18 października, 2023

Okna energooszczędne – jakie wybrać?

Okna



Okna energooszczędne stały się standardową opcją dzięki wprowadzonym regulacjom. Są wybierane zarówno do inwestycji prywatnych, jak i do biurowców. Dlatego producenci stale poszerzają swój asortyment, oferując klientom coraz więcej wariantów, a izolacja okien jest na coraz wyższym poziomie. Jak wybrać okna energooszczędne? Razem zobaczymy, jak to zrobić.



Spis treści:


Okna energooszczędne

Energooszczędna stolarka okienna to okna, których współczynnik przenikania ciepła, czyli Uw, wynosi pomiędzy 0,85 a 1,0 W/m²K. Jeśli brzmi to tajemniczo, to uspokajamy, bowiem nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje.


Jak działają okna energooszczędne?

Okna energooszczędne, dzięki swojej budowie, zmniejszają utratę ciepła. Ograniczenie potrzeby ogrzewania domu w połączeniu z wykorzystywaniem energii słonecznej pozwala na sporą oszczędność.

Dzieje się tak za sprawą kilku elementów budowy energooszczędnego okna:


Zalety i funkcje okien energooszczędnych

Stała temperatura w pomieszczeniach to dobre samopoczucie domowników. Nie jesteśmy narażeni na szkodzące zdrowiu przeciągi, przegrzanie czy marznięcie. W dobie pracy zdalnej to również efektywniejsza praca z domu.

Istnieje jednak cały szereg dodatkowych zalet związanych z wymianą stolarki okiennej.

Mniej hałasu: dobrej jakości okna pomagają redukować hałas z zewnątrz. Dzięki lepszej izolacji akustycznej mieszkańcy mogą cieszyć się spokojem wewnątrz budynku.

Wartość nieruchomości: osoby poszukujące nowego domu coraz częściej zwracają uwagę na efektywność energetyczną, co może sprawić, że budynek z energooszczędnymi oknami będzie bardziej atrakcyjny na rynku nieruchomości.

Ekologia: mniejsza emisja gazów cieplarnianych to mniejszy negatywny wpływ na klimat. Osoby, dla których dbanie o środowisko stanowi priorytet, koniecznie powinny rozejrzeć się za oknami energooszczędnymi.

Dłuższa żywotność systemów ogrzewania i klimatyzacji: lepsza izolacja to mniej pracy dla tych urządzeń, a w efekcie – wydłużenie ich życia i mniejsze koszty utrzymania.

Programy dofinansowań: w Polsce działają mniej lub bardziej lokalne inicjatywy dofinansowywania zakupu energooszczędnej stolarki otworowej. Dotacje osiągają nawet 100% kosztów kwalifikowanych. To kolejna z korzyści finansowych.

Ochrona UV: wiele okien energooszczędnych posiada powłoki, które lepiej niż w przypadku standardowych szyb chronią wnętrze budynku przed promieniowaniem ultrafioletowym. To może zapobiegać blaknięciu i uszkodzeniom mebli oraz innych przedmiotów.

Łatwość czyszczenia: energooszczędne okna to okna nowoczesne. A dziś, również na poziomie produkcji okien, dba się o to, abyśmy spędzali jak najmniej czasu na myciu, konserwowaniu i pielęgnowaniu sprzętu domowego.


Okna pasywne

Wszystkie właściwości energooszczędnego okna posiadają także produkty pasywne, które muszą jednak spełnić surowsze normy energetyczne. Najlepsze okna pasywne mają współczynnik przenikania ciepła Uw spadający znacznie poniżej poziomu wymaganego do takiej kwalifikacji, czyli 0,8 W/m²K.

Okna pasywne mają typowo solidniejszą, grubszą konstrukcję profili i są co do zasady droższe od analogicznych produktów z tego samego materiału o gorszych parametrach. Najlepsze okna pasywne to zakup drogi, ale na lata pełne oszczędności.



Działanie i charakterystyka

Co sprawia, że okna efektywnie pomagają nam dbać o środowisko oraz komfortową temperaturę w domu i jednocześnie obniżać rachunki? Przejrzyjmy najważniejsze parametry okien energooszczędnych.

Warto też pamiętać, że zamontowanie energooszczędnych okien to jedno, a rozmieszczenie okien – drugie, równie ważne. O tym, na jakie strony świata powinny wychodzić okna poszczególnych pomieszczeń w domu, pisaliśmy tutaj.


Charakterystyka okien energooszczędnych

Kluczowym elementem energooszczędnych okien trzyszybowych jest niski współczynnik przenikania ciepła Uw. Oznacza on, że przez okno przenika stosunkowo mało energii, mniej niż przez okna z wyższym Uw.

Które elementy okna mają największy wpływ na energooszczędny charakter produktu? Są to profile okienne, szyby zespolone, ciepłe ramki i powłoki niskoemisyjne.

Profile okienne: w przypadku najpopularniejszych okien PVC wyróżniamy trzy klasy profili: A, B i C, a najlepszą z nich jest klasa A. Sprawdza się świetnie w budynkach mieszkalnych. Profile są sztywniejsze, a przez to odporniejsze na czynniki mechaniczne.

Pakiet trzyszybowy: trzy szyby to dziś coraz częściej standard, jeszcze do niedawna kojarzony z luksusem. To trzy formatki szkła oddzielone od siebie specjalnymi ramkami dystansowymi. Pomiędzy tafle wtłacza się powietrze lub gaz szlachetny, zwykle argon. Ta druga opcja jest stosowana częściej i sprawdza się zdecydowanie lepiej.

Taki pakiet trzyszybowy pomaga w zatrzymywaniu ciepła w zimne dni oraz chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza podczas upalnego lata. Najcieplejsze okna trzyszybowe posiadają jednak więcej ciekawych rozwiązań.

Ciepła ramka: rozdziela szyby w pakietach o kilku taflach szkła. Wpływa na przenikalność cieplną, uszczelnia też połączenie na krawędziach szyb.

Powłoki thermo: co najmniej jedna szyba w oknie energooszczędnym jest zawsze pokryta od wewnątrz tzw. powłoką thermo. Odbijają one promieniowanie cieplne i pomagają kontrolować ilość ciepła przechodzącego przez szybę.



Koszty inwestycji w okna energooszczędne a oszczędności w dłuższym okresie

Inwestycja w energooszczędne okna może wydawać się kosztowna na pierwszy rzut oka, ale warto przeanalizować ją w dłuższym okresie. Koszty związane z zakupem i montażem ciepłych okien są zwykle wyższe niż dla tradycyjnych rozwiązań. Oszczędności w dłuższym okresie będą jednak znaczące w porównaniu z wykorzystaniem okien o gorszych parametrach. Pisaliśmy o tym już wyżej, ale podkreślamy, bo naprawdę warto.

Mniejsze są także koszty związane z klimatyzacją.

Warto przypomnieć, że inwestycja w energooszczędne okna może zwiększyć wartość nieruchomości, co jest korzystne w przypadku sprzedaży lub wynajmu. Ponadto, wiele krajów oferuje zachęty finansowe i ulgi podatkowe dla osób inwestujących w ekologiczne rozwiązania, co dodatkowo może zmniejszyć koszty inwestycji.


Czyste Powietrze i pełny portfel

W Polsce od kilku lat działa program Czyste Powietrze. Możliwość uzyskania dofinansowania to jeden z najlepszych sposobów na termomodernizację budynku, w tym wymianę starszej, czasem wadliwej stolarki okiennej.

Duża część dystrybutorów Eko-Okien ukończyła kursy egzaminacyjne, po których otrzymała tytuł specjalisty ds. dotacji. To profesjonaliści, którzy pomagają wypełnić wniosek o dofinansowanie. Wycena okien energooszczędnych to dla nich żaden problem. O programie i produktach, które pomagają uzyskać do 100% finansowania, przygotowaliśmy specjalną podstronę.


Jakie okna energooszczędne wybrać

Producenci okien energooszczędnych zwykle mają w swojej ofercie co najmniej kilka interesujących modeli. Liczba tylko polskich producentów okien idzie w setki. Podpowiadamy, jakie okna energooszczędne wybrać do swojego domu w zależności od wybranego materiału.

Profile okien energooszczędnych możemy wykonać z czterech najpopularniejszych materiałów. Przekonajmy się, jakich.

Materiał to podstawa, ale równie ważny jest montaż okien energooszczędnych, dlatego jeśli planujesz kupić okna energooszczędne, skonsultuj się z ekspertami w dziedzinie termomodernizacji budynków i dystrybutorami stolarki otworowej. Ostateczny wybór powinien uwzględniać indywidualne potrzeby i preferencje, aby zapewnić oszczędność energii i komfort życia przez wiele lat.

Natalia Mandrysz

Natalia Mandrysz

Copywriterka w dziale marketingu
Eko-Okna S.A.
e-mail: natalia.mandrysz@ekookna.pl

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera