13 lutego, 2024
bramy
W czasach, kiedy komfort i bezpieczeństwo stały się priorytetami, wybór odpowiedniego napędu do bramy wjazdowej nabiera szczególnego znaczenia. Oczekujemy, by sama otworzyła się szybko i gładko, zwłaszcza w najgorszych warunkach pogodowych. Który kupić, żeby się nim chwalić, a nie przeklinać? Przeanalizujemy różne opcje.
Krople deszczu wielkości grochu bębnią w dach samochodu, parasola zapomnieliśmy na komodzie w holu rano, a osiem godzin w pracy wymęczyło nas jak mało kiedy. A teraz musimy wejść prosto w ulewę, żeby otworzyć bramę i dostać się do ciepłego domu. Znamy to wszyscy aż zbyt dobrze, a życie serwuje nam wiele takich chwil. A gdyby tak wystarczył pilot, by otworzyć wjazd i zaznać trochę komfortu po ciężkim dniu? Po to właśnie zostały wymyślone napędy do bram wjazdowych.
Automatyczne silniki to już nie widzimisię bogatych, a usprawnienie domu, które nie musi mieć wygórowanej ceny i stanie się naszym przyjacielem od pierwszych chwil. Wszystko za sprawą zaawansowanych technologicznie urządzeń i dodatków do nich, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo domownikom. Dzięki fotokomórce nie uderzymy przypadkowo w bramę, a za sprawą bramy przesuwnej z napędem zaoszczędzimy mnóstwo miejsca na działce. To dopiero początek. Ale najpierw trochę informacji.
Omówmy teraz dwa główne rodzaje bram. To rozróżnienie będzie bardzo istotne, bowiem konstrukcja obu typów wymusza na nas zakup określonego napędu.
Ogrodzenia Eko-Okien, w tym również bramy, wykonane są z aluminium i stali. Te materiały są odporne na warunki atmosferyczne, czynniki biologiczne i większość uszkodzeń mechanicznych typowych dla życia codziennego. To konieczne, jeśli mają latami znosić deszcze i mrozy, a przy tym, dzięki napędom, otwierać się na zawołanie. Uniwersalny, elegancki design i mnogość wzorów pozwalają dopasować przęsła do swojego gustu.
Dobór napędów zależny jest od typu bramy wjazdowej. Nasza brama wjazdowa to:
To, na jaką się zdecydujemy, zależy w największej mierze od kształtu działki i umiejscowienia na niej domu, ale także preferowanego przez nas stylu architektonicznego. Przyjrzyjmy się typom bram wjazdowych, to pierwszy wyznacznik tego, jaki napęd kupić.
Brama przesuwna podczas otwierania przesuwa się w bok. Porusza się wzdłuż toru i chowa się za ogrodzeniem.
To świetne rozwiązanie dla posiadaczy krótkich działek, ponieważ:
To też znakomita opcja wszędzie tam, gdzie bywa wietrznie. Klasyczna brama rozwierna może być otworzona silnym podmuchem wiatru, a przesuwnej to nie grozi.
Brama dwuskrzydłowa, zwana inaczej rozwierną, składa się z dwóch ruchomych skrzydeł. Każde z nich może być otwierane jednocześnie lub niezależnie. Skrzydła zamontowane są na zawiasach.
Modele dwuskrzydłowe dobrze sprawdzają się przy długich i płaskich podjazdach. Dzięki niemu:
Wiemy już, że w sklepie musimy poprosić o produkt do danego typu bramy, np. napęd do bramy przesuwnej, by otrzymać produkt o odpowiednim kształcie i mocy. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie jeszcze cechy bramy i podjazdu trzeba wziąć pod uwagę.
Bramy wjazdowe przesuwne „znikają” za ogrodzeniem. Zanim udamy się do dystrybutora, aby złożyć zamówienie, musimy dokładnie wymierzyć szerokość ogrodzenia i bramy, żeby otwieranie i zamykanie było płynne. Napęd do bramy przesuwnej jest w końcu inwestycją, która kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Jeśli chodzi o sam napęd do niej, trzeba przemyśleć:
Bramy dwuskrzydłowe także wymagają wymierzenia przed zakupem napędu do nich. Analogicznie jak w przypadku „przesuwki”, musimy pamiętać, z jakiego materiału wykonana jest brama.
Jakie informacje musimy przygotować przed wizytą u dystrybutora, aby wybrać napęd zaspokajający nasze potrzeby?
Wiemy już co nieco o dopasowaniu silnika do bram, potrafimy też spisać podstawowe informacje przed wizytą w salonie sprzedaży. Pora na przedostatnią prostą, czyli dobór napędów pod kątem źródła zasilania.
Jeśli bierzemy pod uwagę źródło zasilania, to do wyboru mamy trzy opcje, a wszystko zależy od tego, czy jesteśmy proekologiczni oraz czy niedaleko bramy znajduje się gniazdko elektryczne. Przyjrzyjmy się im pokrótce.
Zasilane prądem z gniazdka elektrycznego: powszechnie stosowane. Pozwalają zaoszczędzić na starcie, podczas zakupu, ponieważ z reguły są najtańsze.
Zasilane energią słoneczną: są ekologiczne, nie generują dodatkowych kosztów podczas użytkowania i pozwalają na nieco większą niezależność energetyczną. System somfy w wersji solarnej pokazuje, że to naprawdę łatwe. Bywają droższe.
Hybrydowo zasilane: wykorzystują kombinację różnych źródeł energii. Zapewniają tym samym jeszcze większy spokój użytkowników.
Jaki napęd, jeśli chodzi o zasilanie, będzie dla nas idealny? Automatyka do bram wjazdowych każdego typu ma swoje mocne i słabe strony.
Mówiliśmy już o czujnikach przeszkód, ale to tylko przykład, bowiem akcesoria do bram i napędów to ogromny temat. Dystrybutor jest w stanie przedstawić nam co najmniej kilkanaście różnych opcji, z których każda zapewni nam dodatkowe bezpieczeństwo i wygodę. Przed wizyta w salonie warto zrobić research, choćby krótki, jaki zrobiliśmy poniżej. Co możemy zyskać dzięki dodatkom?
Automatyczne czujniki: reagując na obecność pojazdu lub pieszych, automatycznie otwierają lub zamykają bramy. Żadne nieuważne dziecko, pies-senior czy kurier dostarczający ubrania nie zostanie zakleszczony w bramie.
Inteligentna automatyka: napędy mogą być zintegrowane z systemami smart home. A te pozwalają na zdalną obsługę, programowanie scenariuszy otwierania, integrację ze sterowaniem drzwi lub rolet oraz monitoring produktów. Przykład? Ustawiamy, by brama otworzyła się o 7:30, kiedy wyjeżdżamy do pracy i zamknęła około 8:00, kiedy na pewno już wyruszyliśmy do biura, nawet mimo kilkukrotnego ustawienia drzemki w budziku telefonu.
Akumulatory: silniki mają w tym przypadku wbudowany akumulator zapasowy, umożliwiający funkcjonowanie bramy w przypadku utraty zasilania, np. kiedy zimowe wichury dadzą o sobie znać i postanowią zniszczyć linie elektryczne.
Lampy sygnalizacyjne: to opcja dla bram, ale można ją dokupić w każdym momencie. Nowoczesne lampy nie tylko "powiedzą” nam, że lepiej nie zbliżać się do zamykającego się skrzydła, ale też uatrakcyjnią swoim designem podjazd.
Być może tego punktu się nie spodziewaliśmy, ale zanim musimy uświadomić sobie, że napęd i brama wymagają regularnej konserwacji, a teren wokół nich systematycznego odśnieżania i zamiatania.
Napędy do bram to inwestycja na lata, dlatego warto zadbać, by zabrudzenia czy korozja nie popsuły tej wizji. Na szczęście jednak prace konserwatorskie to koszt niewielki. Zobaczmy, co powie nasz krótki poradnik.
By napęd pracował wzorowo, najpierw trzeba zadbać o bramę. Co należy zrobić, żeby otwierała się i zamykała nienagannie?
Silnik wymaga nieco więcej troski niż sama brama wjazdowa, ale są to proste, krótkie czynności.
Po lekturze wiemy już, że życie z silnikiem jest naprawdę łatwiejsze. To osobisty kamerdyner naszych samochodów, który pomoże nam przetrwać trudne poranki i powita gości na przyjęciu urodzinowym jeszcze zanim przekroczą próg domu. Pamiętajmy także, aby wybrać szanowanego producenta. Takiego, który tworzy wysokiej jakości napędy i wybiera starannie elementy do napędu. Życzymy owocnego składania zamówień!
Infolinia: 801 23 27 28 Opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.
Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067
Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski
Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle