlatego żeby wyregulować okna PVC czasami potrzebny jest klucz imbusowy, kiedy indziej kombinerki, a zdarza się, że potrzeba i śrubokręta. Sama zasada jest jednak zawsze podobna.

Na koniec przypominamy to, co już dwukrotnie podkreślaliśmy: jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by samodzielnie wykonać regulację, odpowiednie usługi świadczą niemal wszyscy instalatorzy okien, w tym firmy, jakie znaleźć można na naszej mapie dystrybutorów.

Życzymy powodzenia!

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera