21 października, 2021

Jak prawidłowo regulować okucia okienne

Okna

Odpowiednio wyregulowane okucia gwarantują efektywną i wygodną eksploatację okien. Od tego czynnika zależy płynność obsługi, szczelność, a także zachowanie wysokich parametrów antywłamaniowych. Jak prawidłowo regulować okucia okienne?

regulacja okuć
regulacja okuć


Dobry start

Pierwsza regulacja okuć okiennych odbywa się właściwie tuż po montażu systemu. Pracownik ekipy montażowej sprawdza, czy okna otwierają się płynnie i czy bezpiecznie się uchylają. Powinny też zapewnić odpowiedni docisk, a co za tym idzie – szczelność. Okna z zabezpieczeniami antywłamaniowymi powinny być wyregulowane tak, aby gwarantowały najwyższą ochronę przed aktami wandalizmu.

Prawidłowo, czyli regularnie

Oczywiście okucia należy też regulować podczas dalszej eksploatacji, gdy tylko zauważymy, że ich działanie jest zaburzone. Zaniedbania w tej kwestii mogą spowodować straty ciepła, jeśli okna nie są wystarczająco szczelne, a nieprawidłowa praca któregoś elementu – uszkodzenia systemu. Poza tym regulowanie okuć okiennych w przypadku okien z PVC ma związek z porą roku – dostosowany do panujących temperatur docisk pozwala na optymalną na dany czas cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.


regulacja okuć

Jak prawidłowo regulować okucia okienne?

Okucia okienne zapewniają utrzymanie właściwej pozycji skrzydła względem ościeżnicy. Przy wykorzystaniu klucza imbusowego, ustawiamy ją, regulując punkty ryglowania, rozwórkę oraz zawiasy. Dopasowujemy parametry wysokości i docisku na poszczególnych punktach, możemy też wykonać regulację poziomą – a więc manewrować skrzydłem w kierunkach prawo-lewo.

Jaki powinien być efekt po wykonanej regulacji? Pozycja skrzydła nie może być opuszczona i nie może się ocierać o ramę. Podczas użytkowania nie powinniśmy czuć oporu – zarówno przy otwieraniu, zamykaniu, jak i zmianie na ułożenie uchylne.

A docisk? Okna z założenia mają być szczelne. Jednak w przypadku systemów z PVC, jak wspomniano, praktykuje się mniejszy lub większy docisk skrzydła do ościeżnicy w zależności od pory roku i panujących temperatur. Ma to związek z wysoką rozszerzalnością cieplną powodującą rozszerzanie i kurczenie się tworzywa. Niektóre systemy okienne wyposażone są w zasuwnice, które umożliwiają ręczną, prostą regulację na rolkach ryglowania. Zgodnie z zasadą docisk skrzydła do ramy latem zmniejszamy, a zwiększamy zimą. Taka okresowa zmiana zapobiegnie niepotrzebnym stratom ciepła, a z drugiej strony – zapewni właściwą mikrowentylację w pomieszczeniu.


regulacja okuć

W ofercie Eko-Okna S.A. posiadamy nowoczesne okucia Siegenia Titan, które pozwalają na dostosowanie jeszcze jednego parametru. Możemy ustawić rozwórkę w dwóch trybach uchylania okna. Taka regulacja pozwala na zmniejszenie otworu, który powstaje, gdy otwieramy skrzydło w pozycji uchylnej. To bardzo praktyczne! Zwłaszcza w przypadku trybu „zima” – gdy rozszczelnienie bywa wariantem za małym, a pełne uchylenie okna, zbyt dużym, jak na panujące na zewnątrz niskie temperatury.

Pamiętajmy, że nawet najlepsze i najbardziej kosztowne systemy okienne nie będą funkcjonalne, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią regulację okuć. Istotne jest powierzenie tej sprawy fachowcom. Ta z pozoru nieskomplikowana czynność wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera