Parametry termoizolacyjne całego budynku, poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i wizualny odbiór elewacji. Wybór stolarki okienno-drzwiowej to ważny etap każdej inwestycji. Jak wybrać drzwi zewnętrze, by były funkcjonalne i estetyczne?
Jak wybrać drzwi zewnętrzne?
Drzwi zewnętrzne – na co zwrócić uwagę?
Zanim przystąpimy do zakupu, zastanówmy się, jakie są nasze oczekiwania oraz w jakim stylu planujemy wykończyć elewację budynku. Drzwi zewnętrzne muszą być dopasowane do naszych potrzeb, jeśli chodzi o izolację termiczną i akustyczną czy poziom zabezpieczenia przed włamaniem. Istotny jest materiał, naświetla, kierunek otwierania, no i oczywiście wzornictwo, które powinno dopełniać obrany styl architektoniczny. Na szczęście mamy ogromny wybór drzwi zewnętrznych – zarówno jeśli chodzi o design, jak i funkcjonalności.
Materiał
Na rynku dostępne są drzwi zewnętrzne wykonane z kilku rodzajów surowców.
Drzwi zewnętrzne z PVC to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie. Nowoczesne drzwi z tworzywa mogą występować w wielu różnych wariantach – od standardowych, atrakcyjnych cenowo modeli z podstawowymi, niezawodnymi funkcjonalnościami po energooszczędne modele klasy premium. Technologia wykonania pozwala na uzyskanie różnych wersji kolorystycznych i wzorów drewnopodobnych.
Lekkie i wytrzymałe drzwi zewnętrzne z aluminium są wyjątkowo odporne na uszkodzenia oraz czynniki zewnętrzne, dostępne w kolorach RAL dają nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Stal to synonim odporności i wysokiej klasy. Drzwi stalowe są nie tylko solidne, ale też bardzo eleganckie. Modele z przekładką termiczną możemy wykorzystać do zastosowań zewnętrznych, również w przypadku projektów z konstrukcjami przestrzennymi ze szkłem w roli głównej.
Naturalne surowce mają klasę i nigdy nie wychodzą z mody. Drzwi zewnętrzne drewniane to elegancja i prestiż. Może się wydawać, że stolarka drewniana jest zarezerwowana dla architektury tradycyjnej. Owszem, jeżeli nasz projekt utrzymany jest w stylu dworkowym lub rustykalnym, drzwi o klasycznej formie będą najlepszym wyborem. Drewno stanowi również nieodłączny element budownictwa energooszczędnego, o minimalistycznym wzornictwie i geometrycznych bryłach. Zewnętrzne drzwi drewniane z przeszkleniem doskonale uzupełnią nowoczesną stolarkę okienną.
Naświetla – dekoracyjne i funkcjonalne
Naświetla drzwiowe to przeszklenia montowane w sąsiedztwie drzwi wejściowych. Mogą mieć różne wymiary i pojawić się w różnych miejscach – nad skrzydłem, z boku po jednej lub po obu stronach, w postaci węższych lub szerszych przeszkleń. Jeżeli chcemy dodatkowo rozjaśnić przedpokój lub korytarz światłem dziennym, pomyślmy o wyposażeniu drzwi zewnętrznych w naświetla.
Kierunek otwierania
Lewe czy prawe? Do środka czy na zewnątrz? Przed zakupem zastanówmy się, w jaki sposób mają się otwierać drzwi zewnętrzne. To ważny detal, którego uwzględnienie przy wyborze zapewni nam wygodę użytkowania. Jeżeli nie przemyślimy dobrze tej sprawy, będzie nam uprzykrzać codzienną eksploatację. Kierujmy się tym, by przede wszystkim drzwi nie wchodziły w kolizję z innymi elementami aranżacji – zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Sprawdźmy też aktualne regulacje prawne, nie zawsze istnieje w tej kwestii dowolność.
Kilka słów o designie
Drzwi zewnętrzne muszą pasować. Do naszych potrzeb, do możliwości konstrukcyjnych budynku, do upodobań estetycznych, ale przede wszystkim całościowej wizji wykończenia elewacji. Jeżeli inwestycja utrzymana jest w stylu nowoczesnym, zaburzymy go, montując tradycyjne drewniane drzwi ze zdobieniami. Z drugiej strony wiejski domek o tradycyjnej bryle nie będzie współgrał z minimalistycznymi drzwiami ze stali lub jasnego PVC.
W Eko-Okna S.A. z łatwością dopasujesz drzwi zewnętrzne zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Kilkadziesiąt modeli do wyboru pozwoli też dobrać produkt odpowiedni do założeń finansowych. Najbardziej ekonomiczne rozwiązania, będą stanowić atrakcyjną estetycznie wizytówkę domu.