24 lutego, 2022

Okna drewniane – jasne czy ciemne?

Okna

Drewno to surowiec szlachetny, długowieczny i bardzo atrakcyjny estetycznie. Ze względu na walory dekoracyjne niezmiennie cieszy się zainteresowaniem inwestorów zarówno w przypadku architektury tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Naturalne okna drewniane są synonimem elegancji i dobrej jakości. Jasne czy ciemne? Czym kierować się w wyborze koloru stolarki okiennej z drewna?

Okna drewniane – jasne czy ciemne?
Okna drewniane – jasne czy ciemne?


Okna drewniane nie wychodzą z mody. Niezmiennie budzą zachwyt zarówno w przypadku zabudowy zabytkowej, architektury w stylu tradycyjnej, jak i nowoczesnego budownictwa. Silny jest też wciąż trend powrotu do natury, wkomponowania domu w otoczenie przyrody i stosowania rozwiązań energooszczędnych, przyjaznych dla planety. Branża stolarki otworowej odpowiada na to niesłabnące zainteresowanie inwestorów: współczesne okna drewniane nie tylko wyglądają znakomicie, ale posiadają wysokie parametry izolacji termicznej i akustycznej.


Okna drewniane – jasne czy ciemne?

Stolarka drewniana, która dopełnia aranżację

Jeżeli jesteś na etapie planowania budowy, wybierasz projekt, zastanawiasz się nad elementami wymarzonego domu – stolarka okienna z pewnością stanowi jeden z nich. To duża część inwestycji nie tylko pod względem finansowym i funkcjonalnym. Okna i drzwi determinują wygląd elewacji, ponieważ zajmują znaczną powierzchnię. Dlatego decyzje dotyczące ich formy i kolorystyki mają istotne znaczenie dla aranżacji.

Rustykalne lub nowoczesne jasne okna drewniane

Jasne okna drewniane w wariantach wielkoformatowych dominują w aranżacjach nowoczesnych. Minimalistyczne bryły, uzupełniane są gigantycznymi przeszkleniami. Zaciera się granica między otoczeniem i wnętrzem, i właśnie na taki efekt liczą inwestorzy.
Okna z drewna w jasnych oprawach pojawiają się w projektach domów energooszczędnych i pasywnych, których właściciele pragną zaznaczyć inspirację naturą. Doskonale komponują się z innymi elementami posesji – drewnianym tarasem czy małą architekturą ogrodową. Uzupełniają też wykończenie wewnątrz budynku – jasna stolarka z naturalnym usłojeniem drewna wpasowuje się w lekkie, pełne światła przestrzenie. Ten wariant dobrze prezentuje się także w projektach rustykalnych. Nieduże domy z drewna, domki z bali czy tiny houses z drewnianą szalówką – okna w jasnym wybarwieniu ton w ton wtapiają się idealnie w kolor elewacji.


Okna drewniane – jasne czy ciemne?

Ciemne okna drewniane w architekturze tradycyjnej i nowoczesnej stodole

Mahoń, heban, orzech to rodzaje drewna, które kojarzą się z solidnością i elegancją. Ciemne wybarwienie ram dotychczas zarezerwowane było dla architektury tradycyjnej, stylu dworkowego. Nowoczesne budownictwo polubiło jednak odcienie szarości, antracytu i czerni.
Na przeciwległym biegunie do jasnych aranżacji, mamy stolarkę w ciemnych kolorach kontrastującą z elewacją i nawiązującą do pokrycia dachowego. Intrygującym wariantem są projekty monochromatyczne – domy wykończone szalówką z drewna pokrytego czarną farbą połączone z ciemnymi drewnianymi oknami, które praktycznie „chowają się” w fasadzie. Zazwyczaj są to nowoczesne zabudowania o bryle stodoły. Prosta forma stanowi doskonałą bazę dla nieoczywistych wyborów kolorystycznych. Okna w czarnych ramach wtapiają się w geometryczny kształt nowoczesnej stodoły – w efekcie mamy wrażenie, że przeszklenia są jeszcze większe i tworzą nieprzerwane płaszczyzny ze szkła na całej wysokości budynku.

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera