06 września, 2022

Izolacyjność akustyczna okien – od czego zależy?

Okna

Ważnym czynnikiem, branym pod uwagę podczas wyboru stolarki okiennej, są jej parametry termoizolacyjne. Chcemy, by okna były ciepłe, szczelne i zapewniały komfort termiczny przez cały rok. Nie zawsze pamiętamy, że bardzo istotna jest także izolacyjność akustyczna okien. To, w jakim stopniu okna stanowią barierę dla hałasów, liczy się, zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, placówce edukacyjnej, boisku lub w innym głośnym miejscu.

izolacyjność akustyczna
izolacyjność akustyczna


Spis treści

Kupując okna oczekujemy, że będą chronić wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi – przede wszystkim temperaturą oraz hałasami. Izolacyjność akustyczna całego budynku zależy od kilku czynników, między innymi stolarki okienno-drzwiowej. A od czego zależy izolacyjność akustyczna samych okien? Jak je dobrać, żeby „wyciszyć” wnętrze i zapewnić sobie komfort w ciągu dnia i w nocy?

Zwłaszcza dla osób mieszkających w mieście hałas stanowi duży problem – dźwięki ruchliwej ulicy, pociągów czy tramwajów potrafią być uciążliwie, a nawet szkodliwe. Podobnie, gdy mieszkamy przy szkole, fabryce czy w okolicy dużych obiektów handlowych lub sportowych, nieustanne hałasy dochodzące z zewnątrz mogą zakłócać spokój, wpływają negatywnie na koncentrację, zaburzają wypoczynek i sen.

Nie zawsze mamy możliwość, by zamieszkać w najkorzystniejszej odległości od źródła hałasu. W mieszkanie w przestrzeni miejskiej hałas jest wręcz wpisany. To, co możemy zrobić, to zadbać o izolacyjność akustyczną przegród – m.in. stolarki okiennej.

Na izolacyjność akustyczną okien ma wpływ szereg czynników. W pierwszej kolejności pomyślimy być może o przeszkleniach, które stanowią procentowo największą powierzchnię okna. Jednak istnieje kilka dróg przenikania hałasu. Znaczenie mają:

  • wymiary i kształt,
  • profile,
  • kształtowniki i uszczelnienia,
  • nawiewniki
  • oraz docisk skrzydła do ościeżnicy.

Od czego zależy izolacyjność akustyczna okna?

Szyby a hałas

Jeśli chodzi o szyby, to najlepszy efekt osiągniemy w przypadku okien z kilkuwarstwowym oszkleniem o dużej, lecz zróżnicowanej grubości warstw. Zwiększenie komfortu akustycznego możliwe jest więc dzięki zbudowaniu zespolenia w oparciu o asymetryczną grubość szkła, zastosowanego w szybie zespolonej oraz użycie szkła laminowanego ze specjalną folią akustyczną.

izolacyjność akustyczna okien

Rozwiązania te powodują zróżnicowane sposoby zmian charakterystyki fal akustycznych. W celu osiągnięcia najwyższych wartości tłumienia hałasu, rekomendowany jest wybór pakietów szybowych zawierających obie te cechy.

Akustyka okuć

Warto zwrócić uwagę na okucia – te dobrej jakości pozytywnie wpłyną na szczelność, a co za tym idzie izolację dźwiękową okna. Prawidłowe przyleganie skrzydła do ościeżnicy po zamknięciu okna ma znaczenie.

Duża liczba nawiewników, z perspektywy niwelowania hałasu z zewnątrz, jest także niekorzystna. Im większa powierzchnia okna, tym, co do zasady, gorsza jest ich izolacyjność akustyczna.

Jakość instalacji

Aby cieszyć się z cichego wnętrza, zadbajmy nie tylko o dobrze dobrane produkty, ale też profesjonalną instalację stolarki. Okno musi być szczelne, sztywne oraz stabilne. Jeżeli chwieje się lub wibruje, będzie przenosić hałas, dlatego montaż możemy również traktować jako jeden z czynników, który wpływa na izolacyjność akustyczną okna.

Izolacyjność akustyczna w szczegółach

Wskaźniki Rw (C, Ctr)

Najprościej rzecz ujmując, izolacyjność akustyczna okien czy drzwi to ich zdolność do ograniczania przepływu dźwięku, czy wibracji, zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, kiedy te są zamknięte. Im wyższa izolacyjność, tym okna i drzwi lepiej wyciszają wnętrze budynku. Izolacyjność akustyczną określa wskaźnik Rw (C, Ctr), a podaje się ją w decybelach (dB).

Normy obowiązujące w Unii Europejskiej (EN 14351-1) wskazują, że izolacyjność dźwiękowa podawana przez producentów powinna być deklarowana przy użyciu wartości Rw, z korektą o wskaźniki C i Ctr (które zawsze mają wartość ujemną):

Oznaczenia RA1 i RA2

Istotne są także oznaczenia RA1 i RA2 dla tzw. wskaźników oceny izolacyjności akustycznej okien, dla których stosujemy wyliczenia:

Przykład:

Wybrane okna, które spełniają potrzeby estetyczne domowników i będą właściwe dla elewacji budynku, mają wskaźnik Rw, który wynosi 38 dB (-1, -4). Nie jest to jednak rzeczywisty poziom, z jakim okno tłumi hałas. Aby go poznać, należy skorygować parametr Rw o wartości współczynników C i Ctr.

Co oznaczają w praktyce uzyskane wyniki? Jeśli budynek znajduje się w pobliżu źródła dźwięku o średniej i wysokiej częstotliwości, wybrane okno tłumi hałasy docierające z zewnątrz o 37 dB. Jeśli źródło dźwięku ma niską i średnią częstotliwość poziom izolacyjności akustycznej okna spadnie do 34 dB.

Wystarczająca izolacyjność akustyczna okna

Czy taka izolacyjność okna jest wystarczająca do zapewnienia komfortu dźwiękowego w mieszkaniu lub domu? To zależy od tego, jakie jest natężenie hałasu na zewnątrz oraz od oczekiwanej wartości natężenia dźwięku wewnątrz budynku. Bliskość ulicy, linii kolejowej lub lotniska może sprawić, że hałas osiągnie aż 60-80 dB. Z kolei polska norma budowlana PN-B-02151-3:2015-10 "Akustyka budowlana – Ochrona przed hałasem w budynkach" wskazuje, że poziom natężenia dźwięku w budynkach mieszkalnych nie powinien przekraczać 40 dB w dzień oraz 30 dB w nocy.

Przykład:

Przyjmijmy, że budynek, w którym chcemy wymienić okno, znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy, która w ciągu dnia generuje hałas na poziomie 60 dB. Okna, które wybraliśmy, mają wskaźnik izolacyjności akustycznej wynoszący 34 dB. W tym wypadku uzyskana różnica wynosi 36 dB. Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy wybrane okna ochronią nas przed tym hałasem, wystarczy od 60 dB odjąć 34 dB, co daje 26 dB. Analizowane okna zapewnią więc odpowiedni poziom izolacji dźwiękowej tylko w dzień.

Izolacja akustyczna okien w praktyce

Warto przy tym wspomnieć, jak mają się otrzymane wyniki do faktycznego odbioru hałasu dla naszych uszu. Ograniczenie jego poziomu w pomieszczeniu o 1 dB będzie praktycznie niezauważalne, a o 3 dB ledwo odczuwalne. Wyraźną różnicę odczujemy dopiero przy 5 dB, a już 10 dB odbierzemy jako zmniejszenie poziomu hałasu o połowę.

akustyka okien

Podsumowując, izolacyjność akustyczna okien zależy w dużej mierze od oszklenia, ale też odpowiedniego docisku do ościeżnicy, prawidłowego montażu, a nawet takich elementów, jak nawiewniki. To, czy w domu odczujemy komfort i pomieszczenie będzie wyciszone, ma związek również z tym, jakiego typu dźwięki i w jakim natężeniu docierają z zewnątrz do wnętrza budynku.

Dlatego, zanim wybierzemy stolarkę okienną, powinniśmy ocenić poziom hałasu w okolicy, w której mieszkamy lub zamierzamy mieszkać. W dokładnych wyliczeniach i ostatecznym wyborze okien warto polegać na wiedzy i doświadczeniu projektantów oraz specjalistów, którzy zajmują się sprzedażą i montażem stolarki okiennej.

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera