15 kwietnia, 2024

Kolorowe okna – jak wybrać odpowiedni kolor do okien w swoim domu?

Okna

Kolorowe okna do niedawna były całkiem poważnym faux pas. Królowały śnieżnobiałe ramy i kiedy zastanawialiśmy się, jaki kolor okien wybrać, w zasadzie nie mieliśmy wyboru. Po nich nastała era ciemnych profili – czarnych i antracytowych. Dzisiaj na szczęście nie ma już terroru z góry narzuconych barw i podczas zakupu możemy się zastanowić, który kolor pasuje do elewacji i który podoba nam się najbardziej. Jak podejść do tematu, by kolory okien nas zadowoliły?






Spis treści


Dobieranie koloru okien jest ważne

Kolor stolarki okiennej bywa lekceważony, chociaż niewielu inwestorów postępuje tak lekkomyślnie. Kolorystyka okien ma bowiem wpływ na zdecydowanie więcej kwestii, niż tylko nasze prywatne wrażenia estetyczne. Nie jest też tak do końca naszym wyborem.


Wybór koloru ramy okiennej a przepisy prawa – okna dwukolorowe

Odcień ram okiennych nie jest naszą prywatną sprawą. Zdają sobie z tego sprawę właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, ale mieszkańcy domów wielorodzinnych bywają tym zaskoczeni. Jeśli jednak przemyśleć sprawę na spokojnie, nie powinno nas to dziwić.

Każdy budynek jest częścią swojego otoczenia i ważne jest, żeby cała przestrzeń była estetycznie spójna. Najważniejsze ograniczenie dla typowego inwestora wprowadzają plany miejscowe. W przypadku budynków zabytkowych prawo głosu będzie miał też konserwator zabytków.

Jedną z opcji, która pozwala na uniknięcie ograniczeń prawnych, są dwukolorowe okna. Nie wszystkie systemy na to pozwalają, ale tam, gdzie kolor stolarki okiennej może być różny na zewnątrz i od wewnątrz, możemy zapomnieć o przepisach. Przynajmniej od strony wewnętrznej.

Dwukolorowe okna na zewnątrz będą zgodne z przepisami miejscowymi. Jeśli prawo wymaga, by były białe, będą białe. Od środka możemy jednak mieć wymarzone okna czerwone, zielone, czarne lub z okleiną drewnopodobną nie do odróżnienia od szlachetnych gatunków drewna. Warto podkreślić, że dwukolorowe okna mogą łączyć okleiny ze zwykłymi kolorami.


Nawet profil PVC to wybór na lata

Współczesne profile okienne są bardzo trwałe, a do tego ich parametry użytkowe są na tyle dobre, że po dekadzie nie będziemy się zastanawiać, czy nie warto ich wymienić na coś nowego, lepszego. Dobre okna dzisiaj będą wciąż dobrymi oknami za wiele lat.

Tak długa perspektywa czasowa zakupu powinna nas skutecznie przekonywać o tym, że właściwy dobór koloru okien jest istotny. Zakup impulsywny, przypadkowy wybór lub zwyczajnie brak poświęcenia chociażby chwili na przemyślenie wyboru sprawi, że coś, co nam się nie podoba, irytuje nas albo zwyczajnie każe nam żałować, że nie mamy czegoś innego, będzie z nami bardzo długo.


Paleta kolorów uniwersalnych

Niektóre kolory są uniwersalne. Inne w sposób zdecydowany determinują to, co możemy z nimi zestawić. Nie jest oczywiście tak, że jeśli wybierzemy określone kolory okien PCV, to już nie będziemy mieli prawa sięgnąć po inne opcje. Zestawić możemy ze sobą cokolwiek, ale czy będzie to razem dobrze wyglądało? Niektóre kolory pozostawiają nam więcej dobrych wyborów, inne zostawiają nas z zaledwie kilkoma powszechnie akceptowanymi możliwościami.




Wszystkie kolory okien i ich oklein

Kolory okien to obecnie niemal pełna dowolność. Producenci okien postarali się, by ich klienci mogli wybierać kolorowe drzwi i kolorowe okna o dokładnie takiej estetyce, jak sobie tego zażyczą.



Biel to cała paleta kolorów profili okiennych

Zdecydowanie najpopularniejszy obecnie kolor ramy okiennej to biel. Biel jest jednak bieli nierówna i nie chodzi tylko o to, że produkowane przed kilkunastoma laty okna z polimerów miały tendencję do żółknięcia pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego.

We wzornictwie przemysłowym producenci zwyczajowo przyjmują własny standard bieli, zależny od wykorzystywanych przez nich surowców i metod produkcyjnych. Biel jednego producenta może mieć wyraźnie inny odcień od bieli jego konkurenta. Co więcej, jedna firma może posiadać w ofercie kilka rodzajów bieli, a żeby jeszcze bardziej namieszać, teoretycznie ta sama biel na dwóch różnych produktach może prezentować się zupełnie inaczej.




Z jednej strony, na pewno utrudnia to inwestorowi życie, ale z drugiej strony, daje mu więcej możliwości. Nie jest to też wcale wyzwanie, ponieważ jeśli kupuje się produkty od jednego producenta, np. zestaw all in One Eko-Okien, producent sam dba o to, żeby wszystko do siebie pasowało i wybiera odpowiednie wersje bieli.


Różne kolory okien – wtapianie koloru i okleiny

Kolorowe profile okienne w oknach PVC uzyskuje się dzięki barwieniu surowca w masie lub poprzez okleinowanie. Drugi z tych sposobów jest popularniejszy i daje zdecydowanie lepsze efekty, ponieważ opiera się na szkle akrylowym, który może być bogato zdobiony, jest bardzo wytrzymały, a dzięki technologii wtapiania w białą strukturę profilu, nie ma ryzyka odklejenia czy rozwarstwienia się powierzchni okna.

Okleiny okien PCV to jeszcze inna opcja. Dzięki nakładaniu oklein można uzyskiwać ciekawe fakty, np. upodobnić profile okienne do drewna lub aluminium. W ten właśnie sposób powstają okna PCV imitujące drewno. Wzorów i kolorów jest cały ogrom, więc można uzyskać praktycznie dowolny wygląd.




Okleiny można wykorzystywać także z oknami stalowymi oraz aluminiowymi. W ich przypadku jednak zdecydowanie lepiej jest korzystać z lakierowania wykorzystującego kolory z palety RAL.


Paleta RAL dla okien aluminiowych i stalowych

Dzięki kolorom z palety RAL kolorowe profile okienne posiadają wyjątkowo żywe barwy, które w dodatku są bardzo trwałe.

Paleta RAL to też paleta wzorcowa, co oznacza, że jeśli u dystrybutora obejrzymy wzornik kolorów, możemy mieć pewność, że nasze okna będą miały taki właśnie kolor, jak ten z oferty. Dzięki temu łatwiej jest też dokupywać dodatkowe produkty oraz łączyć okna z drzwiami lub bramami garażowymi. W rzeczywistości zawsze uzyskuje się przybliżenie koloru, ale jest ono na tyle wierne, że można mu zaufać.

Stosowanie oklein jest tutaj oczywiście możliwe, ale to opcja zdecydowanie mniej popularna, niż w przypadku okien PVC.



Od czego zależy wybór kolorów okien?

Przy współczesnej technologii możemy śmiało powiedzieć, że wybór kolorystyki zależy tylko od naszych upodobań. Jeśli chcemy uzyskać jakiś efekt, znajdziemy sposób, by było to możliwe. Czasami ogranicza nas tutaj tylko prawo, ale warto jest też wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak przede wszystkim spójność całego projektu budynku i jego otoczenia, a także wpływ kolorów na użytkowników przestrzeni.






Polecane kolory okien w zależności od kolorystyki domu

Żeby całość projektu domu była spójna, trzeba się kierować jedną z trzech zasad doboru koloru okien w takiej sytuacji. Te zasady to:

  1. Kontrast
  2. Harmonia
  3. Przełamanie

Zasada kontrastu każe nam stawać w kontrze do tego, co już mamy. Jeśli nasze ściany i dach są ciemne, wtedy stosujemy bardzo jasne odcienie oklein i barwy. Jeśli dom jest otoczony jasną zielenią i sam jest utrzymany w atmosferze delikatnych pasteli, możemy zastosować ciemną czerwień, antracyt i inne, wyraźne, bardzo ciemne kolory.

Harmonia sugeruje spójność całej inwestycji. Dlatego jeśli budynek jest jasny, dobrze nasłoneczniony, jego okna powinny być jasne, najlepiej białe. Z kolei czerń jest w takim podejściu uzupełnieniem wszelkich ciemniejszych elewacji. Zamiast niej można wybrać mniej elegancką, skromniejszą i nie narzucającą się szarość.




Pogodzeniem dwóch powyższych podejść jest zasada przełamania. Przełamanie kolorystyczne polega na podtrzymaniu harmonii przy wyraźnym odejściu od kolorystyki, jak dominuje na elewacji. Wybieramy bowiem kolory oddalone o dwa odcienie od barwy dominującej. Co to oznacza w praktyce? Do błękitnej elewacji możemy dopasować granatowe, wyraziste okna. Z kolei do cegły możemy zaproponować okna delikatnie różowe lub pomarańczowe. W ten sposób będziemy mieli poczucie harmonii, która jednak nie będzie jednolita.


Znaczenie kolorów

Na kolory możemy popatrzeć też nie jak na dopełnienie aranżacji, ale jej zdefiniowanie. Każda barwa ma bowiem swoje psychologiczne i kulturowe znaczenie.

Wybór barw pastelowych oznacza przytulność i wyciszenie, a kolory ostre, mocno nasycone, takie jak rubinowa czerwień, buzują agresją i energią. Biel jest spokojna, uniwersalna i sterylna. Czerń elegancka i dostojna, chociaż trochę nudna.

Kolory łączą się ponadto z określonymi stylami architektonicznymi, w których odnajdują się najlepiej. Nie jest tak, że jeden kolor profili okiennych pasuje tylko do jednego stylu, ale na pewno w z konkretnymi stylami pewne kolory okien warto rozważyć przed innymi.




To jedynie bardzo ogólne zarysowanie podstawowych trendów. Tym bardziej, że dwukolorowe okna pozwalają na tworzenie efektu na zewnątrz, który będzie zupełnie różny od tego, co uzyskamy w środku.

Co więcej, okna klasyczne i okna nowoczesne to coś więcej, niż tylko sam kolor. Inny kształt listwy przyszybowej, zlicowanie skrzydła, inaczej przygotowane odwodnienie i okno będzie prezentowało się zupełnie inaczej. Nie bez powodu Eko-Okna posiadają tak szeroką ofertę często pozornie podobnych systemów.



Uniwersalne kolory okien i wybór kolorowych okien w praktyce

Tradycyjnie już w naszych blogach nadszedł czas decyzji. Wiemy wszystko, co wiedzieć powinniśmy, więc wypada przełożyć nowe informacje na praktyczne realne rozwiązania.


Popularne kolory okien mogą nas zmylić, więc najpierw je sprawdźmy

Podjęcie decyzji jedynie na podstawie teorii mogłoby przynieść opłakane skutki. Dlatego dobrym pomysłem jest przetestowanie polecanych kolorów w praktyce.




Nie będziemy mogli wstawić kilku różnych okien i drzwi na próbę, ale możemy przyjrzeć się innym inwestycjom, obejrzeć wzorniki kolorów oraz tak zwane trójkąty i szczęki, czyli mniejsze modele produktów, które planujemy kupić. W większych salonach dystrybutorów pojawiają się całe konstrukcje złożone z kilku różnych elementów.

Producenci gwarantują nam, że gotowy produkt będzie wyglądał tak, jak na wzorniku pokazywanym w salonie i mamy pełne prawo tego wymagać.


Ochrona koloru okien i jego prezencja na słońcu

Musimy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, którą jest działanie słońca. Elementy mocno nasłonecznione będą się prezentowały inaczej niż te, które będą w cieniu. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ ciemne kolory będą jeszcze ciemniejsze, jeśli zostaną umieszczone w zaciemnionym miejscu.

Kłopotem może być też trwałość kolorów. Promieniowanie UV jest uniwersalnie szkodliwe dla każdego materiału. Obecnie stosowane rozwiązania pozwalają skutecznie się przed nim chronić, ale nie zawsze są rozwiązaniem domyślnym, więc jeśli kolorowy produkt trafia na ścianę południową i nie chcemy, by szybko wypłowiał, warto upewnić się, że zastosowano takie właśnie odporne technologie.

Dodatkowo można zastanowić się także nad wykorzystaniem osłon okiennych. To kolejny dodatek estetyczny do budynku, który może harmonizować lub kontrastować z resztą komponentów.




Jeszcze inną kwestią jest konserwacja, zwłaszcza w temacie kolorów okien i drzwi drewnianych. Produkty z drewna wymagają więcej pracy, ale za to gwarantują niepowtarzalną estetykę. W trakcie konserwacji farbami renowacyjnymi można też modyfikować ich wygląd, dzięki czemu będziemy mieli pewne pole manewru. Okno czarne nie stanie się przez to białe, ale odcienie zmienimy.

Adam Gajda

Adam Gajda

Specjalista w dziale marketingu
Eko-Okna S.A.
e-mail: adam.gajda@ekookna.pl

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera