20 października, 2021

Jak prawidłowo pielęgnować klamki i pochwyty

Okna

Okucia to właściwie oczywisty element stolarki otworowej. Klamki i pochwyty umożliwiają ustawianie okien i drzwi w określonej pozycji. Podwyższają poziom bezpieczeństwa. W końcu – stanowią uzupełnienie aranżacji i swojego rodzaju dekorację. Jak prawidłowo pielęgnować klamki i pochwyty?

klamki i pochwyty
klamki i pochwyty


Klamki i pochwyty to ważny detal stolarki otworowej. Dobrane do drzwi, okien oraz reszty aranżacji dadzą spójny stylistycznie efekt. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na klasyczną klamkę, klamkę z kluczem czy nowoczesne pochwyty, nazywane też antabami, mają one wpływ na bezpieczeństwo domu, jego mieszkańców i mienia.

Mimo codziennej, intensywnej eksploatacji, okucia wysokiej jakości będą nam służyć przez lata. Żeby cieszyć się zarówno z ich funkcjonalności, jak i nienagannego wyglądu, należy je regularnie czyścić. Regularnie i w odpowiedni sposób.

Jak prawidłowo pielęgnować klamki i pochwyty

Klamki i pochwyty mogą być wykonane z różnych materiałów. Do ich produkcji wykorzystuje się aluminium lub np. stal nierdzewną. Występują w różnych wybarwieniach, uzyskiwanych najczęściej przez malowanie proszkowe. Warto pamiętać, że nie ma surowca ani powłoki, która nie ulegałaby żadnym zniszczeniom. Od właściwego korzystania z klamek i prawidłowej pielęgnacji zależy jednak po jakim czasie pojawią się widoczne ślady użytkowania. Możemy ten proces przyśpieszyć lub znacząco spowolnić.

klamki i pochwyty

Proste sposoby, niewyszukane środki

Dobra wiadomość jest taka, że do skutecznego czyszczenia klamek nie potrzeba drogich i wyszukanych środków. Wręcz nie poleca się stosowania środków chemicznych, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na powłokę. Podstawowym narzędziem jest miękka szmatka bawełniana lub z mikrofibry. W sklepach dostępne są rozmaite ścierki z tworzyw sztucznych lub naturalnych materiałów. Absolutnie zakazane są szorstkie gąbki czy druciaki. Czasem wystarczy przetarcie klamki suchym materiałem lub nasączonym czystą, ciepłą wodą z odrobiną mydła lub płynu do naczyń. Możemy też zastosować metody naturalne – dodać do wody odrobinę octu lub soku z cytryny.

Klamka bezpieczna, bo czysta

W ostatnich miesiącach sformułowanie „bezpieczna” klamka zyskało dodatkowe znaczenie. To nie tylko okucie antywłamaniowe, z przyciskiem lub kluczykiem, ale także czysta powierzchnia, wolna od wirusów i bakterii. Klamki to przedmioty, których dotyka codziennie mnóstwo osób – domownicy, pracownicy biur, klienci, przechodnie, listonosze, kurierzy, dostawcy. Jak je dezynfekować, żeby były bezpieczne dla użytkowników, a jednocześnie nie spowodować uszkodzeń powłoki?

Używajmy środków, które nie zawierają chloru i jego pochodnych. Jeżeli klamka zamontowana jest na drzwiach drewnianych, zwróćmy uwagę, czy w składzie środka do dezynfekcji nie ma alkoholu lub substancji rozpuszczalnikowych. Najbezpieczniej będzie nanieść produkt na szmatkę i dopiero na klamkę lub pochwyt. Rozpylanie go bezpośrednio może spowodować nieestetyczne przebarwienia na powierzchni drewna.

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera