Ogrodzenie to wizytówka posesji – pierwszy element inwestycji, z którym mają do czynienia domownicy, goście, przechodnie. Estetyczne i zadbane nie tylko zdobi teren, ale przede wszystkim jest funkcjonalne. Jak zadbać o ogrodzenie w sezonie jesienno-zimowym?
Jak zadbać o ogrodzenie
Sezon jesienno-zimowy to okres, w którym zarówno elewacja budynku, jak i wszystkie elementy znajdujące się na zewnątrz, są narażone na działanie wyjątkowych czynników atmosferycznych. Opady, oblodzenie czy zmienne temperatury – nie jesteśmy w stanie osłonić ogrodzenia przed ich wpływem. Możemy jednak odpowiednio o nie zadbać, tak żeby służyło i dobrze wyglądało przez cały rok. Ciepłe jesienne dni sprzyjają pracom na powietrzu, warto poświęcić uwagę ogrodzeniu, furtce i bramie wjazdowej – żeby działały bez zarzutu w kolejnych miesiącach.
Przegląd i konserwacja ogrodzenia
Przegląd i konserwacja
ogrodzenia i bramy wjazdowej wykonane z odpowiednim wyprzedzeniem, pozwolą nam uniknąć przykrych niespodzianek w sezonie zimowym. Nowoczesne ogrodzenia posesyjne ze stali ocynkowanej malowane proszkowo mają wysokie parametry wytrzymałości i wieloletnią gwarancję. Warto jednak co jakiś czas sprawdzić, czy nie pojawiły się ubytki powłoki lakierniczej np. w wyniku uszkodzenia mechanicznego.
Po gruntownym wyczyszczeniu ogrodzenia, przyjrzyjmy się wszystkim elementom pod kątem występowania rys, odprysków lub otarć. To zasadnicza kwestia, którą musimy się zająć. Pod wpływem wody i wilgoci rozwiną się ogniska korozji – im szybciej zatrzymamy ten proces, tym lepiej. Jeżeli zauważyliśmy usterki lub pierwsze oznaki rdzy, wykonajmy punktowo drobne naprawy.
Najpierw oczyszczamy problematyczne miejsca za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego. Odtłuszczoną i suchą powierzchnię pokrywamy następnie podkładem i farbą do metalu. Możemy też skorzystać z farby dekoracyjnej o właściwościach antykorozyjnych.
Zadbana brama wjazdowa
Szczególnej dbałości wymaga także
brama wjazdowa. W przypadku skrzydeł uchylnych, zaplanujmy konserwację zawiasów. Sprawdźmy, czy brama działa bez zarzutu, czy nie stawia oporu, nie skrzypi, nie porusza się ciężko. Zawiasy nasmarujmy specjalnym smarem o właściwościach wodoodpornych.
W przypadku
bram z napędem, koniecznie dokonajmy przeglądu automatyki. Wprawdzie systemy tego typu przystosowane są do pracy w niskich temperaturach, ale lepiej mieć pewność, że nie zawiodą nas zimą. Jeżeli zauważymy nieprawidłowości w pracy napędu – skorzystajmy z usług serwisanta. Specjalista trafnie zdiagnozuje problem i dokona niezbędnych regulacji lub napraw.
Rzecz, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę – nie tylko zimą, ale przez cały rok to zachowanie czystości wokół bramy. W przypadku skrzydła przesuwnego, na torze jezdnym nie powinny znajdować się żadne przedmioty, liście, kamienie ani inne zanieczyszczenia. Zimą musimy zadbać o to, by nie zalegał tam śnieg. Jeżeli pojawi się oblodzenie, powinniśmy niezwłocznie je usunąć. Zaniedbania w tej kwestii mogłyby doprowadzić do tego, że brama nie tylko nie będzie otwierać się w oczekiwanym momencie, ale ulegnie uszkodzeniu.