21 czerwca, 2022

Dom energooszczędny? Brama też ma znaczenie

Energooszczędność

Budownictwo energooszczędne w Polsce powoli staje się obowiązującym standardem. Jednym z istotnych elementów, który wpływa na bilans ciepła w domu, jest stolarka okienno-drzwiowa. Inwestycja w dobre, szczelne okna i drzwi to część sukcesu. Do ograniczenia strat energii w domu przyczynia się również brama wjazdowa.

Dom energooszczędny
Dom energooszczędny


Jeszcze kilka lat temu domy energooszczędne postrzegano w Polsce jako rozwiązanie nowoczesne. Charakterystyczna architektura, geometryczne bryły z dachem o minimalnym spadku, duże przeszklenia – wyróżniały się na tle klasycznych budynków z dwuspadowym dachem. Aktualnie tego typu projekty nikogo już nie dziwią. Co więcej, od 2021 roku, po wejściu w życie zmienionych warunków technicznych, standardy dla wszystkich domów jednorodzinnych są standardami budynków energooszczędnych. Ustawodawca nie pozostawia wyboru – każdy inwestor musi wziąć pod uwagę nowe normy i zgodnie z nimi planować budowę.

Ciepłe okna w domu energooszczędnym

Na dobrą termoizolację budynku składa się kilka czynników, m.in. zastosowane ocieplenie, prawidłowo wykonane pokrycie dachowe oraz stolarka otworowa. Szczelne drzwi i okna minimalizują straty ciepła i jednocześnie chronią przed niskimi temperaturami z zewnątrz. Istotne są również przeszklenia (które zajmują największą powierzchnię okna) – pakiety trzyszybowe to minimalny standard w przypadku domów energooszczędnych. Pakiety czteroszybowe pozwalają osiągnąć najwyższe parametry termoizolacyjności i dedykowane są dla domów o najwyższych wymogach energooszczędności. Dodatkowym elementem, na który warto zwrócić uwagę, a który podnosi energooszczędność budynku, jest brama garażowa.


Dom energooszczędny – brama garażowa ma znaczenie

W nowoczesnym budownictwie garaż umieszcza się raczej w bryle budynku. Stanowi on wówczas dodatkową barierę termiczną, więc pomaga zminimalizować straty energii na ogrzanie całego domu. Poza oszczędnościami na eksploatacji, oszczędzamy też miejsce na działce. Poza tym garaż, z którego wchodzimy od razu do wnętrza domu, w wielu aspektach jest po prostu praktyczny. Oczywiście ta część bryły musi być odpowiednio zaizolowana – a brama garażowa szczelna i wysokiej jakości. Dostępne w Eko-Okna bramy Infiniti dobrze wpisują się w koncepcję domu energooszczędnego. Bramy segmentowe uważane są za najcieplejsze wśród rozwiązań do garażu. Newralgiczne punkty, czyli miejsca łączenia segmentów, wyposaża się w uszczelki – podobnie zabezpieczone są także fragmenty, gdzie brama styka się z ościeżnicą. Dzięki temu straty ciepła są minimalizowane. Jeżeli połączymy wysokiej klasy materiały z odpowiednim uszczelnieniem oraz grubością paneli, uzyskujemy parametry, które spełniają wymogi techniczne dla drzwi zewnętrznych oraz bram garażowych wprowadzone w 2021 r. w domach energooszczędnych. W przypadku bram Infiniti funkcjonalność idzie w parze z estetyką i nowoczesną technologią. Przegrody te są nie tylko ciepłe, ale też mają eleganckie wzornictwo i mogą stanowić element bezpiecznego, inteligentnego domu.

Udostępnij

Zobacz również

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych