22 marca, 2023

Najnowsze trendy w branży okien i drzwi – co warto wiedzieć

Okna


Trendy w branży okien i drzwi
Trendy w branży okien i drzwi


W świecie stolarki otworowej zawsze dużo się dzieje, a ostatni rok wyjątkowo zdynamizował sytuację. Rosnące koszty energii wymusiły zwrócenie jeszcze większej uwagi na energooszczędność nowoczesnych okien, co nie odbyło się bynajmniej kosztem estetyki i ergonomii. Nowe technologie sprawiły, że najnowsze trendy potrafią skupiać się na ekscytujących rozwiązaniach bez kompromisów w kwestii termoizolacji. Co o rynku okien i drzwi powinien wiedzieć dystrybutor, by nadążyć za potrzebami klientów? Co ciekawego dzieje się z punktu widzenia właściciela domu lub mieszkania? Sprawdźmy.



Nowoczesne okna, czyli ciepło, ciepło i jeszcze raz ciepło

Podstawową kwestią, o którą klienci pytają dystrybutorów, jest zawsze to, czy okna są ciepłe. Zastosowanie nowoczesnych okien, zwłaszcza przy renowacji starszych budynków, zawsze ma na celu także optymalizację parametrów termicznych całej konstrukcji. Również wtedy, kiedy podstawowym motywem podjęcia działań były kwestie estetyczne. Klienci tego oczekują.

Z jednej strony, każdy producent okien i drzwi jest zmuszony do poprawy parametrów swoich propozycji ze względu na wejście w życie normy WT 2021. Wymaga ona, by w nowym budownictwie nowoczesne okna miały Uw nie wyższe niż 0,9 W/m²k, a drzwi Ud mniejsze bądź równe 1,3 W/m²k. Z drugiej strony, rosnące koszty ogrzewania sprawiły, że obecnie nowoczesne okna i drzwi są w stanie zaoferować znacznie lepsze parametry, czego klienci oczekują.

Należy mieć na uwadze, że na efekt ostateczny wpływa montaż okien, zwłaszcza jeśli jest to montaż dużych okien w budynkach pasywnych. Powinien to być wtedy zawsze tak zwany ciepły montaż.



Okna PVC wciąż dominują, ale już nie tak wyraźnie

– Nowoczesne okna energooszczędne to wciąż przede wszystkim okna PVC. To dzięki nim można uzyskiwać ekstremalnie niskie wartości współczynnika Uw i to one oferują najlepszy stosunek ceny do jakości, zwłaszcza jeśli za okna najwyższej jakości uznajemy te najcieplejsze – zaznacza Mirosław Zimny, kierownik działu technologicznego.

Najbliższe miesiące i lata nie będą jednak mijały pod znakiem wyłącznie okien z tworzyw sztucznych.

– Trwa renesans okien drewnianych. Ich udział w rynku pozostaje wciąż stosunkowo niewielki, ale jest już dwucyfrowy, a dynamika wzrostu ich sprzedaży i ogólnie zainteresowania tym produktem skłania nas do energicznego inwestowania w odpowiednie moce produkcyjne – mówi Adrian Nowacki, product manager stolarki drewnianej. – Energooszczędność okien drewnianych nie ustępuje obecnie innym rozwiązaniom przeznaczonym nawet dla budownictwa pasywnego, a wartości ekologiczne i możliwość obcowania z materiałem przyjemnym dla człowieka to unikalne atuty produktów drewnianych. Również pod względem trwałości parametry nowoczesnych okien nie ustępują alternatywom, a niejednokrotnie potrafią je zdystansować.



– Przyszłość to bez wątpienia aluminium i stal – komentuje Damian Robenek, dyrektor produkcji aluminium. Do niedawna tego typu nowoczesnych rozwiązań szukaliśmy raczej tylko w przestrzeni publicznej, w obiektach takich jak biurowce, urzędy czy dworce kolejowe. Nowoczesne okna wielkogabarytowe zachwycały ogromnymi przeszkleniami i siłą rzeczy dużych powierzchni okien zażyczyliśmy sobie w naszym bezpośrednim otoczeniu.



Wielkie przeszklenia w wielkich oknach to najnowsze trendy stolarki otworowej

– To właśnie poszukiwanie jak największych przeszkleń sprawiło, że na popularności zyskało aluminium i powoli podążająca za nią stal – kontynuuje dyrektor Robenek. – W produkcji nowoczesnych okien ważne jest, by umożliwić tworzenie produktów składających się niemal wyłacznie ze szkła. Klienci oczekują od nas imponujących okien pojedynczych i dużych powierzchni okien, w tym okien fix, czyli nie otwierających się. Potrafimy odpowiadać na takie potrzeby też w sposób hybrydowy, oferując okna z ukrytym skrzydłem, w których ramy okien estetycznie łączą się ze skrzydłami i wyglądają jak opcja fix, pozostawiając możliwość ich otwierania.

– Zaletą wielkogabarytowych okien jest ponadto większa ilość światła, którą można dzięki nim wpuścić do wnętrza i tam zatrzymać, co zmniejsza koszty ogrzewania – tłumaczy Mirosław Zimny. – Tworząc nasze produkty, wykorzystujemy sztywne i wytrzymałe profile, co przekłada się na preferowane przez klientów minimalistyczne ramy okien. Na rynku okien aluminiowych potrafimy zaproponować szklenie na poziomie do 95% wielkości całego okna i tego klienci właśnie poszukują.



Najmodniejsze kolory okien i drzwi

– Kwestii koloru okien nie można bagatelizować – podkreśla Adrian Nowacki. – Przekłada się ona na wygląd całego budynku. Co ciekawe, skrzydła nowoczesnych okien coraz rzadziej wykorzystują okleiny. Do niedawna bardzo modne okleiny okien PVC imitujące drewno są teraz wypierane przez przystępne cenowo okna drewniane.

W nowoczesnych budynkach, w parze z minimalizmem, dominują barwy stonowane i spokojne. Handlowcy wspominają najczęściej o zainteresowaniu prostymi, mocno zdefiniowanymi kolorami. Królują białe okna. Typowe okno sprzedawane w Polsce to białe okno PVC. Ten trend jest stabilny. Z kolei czarne okna, ogólnie ciemne okna, zwłaszcza w wydaniu antracytowym i w kolorach ciemnego drewna, to mniej więcej co czwarty zakup klienta indywidualnego.

Producenci okien aluminiowych i stalowych są z reguły proszeni o pozostawanie przy naturalnej kolorystyce, czyli przy szarościach. Bardziej ekstrawaganckie kolory okien, jak dzisiaj można określić okna niebieskie czy nawet jasnobrązowe, znajdują zastosowanie w indywidualistycznych, autorskich koncepcjach architektów. Cenią je inwestorzy świadomi swoich odbiegających od mainstreamu preferencji.

Stolarka drzwiowa dopasowywana jest do okien. Dla ułatwienia wyboru producenci przygotowują pakiety All-in-one, w których eksperci dobierają nowoczesne okna, drzwi, bramy garażowe i rolety zewnętrzne tak, by klient mógł dokonać szybkiego i pewnego wyboru. W temacie drzwi na uwagę zasługuje fakt, że klienci zaczynają doceniać też drzwi PVC, rozwiązanie ciepłe, trwałe i eleganckie.




Innowacje i bezpieczeństwo w stolarce okienno-drzwiowej

– W nowoczesnych oknach ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Istotność tego aspektu wzrasta proporcjonalnie do wielkości przeszkleń – podkreśla Stanisław Grzegorzek, dyrektor produkcji szyb zespolonych. – Klienci oczekują od nas, że nawet jeśli szyba się rozbije, jej kawałki nie będą stanowiły zagrożenia dla domowników. Z każdym rokiem coraz większy odsetek kupowanych szyb stanowi szkło hartowane i laminowane. Ten trend na pewno się nie zmieni.

Świadomość klientów w kwestii bezpieczeństwa zauważalnie rośnie. Profile nowoczesnych okien coraz częściej wyposażone są w punkty antywyważeniowe już w standardzie. Zainteresowanie wzbudzają mechanizmy uniemożliwiające otworzenie okna od zewnątrz, a nawet od wewnątrz, jeśli mogłyby to zrobić małe dzieci.

– Wśród innowacji nie można zapomnieć o nieustannie poszerzanej ofercie oklein – zaznacza Mirosław Zimny. – To prawda, że najpopularniejsze okna, okna PVC o typowych profilach, stosunkowo rzadziej oklejane są teraz okleinami drewnopodobnymi. Nie oznacza to jednak, że dzieje się tak rzadko. Wciąż są opcją bardzo popularną i trudno spodziewać się tutaj większych zmian. Tym bardziej, że producenci cały czas przygotowują nowe rodzaje oklein, które potrafią imitować także inne materiały, wiernie oddając ich kolor i fakturę.

– Wyraźnie widoczny jest również boom na systemy inteligentnego domu. Klienci chcą, by wszystko, co można obsługiwać zdalnie, zapewniało taką możliwość. Dotyczy to m.in. nowoczesnych rolety zewnętrznych, które chronią wnętrza przed nadmiarem słońca, czy segmentowych bram garażowych zamykanych aplikacją na telefonie. Taka brama sama się upewni, że jej światło jest wolne, bezpiecznie opuści swój płaszcz i przekaże informację na telefon o zakończeniu operacji. Typowy polski dom nie jest jeszcze wyposażony w inteligentne technologie, ale odsetek smart-inwestycji z roku na rok wyraźnie wzrasta.



Trendy to suma pojedynczych wyborów – trzeba być elastycznym

Przyszłość branży stolarki okiennej i drzwiowej, przynajmniej w perspektywie najbliższych kilkunastu-kilkudziesięciu miesięcy, wydaje się być klarowna.

Nie należy się spodziewać trwałej stagnacji tym bardziej, że widoczny jest deficyt nowych powierzchni, a tych nie ma bez stolarki otworowej. Skokowo wzrasta ponadto zapotrzebowanie generowane przez uruchamiane w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, projekty termomodernizacji budynków.



Niezagrożona jest dominacja, jaką cieszą się okna PVC, które stanowią obecnie ponad ¾ wolumenu zakupów klientów indywidualnych w Polsce. Wzrośnie z pewnością pozycja aluminium i stali ze względu na większe przeszklenia, które oferują ich smukłe profile.

Estetyka pozostawać będzie poniekąd w cieniu parametrów technicznych, gdyż niewielu kupujących zgodzi się na rezygnację z ciepła na rzecz designu, zwłaszcza że może liczyć na rozwiązania z powodzeniem łączące obie te zalety. Klienci podchodzą też do termoizolacji w sposób coraz bardziej kompleksowy, lepiej rozumiejąc, jak istotne są drzwi zewnętrzne i bramy garażowe o odpowiednich parametrach.

Dostawy produktów powinny być szybkie i wygrywać będą podmioty, które zrealizują zamówienia w możliwie krótkim terminie. Okres pandemii sprawił, że kupujący są bardziej wyrozumiali i zdecydowana większość z nich nie uważa 4 tygodni za nadmierny czas skompletowania zamówienia. Równocześnie jednak dla co trzeciego z nich oczekiwanie powyżej 3 tygodni będzie już działało zniechęcająco.

Na rynku widoczne zaczynają być systemy All-in-One, w których oprócz okien i drzwi pojawiają się także m.in. rolety zewnętrzne. Jest to opcja szczególnie atrakcyjna dla architektów, którzy chcą przygotować spójny estetycznie projekt o wysokich parametrach bez konieczności dokonywania szczegółowej analizy całego rynku.

Wciąż ważna jest możliwość dostosowania rozwiązań pod konkretne oczekiwania danego klienta. Trendy to uśredniona suma pojedynczych wyborów, a te nigdy nie są jednolite. Dlatego producent okien musi dawać możliwie szerokie spektrum opcji, jeśli chce być doceniony na rynku. Oferowane okna i drzwi muszą tworzyć bogate portfolio o zróżnicowanych parametrach, trzeba mieć w ofercie różne materiały, bogatą kolorystykę i ciekawe okleiny, a nawet możliwości, które na razie są popularne tylko na rynkach zagranicznych, takie jak wykończenia Bicolor albo pakiety renowacyjne. W ten sposób będzie można się wpasować w oczekiwania rynku.


Mirosław Zimny
Mirosław Zimny – kierownik działu technologicznego
Adrian Nowacki
Adrian Nowacki – product manager stolarki drewnianej
Damian Robenek
Damian Robenek – dyrektor produkcji aluminium
Stanisław Grzegorzek
Stanisław Grzegorzek – dyrektor produkcji szyb zespolonych

Adam Gajda

Adam Gajda

Specjalista w dziale marketingu
Eko-Okna S.A.
e-mail: adam.gajda@ekookna.pl

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera