04 stycznia, 2021

Skraplanie się wody na oknach

Okna

Jednym z najczęstszych powodów skraplania się wody na wewnętrznej części okna jest oczywiście wilgoć, która tworzy się w pomieszczeniach.

skraplanie się wody
skraplanie się wody

Wilgoć powstaje podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak na przykład gotowanie. Oprócz tego zjawisko kondensacji pary wodnej na oknach to przyczyna warunków pogodowych panujących na zewnątrz oraz natężenia wentylacji.

Skraplanie się wody na oknach - jak sobie poradzić z problemem?

Działania warto rozpocząć od sprawdzenia systemu wentylacji w budynku. Odpowiada za nią wiele czynników. Jedną z najczęstszych przyczyn jest niedostateczne wietrzenie pomieszczeń oraz niesprawny system wentylacji mechanicznej. Nieodpowiednia wentylacja w pomieszczeniach sprawia, że nadmiar pary wodnej osiada na najchłodniejszych elementach okna, czyli na szybach.

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Najważniejsze jest częste wietrzenie pomieszczeń. Jest to niezbędne nawet zimą, gdy temperatury na zewnątrz nie zachęcają do otwierania okien. Oczywiście należy także sprawdzić system wentylacji. Parowanie szyb wewnątrz pomieszczeń bardzo często jest przyczyną nieodpowiedniej wentylacji grawitacyjnej. Jeśli jest z nią jakiś problem to warto zastąpić ją po prostu wentylacją mechaniczną.

skraplanie wody
W przypadku gdy wentylacja jest w porządku to pomóc mogą okna z mikrowentylacją okna z mikrowentylacją. Dzięki nożycom mikrowentylacji rozszczelnimy okno, tak aby świeże powietrze dostawało się do wewnątrz, nie tworząc przeciągów. Warto podkreślić, że Eko-Okna mikrowentylację oferują w standardzie. Warunkiem jest zamówienie okien rozwierno-uchylnych.

Gdy para wodna zbiera się na szybach warto pomyśleć o montażu nawiewników. W nowym budownictwie jest to obowiązkowy element, w który musi zostać wyposażone okno. Jednak można je zamontować w dowolnym momencie.

Oferujemy następujące typy nawiewników:


Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.