Energooszczędność to kwestia, którą coraz częściej bierzemy pod uwagę przy zakupie lub budowie domu. Zmieniają się też standardy i wymogi, które wręcz zmuszają inwestorów do stosowania rozwiązań energooszczędnych. Jednak wciąż wiele zależy od właściciela. Po jego stronie jest kluczowa decyzja: dom energooszczędny czy dom pasywny? Nie są to pojęcia, które możemy stosować zamiennie. Jakie są różnice między nimi?
Energooszczędność
W Polsce od lat obserwujemy rosnące zainteresowanie budownictwem energooszczędnym. Nic dziwnego – chociaż podwyższenie standardu energetycznego wiążę się z większą inwestycją na starcie, na dłuższą metę obniża wydatki eksploatacyjne. Aspekt lepszego wykorzystania zasobów i wybieranie rozwiązań z poszanowaniem środowiska naturalnego, również stanowi ważny argument. Najczęściej na projekty tego typu decydują się inwestorzy otwarci na nowoczesne rozwiązania, dla których istotne jest dobro planety.
Pasywny i energooszczędny
Aby móc nazwać nieruchomość domem energooszczędnym lub pasywnym, muszą być spełnione konkretne wymagania techniczne – w przypadku tego drugiego są one wysokie i rygorystyczne. Każdy dom pasywny jest domem energooszczędnym, ale nie każdy dom energooszczędny będzie domem pasywnym.
Dom energooszczędny a dom pasywny – różnice
O domu energooszczędnym mówimy wtedy, jeśli roczne zużycie energii nie przekracza 40 kWh/mkw, ale jest większe niż 15 kWh/mkw. W przypadku domu pasywnego, zgodnie z przyjętymi normami, roczne zapotrzebowanie na energię zużytą do ogrzewania nie powinno przekraczać 15 kWh/mkw, natomiast zapotrzebowanie na energię konieczną do podgrzania wody czy też prawidłowego funkcjonowania urządzeń domowych – 120 kWh/mkw.
Domy pasywne z założenia zużywają więc bardzo mało energii i są właściwie samowystarczalne. Nie wyposaża się ich w aktywny system ogrzewania i klimatyzacji. Z kolei domy energooszczędne aktywnie pozyskują energię ze źródeł naturalnych (odnawialnych). Panele solarne do podgrzewania wody czy ogniwa fotowoltaiczne do zamiany energii słonecznej w elektryczną – to charakterystyczne systemy w domach energooszczędnych.
Jednak tym, co łączy oba rodzaje inwestycji, jest nie tylko skuteczne kumulowanie energii, ale zredukowanie do minimum jej strat. Istotna jest bryła budynku, zwartość zabudowy i szczelność. Niezwykle ważny czynnik, który wpływa na termoizolację, stanowi zastosowana stolarka okienno-drzwiowa.
Przy wyborze okien do budownictwa energooszczędnego warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ważne są nie tylko odpowiednio doszczelnione profile, ale też przeszklenia. To one zajmują największą powierzchnię okna i wpływają na parametry termoizolacyjności. Konieczne jest dopasowanie ilości zastosowanych tafli i powstałych komór międzyszybowych, odpowiednie wypełnienie przestrzeni gazem o wysokich parametrach i tzw. ciepła ramka wykonana ze specjalnego tworzywa. Dla budownictwa pasywnego charakterystyczne są też wielkoformatowe przeszklenia, niemalże całe ściany ze szkła. Wybrany system stolarki musi pozwalać na realizację projektów tego typu – na stworzenie wielkogabarytowych konstrukcji – funkcjonalnych i estetycznych.
W Eko-Oknach posiadamy systemy przeznaczone zarówno dla domów energooszczędnych, jak i pasywnych, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Spośród wielu wariantów możesz wybrać rozwiązania idealnie dopasowane do typu i estetyki twojej inwestycji.