30 października, 2024

Okna narożne – wady i zalety narożników ze szkła

Okna


Niewiele rozwiązań w świecie okien i drzwi wywołuje tak wielki entuzjazm, jak okna narożne. Jest to propozycja niezwykle efektowna, która może z miejsca stać się wizytówka domu i ulubionym elementem jego mieszkańców. Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Czy to dobry pomysł? Jak się zabrać za okna narożne? Sprawdźmy.





Spis treści


Czym są okna narożne?

Okna narożne to rozwiązanie tyleż innowacyjne, co z grubsza oczywiste. Dom z licznymi, dużymi oknami jest znacznie atrakcyjniejszym miejscem do życia niż budynek pozbawiony dostępu do naturalnego światła i zamknięty na otoczenie. Wstawiamy okna wszędzie, gdzie możemy, więc dlaczego nie w rogi budynków?

Dlaczego nie robiliśmy tego wcześniej? Technologia. Konstrukcja okna narożnego jest stosunkowo skomplikowana, ale nie należy się jej obawiać. Dla domowników to same korzyści i przyjemność na co dzień. Stworzenie takich okien było wyzwaniem dla technologów, a do tego dochodzą pewne wymagania wobec budynku, o których powiemy sobie w dalszej części tekstu.




Zalety okien narożnych

Zalety okien narożnych uwidaczniają się na trzech głównych polach:

Popularność tego rozwiązania rośnie bardzo szybko, ponieważ trudno jest przejść obojętnie obok budynku, w którym architekt w pełni wykorzystał przeszklenia narożne. Takie okna wyglądają ultranowocześnie i, paradoksalnie, pasują także do stylu rustykalnego, zwłaszcza jeśli wybierzemy okna drewniane.

Komfort domowników jest zapewniany na wiele sposobów:

Z komfortem wiąże się również energooszczędność, ponieważ bardzo dobre parametry termiczne okien narożnych przekładają się na optymalną temperaturę we wnętrzu przez cały rok. Nowoczesne profile i dwukomorowe pakiety szklenia znacznie utrudniają ucieczkę ciepła, a duże przeszklenia pozwalają w zimie korzystają z większej ilości energii słonecznej.




Wady okien narożnych

Każda róża ma kolce i nie inaczej jest z oknami narożnymi. Jeśli jednak ktoś spodziewa się długiej listy poważnych wyzwań, może opuścić gardę. Realne wyzwania są tu dwa:

Cena okna narożnego nie jest wygórowana, ale jest wyższa niż przeciętna cena okien stosowanych w nowoczesnym budownictwie, głównie ze względu na wymagania wobec konstrukcji narożnych. Duże okna narożne muszą być odpowiednio ciepłe, cechować się wystarczającą statyką i skutecznie chronić się przed naporem wiatru oraz wody. Charakterystyka okien narożnych wymaga zastosowania systemów z wyższej półki. Czy będą to plastikowe okna narożne, okna z aluminium czy okna drewniane, to już kwestia gustu.

W praktyce ważniejsze jest to, że montaż okien narożnych może być wykonany tylko wtedy, kiedy pozwala na to konstrukcja budynku. Związane jest to z dodatkowymi wymaganiami wobec wytrzymałości nadproży. W przypadku okien wielkogabarytowych tego typu nieraz konieczne jest wykonanie ramy żelbetowej.




Spełnienie takich wymogów nie jest zwykle trudne w przypadku nowych inwestycji, ale wymiana tradycyjnych okien na narożne może okazać się grą niewartą świeczki.

Warto także wspomnieć o osłonach okiennych. Dobrze jest uzupełniać funkcjonalność okien narożnych o żaluzje i rolety, ale nie każdy system może z nimi współpracować, a do tego nierzadko wymagane jest odpowiednie przygotowanie budynku do założenia takich dodatków. Są to kwestie dość skomplikowane i wymagające wcześniejszego zaplanowania, ale godnym zaufania przewodnikiem po nich jest zawsze dystrybutor-instalator, który dobierze właściwe rozwiązanie.



Dwa rodzaje okien narożnych

Zanim zdecydujemy się na zakup okien narożnych, musimy się zapoznać z ich dwoma typami:

Pozorna różnica między nimi jest niewielka, ale funkcjonalność okien narożnych obu typów różni się dość znacznie.




Okno narożne ze słupkiem

Okno narożne ze słupkiem to, przynajmniej pod względem zastosowanych technologii, nic nadzwyczajnego. Ot, dwa zwykłe okna połączone ze sobą, z tą różnicą, że nie pod kątem 180°, ale zazwyczaj pod kątem prostym.

Słupek, będący zwykłym profilem okiennym, zapewnia dodatkową stabilność konstrukcji, co sprawia, że montaż okien narożnych jest podobny do montażu zwykłych okien, jedynie w nietypowym miejscu.

Skoro mają wszystko, po co nam kolejny rodzaj okien narożnych? Ze względu na obecność słupka, który uniemożliwia uzyskanie jednolitego przeszklenia - efektu, na którym zależy wielu inwestorom.


Okna narożne ze stepem

Okna narożne ze stepem oferują największy prestiż i najlepsze efekty estetyczne dla wnętrza. Łączenie na step polega na swoistym złożeniu precyzyjnie szlifowanych pod odpowiednim kątem krawędzi szyb i zespoleniu ich dedykowanym do tego celu klejem strukturalnym. Połączenie jest potem zabezpieczane na różne sposoby, np. silikonem lub paskiem maskującym. Takie połączenie jest widoczne, ale nie rzuca się w oczy.

Można powiedzieć, że propozycje ze stepem to nowocześniejsze okna narożne, ale w rzeczywistości jest to przede wszystkim inny zestaw możliwości. Uzyskujemy w narożniku niemal samo szkło, ale potencjalny inwestor musi wiedzieć, że wiąże się to z pewnymi kompromisami:

Rezygnacja ze słupka w oknie narożnym zdecydowanie poprawi jego estetykę, ale staje się to kosztem w zakresie jego funkcjonalności. Okno bez słupka nie będzie otwierane w celu przewietrzenia wnętrza ani łatwego umycia szyb od zewnątrz. Jednak zyska na tym jego wygląd, wrażenia we wnętrzu będą lepsze.



Czy okna narożne to propozycja dla mnie?

Nowe budownictwo

Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu, montaż okien narożnych jest znakomitym pomysłem, zwłaszcza jeśli lokalizacja budynku powoduje obawy o odpowiednie doświetlenie wnętrza. Takie przeszklenia są świetnym sojusznikiem, kiedy chcemy maksymalnie wykorzystać naturalne światło słoneczne.

Ważne, aby duże narożne okna były uwzględnione w projekcie, a nie dodawane na samym końcu. Dzięki temu unikniemy kosztownych zmian w już wzniesionych częściach domu.




Na pewno trzeba wziąć pod uwagę koszty, ponieważ okna narożne mogą wymagać większych nakładów finansowych. W porównaniu jednak do innych topowych rozwiązań stosowanych zwłaszcza w budownictwie pasywnym, cena nie jest zaporowa.


Wymiana starych okien

Nowocześniejsze okna narożne mogą być zazwyczaj montowane także w budynkach, gdzie do tej pory były tylko okna tradycyjne. Jak jednak wspomniano wcześniej, konieczne jest sprawdzenie konstrukcji budynku pod kątem wytrzymałości, ponieważ okna te przenoszą obciążenia inaczej niż cegły czy betonowe bloki.

Gdy celem wymiany okien jest poprawa energooszczędności budynku, to ich typ nie powinien stanowić przeszkody. Współczesne systemy okienno-drzwiowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termicznymi – często nawet lepszymi niż same profile. Można również być spokojnym o odporność na napór wiatru i wody.

W przypadku projektów renowacyjnych często rezygnuje się z okien ze stepem, choć wielu inwestorów może nawet o tym nie wiedzieć, decydując się od razu na okna narożne ze słupkiem.

Prestiż i komfort oferowany przez okna narożne to coś, wobec czego naprawdę trudno jest przejść obojętnie. Jeśli tylko konstrukcja

naszego domu na to pozwala, warto rozważyć wykorzystanie tego rozwiązania.

Adam Gajda

Adam Gajda

Specjalista w dziale marketingu
Eko-Okna S.A.
e-mail: adam.gajda@ekookna.pl

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera