03 stycznia, 2021

Smarowanie i regulacja okien

Okna

Mimo tego, że okna PVC cechują się długą żywotnością, trwałością oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych, to nie znaczy, że nie wymagają konserwacji. Zalecane jest aby smarowanie i regulacja okien wykonywane były co najmniej raz w roku.

regulacja okien
regulacja okien

Konserwacja okien jest niezbędna nie tylko dla sprawnego ich funkcjonowania, ale również to podstawa do utrzymania gwarancji. Warunkiem udzielenia gwarancji na okna jest nie tylko prawidłowy montaż, ale także eksploatacja według załączonej instrukcji czyszczenia i konserwacji.

Podczas konserwacji należy przede wszystkim:


Konserwacja uszczelek okiennych

Zadaniem uszczelek jest ochrona wnętrza przed warunkami atmosferycznymi – deszczem, wiatrem, niską temperaturą. Przede wszystkim należy wiedzieć jak powinno przebiegać smarowanie i regulacja okien. Uszczelki nie mogą być czyszczone preparatami, które mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na ich właściwości użytkowe, sprężystość czy równomierne przyleganie do profilu.

Uszczelkę najpierw należy wyczyścić, a później zakonserwować. Konserwacja uszczelek okiennych pozwoli zapobiec między innymi ich nadmiernemu spłaszczaniu, pękaniu czy przyklejaniu się do ruchomych części okna.
regulacja okien

Konserwacja okuć okiennych

Skrzydła okienne otwierają się dzięki okuciu. W większości okucia okienne wykonane są z metalowych elementów. Narażone są one na rdzę i korozję. Dlatego w szczególności wymagana jest konserwacja okuć okiennych. Okucie powinno się co najmniej raz w roku konserwować i posmarować olejem maszynowym. Dzięki temu zachowa ono swoją funkcjonalność na długie lata.

Konserwacja ram okiennych

Ramy i skrzydła okien PVC nie wymagają specjalnej konserwacji. Jednak chcąc zachować ich nieskazitelny wygląd, podczas czyszczenia należy unikać stosowania środków, które mogłyby zarysować ich powierzchnię. Konserwacja ram okiennych na tym się kończy. Jednak przy okazji warto sprawdzić systemy odwadniające, a w razie konieczności oczyścić otwory.

Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.