23 sierpnia, 2024

Jak inteligentne systemy okienne zmieniają nasze domy?

Okna

Smart home, Internet rzeczy oraz systemy autonomiczne i inteligentne przestają być melodią przyszłości. Coraz częściej stają się standardem lub przynajmniej opcją przy wyborze systemów okiennych do domu. Inteligentne systemy okienne są z nami już od dawna, ale dopiero teraz zaczynamy w pełni dostrzegać ich genialność. Jakie inteligentne rozwiązania, te typowo smart i te wcześniejsze, mogą nam się przydać?





Spis treści



Czym właściwie są inteligentne okna?

Inteligentne okna najczęściej kojarzą się z systemami smart home, które umożliwiają zarządzanie różnymi funkcjami urządzeń za pomocą smartfona. Możemy za ich pomocą gasić i zapalać światło, sterować klimatyzacją, otwierać bramę garażową lub zwalniać zamek furtki przy bramie wjazdowej.

Inteligentne systemy sterowania i elementy, którymi sterują, są kluczowe i tekst w dużej mierze na nich się skupi. Jednak zanim przejdziemy do najbardziej zaawansowanych rozwiązań, poszukajmy inteligencji tam, gdzie przyzwyczailiśmy się do niej na tyle, że przestajemy ją zauważać.

Ukryta inteligencja może być w:

Na początek przyjrzyjmy się niezwykłym „zwykłym” rzeczom.



Inteligentne szyby

Inteligencja szyb może przybierać różne formy, ale trzy z nich wydają się szczególnie istotne:

Szyby w naszych oknach dawno przestały być formatkami nudnego szkła. Łączy się je teraz w znacznie mniej oczywisty sposób.


Nowoczesna szyba

Innowacyjne systemy okienne wyposażone są dziś w równie nowoczesne szyby. Najczęściej to nie pojedyncze szyby, lecz zespolenia, które mają więcej możliwości.

Zaczynając jednak od samego szkła, możemy otrzymać:


To tylko kilka przykładów spośród niezliczonych możliwości. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy osiągnąć jeszcze więcej, na przykład szyby o kontrolowanej przezierności, znane jako Digi Glass. Poprzez podłączenie do takiej szyby niskiego napięcia i sterownika, możliwe jest zmienianie jej stopnia przezroczystości po naciśnięciu przycisku – od mlecznej do przezroczystej i z powrotem. Jest to idealne rozwiązanie dla sal konferencyjnych, łazienek, biur, a nawet miejsc, gdzie chcemy walczyć z nadmiarem światła słonecznego.


Pakiety szklenia

Dzisiaj niemal wszystkie rodzaje systemów okiennych, zwłaszcza te ciepłe, wyposażone są w szyby zespolone. Składają się one z co najmniej dwóch formatek szkła połączonych ramką dystansową. Wybór systemów okiennych często rozpoczyna się od tego, jaki pakiet szklenia może być wykorzystane w danym rozwiązaniu.

Z pakietem szklenia można wprowadzić wiele inteligentnych funkcji, np.


To jedynie przykłady, a warto zauważyć, że opisane wcześniej funkcje szyb można swobodnie łączyć w różne kombinacje, co pozwala na uzyskanie zespołu szklenia o wielu różnych właściwościach jednocześnie.



Okucia okienne z dodatkową funkcjonalnością

Okucia okienne to metalowe części okien umożliwiające otwieranie i zamykanie okien. Sterowane są przede wszystkim klamką, ale jednak coraz częściej wykorzystana jest także automatyka okienna, czyli napędy uchylająco-ryglujące, które samodzielnie otwierają i zamykają okno.

Proste okucia okienne potrafią obecnie wiele. Oferują, m.in. możliwość:

W niektórych przypadkach różne sposoby otwierania i dodatkowe funkcje mogą być dostępne jednocześnie, lecz czasami jeden system wyklucza drugi.

Mikrowentylacja pozwala na wietrzenie pomieszczenia bez całkowitego otwierania okna. Zamykanie kluczem lub przyciskiem to z kolei sposób na złodzieja, jak i zabezpieczenie dla małych dzieci. Te funkcje można połączyć, ale mikrowentylacji z oknami gilotynowymi już nie.


Ciekawe są okucia pozwalające na łatwą zmianę siły nacisku skrzydła na ramę. Dzięki niej sami możemy przestawić okna z trybu pracy „letniego” na „zimowy”. W zimie warto, by okno było bardziej szczelne, a latem istotniejsza jest dobra wentylacja.

W okuciach może pojawić się także czujnik otwarcia, na przykład IntelliTAG® air io firmy Somfy. Oprócz informowania o pozycji okna potrafi on wykrywać drgania, co może wskazywać na próby włamania. Co można zrobić z takimi informacjami? Tego dowiemy się za chwilę.



Nawiewniki sterowane ciśnieniem i wilgotnością

Kiedy system wentylacji w budynku jest niewystarczający, a otwieranie okien nie jest akceptowalnym rozwiązaniem, nawiewniki są świetnym rozwiązaniem. Nawet te najprostsze można uchylić, tworząc dodatkowy otwór w oknie, przez który przedostanie się dodatkowe powietrze. Możemy jednak, i powinniśmy, wymagać więcej.

W praktyce mamy dwa działające autonomicznie rozwiązania:

Metoda ich działania jest podobna: kiedy powietrze we wnętrzu będzie za wilgotne lub kiedy różnica ciśnień we wnętrzu i na zewnątrz będzie za duża (co ma zwykle związek z przegrzaniem wnętrza), nawiewnik samodzielnie pomoże poprawić jakość powietrza wewnątrz.


Takie rozwiązania są bardzo praktyczne, ponieważ nie dość, że działają automatycznie w oparciu o proste i niezawodne prawa fizyki, to jeszcze posiadają filtry do wyłapywania owadów i zanieczyszczeń, propozycje z wyższej półki są też odpowiednio ocieplone.



Osłony okienne, czyli pierwszy krok do inteligentnego domu

Osłony okienne to zazwyczaj pierwsza automatyka budynku, która pojawia się w domach, biurach i budynkach użyteczności publicznej. Sterowanie przesłonami okiennymi sprawia, że poszukujemy podobnej wygody także w innych obszarach eksploatacji nieruchomości, nie tylko w samym budynku. Dzięki niemu możemy zaprosić inteligentne systemy domowe, które sterują ogrzewaniem lub systemy kontroli dostępu do domu, takie jak rozpoznawanie twarzy przez drzwi lub furtki. O tych tematach porozmawiamy jednak innym razem. Dzisiaj skupimy się na automatyce okiennej.

Systemy zasłon okiennych mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej wykorzystujemy:

Każde z tych rozwiązań może być obsługiwane ręcznie, a dla rolet wewnętrznych czy okiennic jest to nadal najczęściej spotykane rozwiązanie. Jednak w przypadku systemów fasadowych sięgamy już po napędy sterowane przełącznikami ściennymi lub pilotami radiowymi, a także poprzez systemy smart home.


Inteligentne przesłony okienne zazwyczaj wymagają pewnej pomocy, by stać się naprawdę smart. Typowe rozwiązania podstawowe przewidują trzy akcesoria rozbudowujące ich funkcjonalność:

Czujniki wiatru są szczególnie przydatne dla posiadaczy żaluzji fasadowych oraz rolet typu screen. Dzięki nim systemy zasłon okiennych mogą być chronione przed uszkodzeniami spowodowanymi silnymi podmuchami wiatru, co może być szczególnie istotne, gdy o nich zapomnimy.

Czujniki temperatury otwierają drogę do bardziej zaawansowanych zadań. Gdy temperatura wzrasta, wysyłają sygnał do napędu osłony, aby opuścić ją, a gdy temperatura spada, mogą podnieść osłonę.

W przypadku stacji pogodowych zazwyczaj mamy obie te funkcjonalności naraz, a często możemy również ustawić automatyczną reakcję na inne czynniki, takie jak intensywność nasłonecznienia.



Wykorzystanie energii słonecznej

Montaż automatyki tradycyjnie wymaga doprowadzenia zasilania do urządzeń, co może być kłopotliwe. Prosty czujnik otwarcia okna może działać na bateria, jednak napęd do rolety fasadowej wymaga zasilania. W takich przypadkach z pomocą przychodzą panele fotowoltaiczne.


Sterowanie oknami, w którym wykorzystuje się panel słoneczny, może działać bez konieczności podłączenia do prądu z gniazdka. Produkt posiada wbudowaną baterię, która pozwala na wykonanie kilku cykli pracy między ładowaniami, co oznacza, że działa nie tylko w słoneczne dni. Istotne jest również to, że ilość potrzebnej energii jest niewielka, dlatego bateria słoneczna może być mała, a umieszczenie jej na północnej ścianie często wystarcza, jeśli nie ma tam dodatkowego zacienienia.

Ciekawym pomysłem jest także umieszczanie ogniw fotowoltaicznych w szybach, co jeszcze bardziej zmniejsza zapotrzebowanie na energię z sieci. Niestety, tego typu systemy okienne są rzadko spotykane ze względu na niewielką wydajność rozwiązania oraz kilka innych wyzwań, które póki co do niego zniechęcają.



Inteligentne systemy okienne w pełnej krasie

Systemy smart home

Aby sterowanie oknami mogło odbywać się w sposób nieskrępowany, konieczne jest zbudowanie pełnego systemu smart home w oparciu o centralę. Możliwe jest stworzenie rozwiązań opartych na połączeniach wifi, ale w praktyce są one mniej wygodne ze względu na skomplikowanie i zawodność połączeń. Znacznie lepsze są urządzenia typu TaHoma switch działające w oparciu o protokoły radiowe.


TaHoma pozwala nie tylko na wydawanie poleceń wszystkim podłączonym urządzeniom z samego urządzenia czy z aplikacji na smartfonie, ale także na koordynowanie pracy różnych elementów okna i jego osłon. Dzięki temu zadania mogą być wykonywane automatycznie, w oparciu o zaplanowany scenariusz lub w reakcji na odebrany bodziec.

Jakie to mogą być scenariusze? To zależy od naszej kreatywności i efektu, jaki chcemy uzyskać.


Czujniki otwarcia i alarmy

Zanim komukolwiek przyszło do głowy zdalne sterowanie oknami czy osłonami okiennymi, funkcjonowały już pierwsze okna, które potrafiły informować o tym, że zostały otwarte w nieodpowiedni sposób lub uszkodzone. Takie systemy alarmowe są z nami od dziesięcioleci i obecnie szybko się rozwijają.

Tradycyjne rozwiązania wykorzystywały kontaktrony, które nadal są bardzo popularne. Ich zadaniem jest uruchamianie alarmu, gdy okno zostanie otwarte w czasie, gdy powinno być zamknięte.

Nowocześniejsza opcja wykorzystuje czujnik IntelliTAG® air io, o którym już wspomnieliśmy. Montowany przy okuciach, wysyła sygnały o pozycji okna. Ponadto wykrywa wstrząsy, które mogą świadczyć o próbie włamania.


Czujnik alarmowy oferuje ogromne możliwości:

  1. Kiedy wychodzimy z domu, czujniki w oknach mogą nas poinformować, że zapomnieliśmy je zamknąć, a nawet samodzielnie uruchomić napędy uchylająco-ryglujące, jeśli takie posiadamy.
  2. Kiedy stacja pogodowa wykryje deszcz, a okna są otwarte, czujnik może nas o tym poinformować lub samodzielnie zamknąć okna.
  3. Próba otwarcia okna wywołująca jego drgania może skutkować automatycznym opuszczeniem osłon okiennych. Jeśli jest to roleta antywłamaniowa, dom będzie bezpieczny; nawet jeśli to tylko screen, włamywacz może się wystraszyć.

Czujnik otwarcia okna nie jest jednak tym, na czym nam zazwyczaj najbardziej zależy. Najczęściej automatyzujemy same osłony okienne.


Inteligentne okna z automatycznymi osłonami okiennymi

Ogromną wygodę w stosunkowo łatwy sposób można uzyskać dzięki zautomatyzowanym osłonom okiennym. Typowa automatyka okienna, działająca w oparciu o zwykłe piloty, po wpięciu w system smart home staje się potężnym ułatwieniem życia. W czym nam pomoże?


Kontrola światła

Użytkownicy najczęściej automatyzują kontrolę oświetlenia, co jest bardzo proste. Wystarczy ustawić godzinę pobudki, aby rolety, które automatycznie zasuwają się wieczorem, podnosiły się o określonej porze rano. Chcemy pobudkę z muzyką? Oczywiście, wystarczy głośnik podłączony do systemu.

Kontrola ciepła

Nagrzany dom po powrocie z pracy w środku lata to prawdziwa tragedia. Jednak automatyka okienna potrafi sobie z tym łatwo poradzić. Wystarczą osłony okienne i stacja pogodowa z dodatkowym pomiarem temperatury wewnątrz. Kiedy robi się ciepło, a słońce intensywnie grzeje, żaluzje fasadowe lub rolety automatycznie się opuszczają. Gdy słońce chowa się za chmurami, a wewnątrz staje się duszno, osłony unoszą się, a okna uchylają, zapewniając przyjemny chłód i świeże powietrze.

Kontrola powietrza

Wnętrze nagromadziło za dużo dwutlenku węgla? Jeśli tylko posiadamy odpowiedni sensor, który jest w stanie to wykryć, inteligentne przesłony okienne wraz z oknami z właściwymi napędami mogą od razu zadbać o to, żeby nastąpiła jego szybka wymiana.

Kontrola dostępu

Jeśli wnętrze nagromadziło zbyt dużo dwutlenku węgla, odpowiedni sensor może to wykryć. Wtedy inteligentne przesłony okienne wraz z oknami wyposażonymi w odpowiednie napędy mogą natychmiast zadbać o szybką wymianę powietrza, aby zapewnić bezpieczne warunki.

Nasza kontrola może być naprawdę precyzyjna. Pomagają w tym lamele żaluzji fasadowych, które potrafią ustawiać się pod niemal dowolnym kątem. Dzięki temu możliwe jest rozpraszanie promieni słonecznych w taki sposób, aby większość ciepła pozostawała na zewnątrz, a pomieszczenia były dodatkowo ciekawie doświetlone. System smart może śledzić położenie słońca i regulować ustawienie lameli tak, aby zawsze były w optymalnej pozycji.



Dlaczego warto inwestować w inteligentne systemy okienne?

Wiemy już, jakie opcje zaoferować nam mogą automatyka okienna oraz innowacyjny system okien. Musimy jednak wrócić do pytania postawionego w tytule: jak inteligentne systemy okienne zmieniają nasze domy?

Zapewniają trzy kluczowe korzyści: komfort, spokój i bezpieczeństwo.


Oczywisty komfort wynika z automatycznego dostosowywania warunków wewnętrznych, nawet gdy zapomnimy o ich regulacji. Automatyzacja reaguje na zmieniającą się pogodę i porę dnia, budząc nas rano delikatnymi promieniami słońca i chroniąc przed hałasami w nocy.

Spokój związany jest z pewnością, że wszystko zawsze jest w porządku. Automatyka okienna regularnie informuje nas, czy drzwi są zamknięte, czy okna nie zostały uchylone po naszym wyjściu do pracy. Kiedy zaczyna wiać, osłony okienne automatycznie się podnoszą. Jeśli ktoś uderzy w okno, otrzymamy powiadomienie za pomocą aplikacji na telefonie.

Bezpieczeństwo jest zapewnione dzięki ciągłemu dostępowi do informacji i możliwości reakcji. Kiedy nie ma nas w domu, osłony okienne chronią budynek, a próby sforsowania drzwi lub okien powodują natychmiastowe włączenie alarmu. Zaawansowany system zapewnia ochronę przed intruzami, pożarem, dwutlenkiem węgla, a nawet nadmiernym nasłonecznieniem.



Już za niedługo w Twoim domu…

Automatyka budynku i inteligentne okna to przyszłość, która już z nami jest, ale dopiero stawia pierwsze kroki. Istniejące rozwiązania będą się coraz bardziej rozpowszechniać, a w najbliższych latach możemy oczekiwać trzech głównych obszarów rozwoju:

IoT, czyli Internet Rzeczy, to koncepcja, która zakłada przekształcenie wszystkich elementów naszego domu w urządzenia smart i połączenie ich w jedną bezprzewodową sieć. Sterowanie oknami w takim podejściu nie będzie wymagało niczego więcej niż typowego routera wifi, który jest już standardowym wyposażeniem większości domów. To nie tyle rewolucja, co ekspansja rozwiązań smart na wszystkie obszary życia - od drobnych gadżetów przez duże sprzęty RTV i AGD, aż po elementy budynku.


Szkło fotowoltaiczne symbolizuje dążenie do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, gdy tylko jest to możliwe. Choć na ścianach możemy zainstalować klasyczne panele słoneczne, to dla szyb potrzebujemy czegoś innego. Niestety, obecnie dostępna transparentna fotowoltaika albo jest mało wydajna, albo wpływa negatywnie na właściwości okien, albo nie oferuje odpowiedniego stopnia przezierności. Często te problemy występują jednocześnie. Jednakże intensywność badań wskazuje, że wkrótce możemy się spodziewać zmiany tego stanu rzeczy.

Najbardziej obiecującą z trzech innowacji są wyświetlacze wbudowane w okna. Mogą one być umieszczone zarówno na szybach, jak i w profilach okiennych. Obecnie, zmiana wyglądu okna zwykle wymaga jego wymiany. Jednak w przyszłości możliwe będzie zmienianie koloru czy faktury wyświetlanego na nim obrazu. Dzisiaj możemy już wyświetlać na szybach prognozę pogody, jednak nadal jest to rozwiązanie stosunkowo mało popularne.

Inteligentne systemy okienne już zmieniają, i będą nadal zmieniać, nasze domy coraz bardziej. Smart home staje się standardem, a inteligentne systemy sterowania pojawiają się coraz częściej z każdym rokiem. W najbliższym czasie tematyka rozwiązań smart, zarówno w oknach, jak i w domach ogólnie, na pewno będzie częstym gościem na naszym blogu.

Adam Gajda

Adam Gajda

Specjalista w dziale marketingu
Eko-Okna S.A.
e-mail: adam.gajda@ekookna.pl

Udostępnij

Zobacz również

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera