Okucia to właściwie oczywisty element stolarki otworowej. Klamki i pochwyty umożliwiają ustawianie okien i drzwi w określonej pozycji. Podwyższają poziom bezpieczeństwa. W końcu – stanowią uzupełnienie aranżacji i swojego rodzaju dekorację. Jak prawidłowo pielęgnować klamki i pochwyty?
klamki i pochwyty
Klamki i pochwyty to ważny detal stolarki otworowej. Dobrane do
drzwi,
okien oraz reszty aranżacji dadzą spójny stylistycznie efekt. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na klasyczną klamkę, klamkę z kluczem czy nowoczesne pochwyty, nazywane też antabami, mają one wpływ na bezpieczeństwo domu, jego mieszkańców i mienia.
Mimo codziennej, intensywnej eksploatacji, okucia wysokiej jakości będą nam służyć przez lata. Żeby cieszyć się zarówno z ich funkcjonalności, jak i nienagannego wyglądu, należy je regularnie czyścić. Regularnie i w odpowiedni sposób.
Jak prawidłowo pielęgnować klamki i pochwyty
Klamki i pochwyty mogą być wykonane z różnych materiałów. Do ich produkcji wykorzystuje się aluminium lub np. stal nierdzewną. Występują w różnych wybarwieniach, uzyskiwanych najczęściej przez malowanie proszkowe. Warto pamiętać, że nie ma surowca ani powłoki, która nie ulegałaby żadnym zniszczeniom. Od właściwego korzystania z klamek i prawidłowej pielęgnacji zależy jednak po jakim czasie pojawią się widoczne ślady użytkowania. Możemy ten proces przyśpieszyć lub znacząco spowolnić.
Proste sposoby, niewyszukane środki
Dobra wiadomość jest taka, że do skutecznego czyszczenia klamek nie potrzeba drogich i wyszukanych środków. Wręcz nie poleca się stosowania środków chemicznych, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na powłokę. Podstawowym narzędziem jest miękka szmatka bawełniana lub z mikrofibry. W sklepach dostępne są rozmaite ścierki z tworzyw sztucznych lub naturalnych materiałów. Absolutnie zakazane są szorstkie gąbki czy druciaki. Czasem wystarczy przetarcie klamki suchym materiałem lub nasączonym czystą, ciepłą wodą z odrobiną mydła lub płynu do naczyń. Możemy też zastosować metody naturalne – dodać do wody odrobinę octu lub soku z cytryny.
Klamka bezpieczna, bo czysta
W ostatnich miesiącach sformułowanie „bezpieczna” klamka zyskało dodatkowe znaczenie. To nie tylko okucie antywłamaniowe, z przyciskiem lub kluczykiem, ale także czysta powierzchnia, wolna od wirusów i bakterii. Klamki to przedmioty, których dotyka codziennie mnóstwo osób – domownicy, pracownicy biur, klienci, przechodnie, listonosze, kurierzy, dostawcy. Jak je dezynfekować, żeby były bezpieczne dla użytkowników, a jednocześnie nie spowodować uszkodzeń powłoki?
Używajmy środków, które nie zawierają chloru i jego pochodnych. Jeżeli klamka zamontowana jest na drzwiach drewnianych, zwróćmy uwagę, czy w składzie środka do dezynfekcji nie ma alkoholu lub substancji rozpuszczalnikowych. Najbezpieczniej będzie nanieść produkt na szmatkę i dopiero na klamkę lub pochwyt. Rozpylanie go bezpośrednio może spowodować nieestetyczne przebarwienia na powierzchni drewna.