Domowe siłownie zdecydowanie zyskały na popularności w okresie pandemii. Chociaż aktualnie bez przeszkód możemy korzystać z przestrzeni komercyjnych i planować treningi w klubach fitness, wiele osób nie rezygnuje z aktywności w domu. Wciąż też przybywa entuzjastów wydzielania powierzchni w domu na maszyny i akcesoria do ćwiczeń. Jakie okna, szyby, dodatki wybrać do zaaranżowania strefy treningów?
Domowa siłownia
Siłownia w domu – komfort i oszczędność
Domowa siłownia to marzenie niejednego miłośnika i miłośniczki aktywności fizycznej. Nawet jeśli część treningów odbywa się w klubie fitness – miejsce do ćwiczeń w domu daje dodatkowe możliwości. Osoby o napiętym grafiku mogą po prostu ćwiczyć, kiedy chcą lub kiedy uda im się wygospodarować czas w ciągu dnia. Z tego powodu jest to dobre rozwiązanie dla rodziców, ale też wszystkich, którzy mieszkają daleko od siłowni. W końcu – na zaaranżowanie jej w domu decydują się osoby, które trenują dużo – amatorsko lub zawodowo. Osobne pomieszczenie pozwala na stworzenie odpowiedniej atmosfery i warunków sprzyjających skupieniu podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. Gdzie i jak zaplanować domową siłownię, żeby była funkcjonalna i komfortowa?
Gdzie zaaranżować domową siłownię?
Pierwszym krokiem do stworzenia domowej siłowni, jest wybór pomieszczenia. Wbrew pozorom nie musi ono być bardzo duże – przestrzeń dobieramy indywidualnie, biorąc pod uwagę ilość i rodzaj sprzętów, z jakich będziemy korzystać. Wysokość pokoju to również kwestia dyskusyjna – nie każda aktywność wymaga wysokiego sufitu. Natomiast bardzo istotna, a nawet obowiązkowa, jest odpowiednia wentylacja. W domowej siłowni z jednej strony musimy zapewnić wymianę powietrza, z drugiej – odpowiednią szczelność w chłodnych porach. Kwatery nie mogą więc być stałe, okna powinny dawać możliwość uchylania i otwierania oraz być wyposażone w nawiewniki.
Na jakość wysiłku fizycznego oraz nasze samopoczucie wpływa też oświetlenie. Nie dziwne więc, że wymarzoną lokalizacją siłowni w domu jest pokój z wyjściem na taras, z dużymi przeszkleniami i widokiem na teren zielony. Warto też zadbać o odpowiednią akustykę i maksymalnie wyciszyć pomieszczenie, żeby nie przeszkadzać pozostałym domownikom – zwłaszcza jeśli trenujemy wcześnie rano lub późnym wieczorem. Dla lepszej izolacji akustycznej stosuje się szyby dźwiękoszczelne oraz odpowiednio zabezpiecza podłogę.
Okna do siłowni w domu – postaw na systemy przesuwne
Jeżeli planujemy siłownię w domu na etapie projektu, mamy duże pole manewru w wyborze stolarki okienno-drzwiowej. W Internecie znajdziemy mnóstwo pomysłów, jak stworzyć taką aranżację, ale najbardziej atrakcyjne są właśnie te, w których zastosowano wielkogabarytowe przeszklenia – nie tylko ze względu na znakomitą estetykę. Pozwalają one przede wszystkim na bardzo dobre wywietrzenie pomieszczenia – a przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, wręcz otworzenie siłowni na teren zewnętrzny. Co ciekawe, wcale nie musimy dysponować dużą powierzchnią – duże okna korzystnie wpłyną na małą siłownię, którą łącząc z tarasem, powiększymy o dodatkową przestrzeń. Systemy przesuwne są też o tyle praktyczne, że przy otwieraniu okien i drzwi balkonowych skrzydła nie wchodzą w kolizję z wyposażeniem, które znajduje się wewnątrz – w tym wypadku ze stojącym przy oknach sprzętem sportowym.