21 czerwca, 2022

Minimalistyczne ogrodzenie do klasycznej i dworkowej zabudowy?

ogrodzenie

Chociaż nowoczesne projekty przyciągają inwestorów, wciąż nie brakuje miłośników klasycznej i dworkowej zabudowy. Czy minimalistyczne ogrodzenie pasuje do tego typu architektury?

Minimalistyczne ogrodzenia
Minimalistyczne ogrodzenia


Przyjęło się, że wybór ogrodzenia powinien być podyktowany stylem architektonicznym domu. Warto zwrócić też uwagę na otoczenie. Korespondowanie z architekturą sąsiadującą i zagospodarowaniem terenu, pozwala zachować spójność budynków w okolicy. Zdarza się także, że pewne elementy obecne w domach w okolicy, narzucają warunki zabudowy.

Jeśli nasz dom nawiązuje do stylu klasycznego, zasada podpowiada, że ogrodzenie, brama wjazdowa oraz furtka również muszą mieć klasyczny wygląd. Podbudówki i filary wykonane z kamienia albo cegły, słupki wykończone dachówką metalowe kute przęsła z ozdobnymi motywami, lekko stylizowane. A co jeśli jesteśmy właścicielami tradycyjnego domu, ale podoba nam się ogrodzenie minimalistyczne? Czy pasuje ono do klasycznej i dworkowej zabudowy czy zarezerwowane jest tylko dla nowoczesnego budownictwa?

Ogrodzenie minimalistyczne, czyli jakie?

Nowoczesne, minimalistyczne ogrodzenie cechuje przede wszystkim prostota. Geometryczne kształty, oszczędna forma i solidny materiał dobrej klasy. Jeżeli inwestorzy decydują się na murki i filary, to wykonane są one z kamienia w naturalnych odcieniach szarości lub surowego betonu. Przęsła proste, pionowe lub poziome, bez ozdób, wykonane ze stali lub aluminium, wykończone w kolorze szarym, czarnym, a czasami – białym. W niektórych projektach spotykamy też połączenie wspomnianych materiałów – stali i kamienia z drewnem, zwłaszcza jeśli elementy drewniane są także elementami elewacji domu.

Klasyczna zabudowa i architektura dworkowa

Styl klasyczny czerpie z tradycyjnych wzorów. Skośny dach to jedna z podstawowych cech klasycznej zabudowy. Charakterystyczne są także: czerwone pokrycie dachowe, jasna farba elewacyjna, stolarka okienna standardowych rozmiarów. Kolumny, okrągłe lub półokrągłe okna, także ramy ze szprosami – to z kolei detale, które nawiązują do architektury dworkowej.


Klasyka w parze z minimalizmem – tak czy nie?

Czy klasyczna architektura może iść w parze z minimalistycznym ogrodzeniem? Tak. Zastosowanie takiego połączenia wymaga jednak pewnego wyczucia. Jeżeli dom ma klasyczną bryłę, dwuspadowy dach, ale nowoczesną kolorystykę i pokrycie dachowe np. z ciemnoszarej blachy na rąbek stojący, mamy właściwie sporą dowolność w doborze ogrodzenia i możemy wybrać zarówno przęsła wertykalne, jak i horyzontalne. Jeśli jednak dom ma zdecydowanie tradycyjny wygląd lub koresponduje ze stylem dworkowym, wybierzmy ogrodzenie, które nie będzie konkurować z wertykalnym układem detali elewacji. Minimalistyczne ogrodzenie powinno być jak najbardziej subtelne i nie rzucać się w oczy – ani formą, ani kolorem – a raczej wtopić w otoczenie. Wybierzmy najprostsze formy, z pionowymi przęsłami, a jeśli zdecydujemy się na słupki lub murki – to zaplanujmy taki materiał i kolor, który będzie nawiązywał do materiałów wykończenia budynku.

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera