Dla jednych to forma relaksu, dla innych przykry obowiązek. Bez względu na to, czy okna myjemy chętnie, czy z przymusu wszystkich, szczególnie wiosną, łączy jedno pragnienie. Czyste okna bez smug!
mycie okien
Każdy ma swój niezawodny patent na mycie okien. Jedni korzystają z gotowych środków, inni chcą być eko, jeszcze inni ufają tylko sposobom babci.
Niezależnie od wybranego sposobu mycia okien istnieje kilka reguł, których warto się trzymać, aby wygrać z brudem okien i smugami na szybach. Choć większość z nas czeka na ciepły słoneczny dzień, aby zrobić wiosenne porządki, to właśnie słońce sprawia, że na szybach pozostają smugi.
Dlaczego?
Słońce, które nagrzewa szybę, powoduje że zbyt szybko ona wysycha. Tymczasem skuteczne mycie okien to konkretne etapy, których nie należy omijać, ani zmieniać ich kolejności.
Jakie?
Jako pierwsze myjemy ramy okienne. Zawsze zaczynamy od strony wewnętrznej (mniej zabrudzonej), przechodzimy do strony zewnętrznej i kończymy ten etap myciem parapetu.
Ramy drewniane, które są regularnie konserwowane, można myć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń oraz bawełnianą szmatką — namoczoną w wodzie i suchą. Pamiętaj, aby nigdy do drewnianych okien nie używać środków z amoniakiem.
Ramy aluminiowe należy chronić przed zarysowaniem, dlatego tu również polecamy pielęgnację wodą z płynem oraz bawełnianą szmatkę. Z uporczywymi plamami poradzi sobie nafta.
Ramy PVC myjemy wodą z płynem do mycia naczyń lub płynem do szyb.
Po umyciu i osuszeniu ram czas na szyby. Jakie sposoby polecamy?
Można użyć gotowych środków do mycia szyb, którymi wystarczy je spryskać i wytrzeć do sucha, ściereczką, papierowym ręcznikiem czy ściągaczką. To, czy pożegnamy smugi raz na zawsze, zależy od jakości płynu.
Płyn do szyb możemy również zrobić samodzielnie.
Tu również sprawdzi się połączenie ciepłej wody i płynu do naczyń. A jeśli nie chcemy korzystać ze środków chemicznych, wystarczy, że do wody dodamy ocet w proporcjach 1:1. Szyby będą lśniące, a nieprzyjemny dla niektórych zapach szybko wywietrzeje przy otwartych oknach. Ocet można zastąpić sokiem z cytryny (½ szklanki soku na szklankę wody). To gwarancja czystych okien i świeżego zapachu w domu. Dla absolutnych minimalistów polecamy czystą ciepłą wodę i ściereczkę z mikrofibry.
A tym, dla których środki do szyb to za mało proponujemy płyn do spryskiwaczy. Nie tylko poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami na szybach, w tym z owadami, ale także sprawi, że szyba będzie bardziej odporna na ponowne zabrudzenie i na krople deszczu, które, jak wiadomo, najczęściej pojawiają się zawsze po umyciu okna.
Niezależnie od tego, który ze sposobów najbardziej przypadnie Ci do gustu, pamiętaj, że w każdym z nich najważniejsze jest dokładne wytarcie szyby „na sucho”. Ponieważ jest to ostatni etap mycia okien, często nawet najwięksi fani tej czynności są już zmęczeni. Szyba nie jest wystarczająco dobrze wytarta i w konsekwencji pojawiają się na niej smugi. Tymczasem to właśnie ten kluczowy element wpływa na pojawienie się lub brak smug.
Wierzymy, że nasze porady sprawią, że tej wiosny odniesiesz sukces. Powodzenia!