19 października, 2021

Dobra brama garażowa – na co zwrócić uwagę

bramy

Brama garażowa to jeden z ważniejszych elementów domu. Podobnie jak drzwi i okna tworzy barierę przed dostaniem się do budynku niepożądanych osób oraz chroni mienie, które się w nim znajduje. Korzystamy z niej codziennie, więc warto pamiętać, że stanowi inwestycję na lata. Jaka powinna być dobra brama garażowa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

brama garażowa
brama garażowa


Z bramy garażowej korzystamy właściwie codziennie. Garaż to miejsce, w którym nie tylko trzymamy samochód, ale też akcesoria, narzędzia i rozmaite sprzęty gospodarstwa domowego. Ze względu na intensywność eksploatacji, warto dobrze przemyśleć wybór bramy garażowej. Chodzi przecież o wygodę na lata.


brama garażowa

Dobra brama garażowa – 4 kryteria, na które warto zwrócić uwagę


1. Dopasowana

W pierwszej kolejności uwzględnijmy możliwości i ograniczenia naszej inwestycji, zarówno powierzchni samego garażu, jak i podjazdu z posesji. Przy niedużym podjeździe i małej przestrzeni między ogrodzeniem a garażem najlepiej sprawdzi się brama rolowana lub brama segmentowa. W przeciwieństwie do tradycyjnych bram rozwiernych, systemy te pozwalają optymalnie zagospodarować przestrzeń.

W przypadku bram rolowanych, podczas otwierania skrzydło nawijane jest na rurę nawojową i chowa się w kasecie. Nie wymaga stosowania prowadnic, więc mechanizm nie zmniejsza światła otworu garażowego. Modele rolowane sprawdzą się też w pomieszczeniach z niskim nadprożem. Skrzydło w przypadku bramy segmentowej wymaga montażu na prowadnicach oraz wolnej przestrzeni pod sufitem.

2. Wygodna i bezpieczna

Ważnym kryterium trafionego wyboru bramy garażowej są wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. Inwestorzy coraz częściej decydują się na automatyzację mechanizmu otwierania bramy (napęd ręczny pozostaje jako opcja awaryjna), żeby podwyższyć codzienny komfort. Napędy elektryczne umożliwiają też korzystanie z zaawansowanego inteligentnego systemu zarządzania budynkiem. Wdrożenie go pozwala na sterowanie bramą za pomocą aplikacji w telefonie – z każdego miejsca i o każdej porze. Dobra brama garażowa to brama bezpieczna, której mechanizmy redukują ryzyko wypadku do minimum. Przy zakupie sprawdźmy, w jakie zabezpieczenia wyposażony jest model, który planujemy zamontować w swoim domu.

3. Ciepła i oszczędna

Brama garażowa, jak wspomnieliśmy stanowi często dodatkową przestrzeń na przechowywanie, drobne prace przy aucie lub majsterkowanie. Powierzchnia otworu garażowego jest duża, ważne więc, aby zapewniona była odpowiednia termoizolacja. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy garaż stanowi część bryły budynku. Materiał i wykonanie skrzydła oraz zastosowanie odpowiedniego uszczelnienia pozwoli uniknąć „uciekania” ciepła z przestrzeni mieszkalnych i oszczędzi wydatki na ogrzewanie domu.

4. Estetyczna

Fakt, że skrzydło bramy garażowej zajmuje dużo miejsca, ma znaczenie dla wyglądu elewacji. Bramę niedopasowaną pod względem estetyki trudno będzie zamaskować czy zgubić w innych elementach fasady. Dlatego ważne, by wybarwienie i materiał dobrać do reszty stolarki okienno-drzwiowej. Nie oznacza to, że musi mieć ona taki sam kolor jak drzwi czy ramy okien – istotne jest jednak, by stanowiła spójny stylistycznie element projektu.

Udostępnij

Zobacz również

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych