13 lutego, 2021

Jak zaplanować budowę ogrodzenia?

ogrodzenia

Ogrodzenie powinno być spójne ze stylem domu oraz z jego otoczeniem. Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów estetycznych, ale także funkcjonalnych, które pozwolą dopasować ogrodzenie do inwestycji. Dzięki temu ogrodzenie prawidłowo spełni swoją funkcję i będzie cieszyć oko właścicieli i przechodniów. Na co zwrócić uwagę planując budowę ogrodzenia?

ogrodzenie
ogrodzenie

Planując montaż ogrodzenia przede wszystkim należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy.

Jeśli ogrodzenie ma wysokość do 2,2 metra oraz nie stanowi części muru oporowego nie ma potrzeby zgłaszania budowy do urzędu. O czym jeszcze warto pamiętać? Szerokość bramy powinna wynosić minimum 2,4 metra, a furtki wejściowej 0,9 metra. Zjazd z drogi czy bramy należy uzgodnić z zarządcą drogi.

Pamiętaj! Budowę powinna nadzorować osoba z uprawnieniami.

Ogrodzenie, w tym brama wjazdowa i furtka powinny mieścić się w granicach działki i otwierać się do wewnątrz. W praktyce oznacza to, że otwarte nie mogą wychodzić poza teren, na którym stoi dom. Jest to szczególnie istotne, jeśli ogrodzenie znajduje się na granicy działki. Jeżeli jego element znajdzie się poza terenem posesji przykrą konsekwencją może być nakaz rozbiórki bramy.

Dlatego coraz częściej wybierane są bramy przesuwne, które mogą być zamontowane na granicy terenu, ponieważ poruszają się na prowadnicach. Jeśli marzeniem inwestora jest brama rozwierna należy odpowiednio zaplanować położenie ogrodzenia na posesji, aby skrzydła bramy otwierały się do wewnątrz, pozostawiając odpowiednią ilość miejsca na jej swobodne poruszanie się.

W Eko-Okna polecamy ogrodzenia stalowe lub aluminiowe z linii Safe Home, która oferuje, aż trzy rodzaje przęseł:

Standard — prostota, minimalizm i klasyczne kształty,

Elegance — nowoczesne rozwiązania do współczesnego budownictwa,

Prestige — wyszukane połączenie przeróżnych kształtów w jednym elemencie.

To kompletne ogrodzenia — przęsła, bramy oraz furtki, które dzięki kilkunastu oryginalnym wzorom, a także szerokiej gamie kolorystycznej są ozdobą posesji, która zapewnia bezpieczeństwo domownikom.

ogrodzenie
To bramy rozwierne dwuskrzydłowe, które charakteryzują się łatwiejszym montażem polecane do większych posesji z węższym wjazdem i wszędzie tam, gdzie ukształtowanie terenu bywa wymagające.

A także bramy przesuwne z szerokim światłem wjazdu polecane do mniejszych posesji. Oba systemy mają możliwość wyposażenia w elementy domu inteligentnego, a także swobodnego dopasowania estetyki do indywidualnych potrzeb klienta.

Planując budowę ogrodzenia należy również wziąć pod uwagę elementy istniejące,

a więc skrzynki przyłączeniowe gazu oraz elektryczności czy kosze na śmieci, do których dostęp mają nie tylko domownicy, ale także osoby trzecie. Dlatego niezwykle istotna jest możliwość zmiany konstrukcji przęsła i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb.

Warto również dobrze przemyśleć rozmieszczenie oświetlenia,

które powinno ułatwiać drogę od bramy do garażu czy od furtki do domu, a także montaż takich dodatków jak domofon czy skrzynka na listy.

Planujesz budowę ogrodzenia? Zależy Ci na funkcjonalności, estetyce oraz możliwości zastosowania nowych technologii? Zastanawiasz się jakie rozwiązanie będzie najlepsze właśnie dla Ciebie?

Skontaktuj się z nami i poproś o pomoc naszych specjalistów, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci dokonać wyboru.

Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.