Dom to miejsce, w którym powinniśmy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Każdy z nas podlega pewnym ograniczeniom, jednak niektórzy odczuwają je w większym stopniu. Chodzi o osoby starsze, niepełnosprawne czy małe dzieci. Na szczęście współczesne technologie pozwalają na zaaranżowanie przestrzeni przyjaznej dla wszystkich domowników. Na co zwrócić uwagę, gdy wykańczamy dom bez barier?
dom bez barier
Wyjście bez przeszkód na taras lub balkon
Tradycyjne
drzwi balkonowe z funkcją rozwierno-uchylną i standardowym progiem stanowią barierę dla osób poruszających się na wózkach i duże utrudnienie dla seniorów. Alternatywą są
systemy przesuwne, wybrane modele mają konstrukcję z niskim progiem, zlicowanym z powierzchnią podłogi. Co więcej, istnieje możliwość zamontowania automatycznego napędu, który sprawi, że skrzydła będą się otwierać bez wysiłku.
Wygodne okucia – drobiazg, który ma znaczenie
Klamka to detal tak oczywisty, że nie przywiązujemy do niego wielkiej wagi. Dopiero w przypadku usterki – okazuje się, że bez niej swobodne użytkowanie drzwi czy okien jest niemożliwe. Jeżeli w naszym gospodarstwie mieszka osoba poruszająca się na wózku zadbajmy o ważny szczegół – klamki zarówno w drzwiach, jak i oknach, muszą być umieszczone na wysokości wygodnej dla niepełnosprawnego domownika.
Inteligentne wsparcie z każdego miejsca
Inwestycje z inteligentnymi systemami zarządzania budynkiem to prawdziwe domy marzeń dla osób, których możliwości poruszania są ograniczone, ale też dla ich opiekunów. Sterowanie
oknami,
drzwiami,
roletami,
bramą garażową czy
wejściową odbywa się centralnie z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji instalowanej na telefonie. Z każdego miejsca na posesji i wszędzie poza nią, możemy zdalnie zamykać i otwierać elementy wyposażenia. Aplikacja pozwala też na programowanie scenariuszy otwierania i zamykania rolet i żaluzji, w połączeniu z czujnikami pogodowymi, zegarem czy alarmem. Jeżeli obawiamy się, że senior mógłby mieć kłopot z opanowaniem oprogramowania, mimo jego intuicyjnego interfejsu, możemy ustawić scenariusz odpowiadający jego preferencjom. A w razie potrzeby, zdalnie sprawdzimy położenie rolety, okien czy drzwi, nawet gdy będziemy w pracy lub na mieście.
Czytnik linii papilarnych – wygoda i bezpieczeństwo
Czytnik linii papilarnych może stanowić element inteligentnego systemu lub niezależne rozwiązane. Czy sprawdza się w przypadku domu bez barier? Jak najbardziej. Biometryczna kontrola dostępu pozwala na dostanie się do budynku tylko osobom upoważnionym. Po wejściu do domu drzwi zamykają się automatycznie, co znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa domowników – dziecko wracające ze szkoły czy senior nie musi pamiętać o przekręceniu zamka. Nie musi też pamiętać o zabraniu ze sobą kluczy, nie ma też zmartwienia, że się zgubią i nie będzie można dostać się do domu. Tak jak w przypadku okuć, weźmy pod uwagę, by czytnik zamontowany był na odpowiedniej wysokości, wygodnej dla dzieci czy osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.
W ofercie
Eko-Okna znajdziesz wszystkie wspomniane rozwiązania do realizacji projektu domu bez barier: systemy okien przesuwnych z niskimi progami, bezpieczne okucia oraz linię urządzeń All in One Control do wdrożenia inteligentnego systemu sterującego.