19 września, 2022
Okna
Wielkoformatowe przeszklenia przez lata były znakiem rozpoznawczym obiektów komercyjnych – powierzchni biurowych, punktów handlowych i usługowych. Dziś coraz częściej decydujemy się na duże okna w prywatnych domach. Początkowo charakteryzowały one budynki minimalistyczne o współczesnej architekturze, często również energooszczędne czy inspirowane budownictwem ekologicznym.
Teraz pojawiają się w różnych projektach: od tych nawiązujących do tradycyjnych brył z dwuspadowym dachem (np. w stylu nowoczesnej stodoły) po najbardziej surowe, o geometrycznej formie.
Realizacje z przeszkleniami w dużych formatach, bez podziałów zwykle przykuwają wzrok i zachwycają – ale jednocześnie są kwestie, które wzbudzają wątpliwości, jeśli chodzi o ich funkcjonalność i użytkowanie. Konsekwencje nietrafionych decyzji przy projektowaniu i wybieraniu stolarki okiennej będą nam towarzyszyć przez lata, dlatego warto poznać wady i zalety dużych okien i tak dobrać rozwiązanie, by w późniejszej eksploatacji odpowiadało potrzebom wszystkich domowników.
Pierwszą istotną zaletę dużych okien stanowi możliwość maksymalnego doświetlenia pomieszczenia, w najkorzystniejszy sposób. Promienie słoneczne zawsze będą pożądanym źródłem oświetlenia, ponieważ jest to źródło naturalne – ważne dla naszego codziennego prawidłowego funkcjonowania. Im większa powierzchnia okna, tym więcej światła wpada do wnętrza i umożliwia wykonywanie codziennych czynności.
Dlatego duże okna świetnie sprawdzają się nie tylko w salonie i przy wyjściu na taras, ale też przy blatach roboczych w kuchni, w jadalni czy w miejscu do pracy lub nauki. Możliwość oświetlenia wnętrz w sposób naturalny to ważny aspekt w przypadku budownictwa energooszczędnego. W domach pasywnych na duże przeszklenia stawia się zwłaszcza od strony południowej.
Światło daje też poczucie przestrzeni. Duże okna sprawiają, że wnętrze wydaje się większe, ponieważ jest jasne i lekkie. Słupki, szprosy, skrzydła – każde elementy konstrukcyjne, które dzielą okna na mniejsze części – sprawiają, że światło będzie się załamywać. Im większa powierzchnia szyby, tym większą iluzję przestronnego wnętrza możemy uzyskać.
Stąd duże okna sprawdzają się w domach o mniejszych metrażach czy mikro inwestycjach typu tiny houses. Dobrze doświetlone powierzchnie są bardziej uniwersalne, jeśli chodzi o aranżacje. Nie jesteśmy ograniczeni paletą kolorów – mamy większą swobodę w doborze ciemnych i zgaszonych barw, bez obawy, że przytłoczą one pomieszczenie.
Wielkoformatowe przeszklenia bez podziałów mogą sprawić, że domownicy czy goście odniosą wrażenie przebywania na zewnątrz w otoczeniu przyrody. Zaciera się granica między ogrodem, lasem czy zagospodarowanym terenem wokół budynku. Poza wspomnianym już optycznym powiększeniem przestrzeni (tej wewnątrz o tę na zewnątrz), zyskujemy krajobraz, który stanowi niepowtarzalny atut rozwiązania.
Często właśnie ta możliwość – widok na zieleń, jezioro, morze czy góry jest pierwszą motywacją, która popycha inwestorów do uwzględnienia w wymarzonym projekcie wielkoformatowych okien. W ten sposób wykorzystują walory atrakcyjnych działek – czasem jest to wymarzony dom w środku lasu, innym razem luksusowa rezydencja nad morzem z wyjściem na prywatną plażę.
Na jakie potencjalne mankamenty i wyzwania związane z posiadaniem dużych okien zwracają uwagę inwestorzy?
Jedną z problematycznych kwestii w przypadku dużych przeszkleń może być poczucie braku prywatności i poczucia bezpieczeństwa. Duże przeszklenia pozwalają na podziwianie rozciągających się widoków, ale działa to w obie strony – osoby z zewnątrz mają lepszy wgląd w to, co dzieje się i znajduje w budynku.
Większość osób, zwłaszcza wieczorem, dba o zapewnienie sobie maksymalnej prywatności przez zastosowanie odpowiednich osłon. Takie rozwiązanie możemy zastosować również w przypadku stolarki wielkoformatowej. Na rynku dostępne są żaluzje i rolety wykonywane na wymiar, i co istotne, w przypadku dużych rozmiarów – w pełni zautomatyzowane.
Ciekawym rozwiązaniem dla wykończeń, w których właścicielom zależy na minimalistycznej oprawie okien, są żaluzje i rolety zewnętrzne. Te drugie mogą występować też w wariantach antywłamaniowych, co pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa np. podczas dłuższej nieobecności.
Oczywiście podobnie, jak w przypadku przeszkleń o standardowych rozmiarach, możemy też ograniczyć widoczność od zewnątrz przez tradycyjne zasłony lub firany dopasowane do wysokości i szerokości okien. Innym sposobem jest zastosowanie szyb refleksyjnych, ze specjalną powłoką, która w różnym stopniu może dawać efekt lustra.
Szyby z funkcyjnymi powłokami wychodzą też naprzeciw innemu wyzwaniu, mianowicie utrzymaniu komfortu termicznego. Z jednej strony bowiem naturalne doświetlenie jest atutem dużych okien – z drugiej może stanowić wadę, jeśli słońca jest zbyt dużo i temperatura wewnątrz budynku staje się nieprzyjemnie wysoka.
Wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie w zespoleniach tafli zewnętrznej, która pozwala na redukcję przepływu światła i energii słonecznej do pomieszczenia. Szyby przeciwsłoneczne oferowane są ze szkłem selektywnym, absorpcyjnym lub też refleksyjnym.
Z drugiej strony, możemy się zastanawiać, czy duże okna będą ciepłe w chłodnych porach roku i czy zapewnią odpowiedni bilans energetyczny w przypadku wspomnianych już domów pasywnych. Izolacyjność termiczna stolarki okiennej o niestandardowych rozmiarach jest ważnym aspektem.
Przy obecnych rozwiązaniach technicznych nie musimy się obawiać strat ciepła – pakiety trzy- lub czteroszybowe oraz szczelne profile z ciepłymi ramkami są dostosowane do wymagań technicznych stawianych budynkom energooszczędnym również w przypadku zastosowania stolarki wielkogabarytowej.
W końcu pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia wygody użytkowania. W wielu aspektach jest to sprawa indywidualna. Utrzymanie dużych przeszkleń w czystości wymaga z pewnością wiele pracy. Jeżeli będziemy zajmować się tym sami, przy projektowaniu należy uwzględnić dostęp do wszystkich okien i dobrze przemyśleć opcję zastosowania podziałów oraz większej ilości kwater ruchomych. Przemyślenia wymaga również kwestia otwierania i uchylania okien.
W tej kwestii należy wziąć pod uwagę nie tylko preferencje, ale także zwyczaje domowników. Im mniej podziałów mają okna, tym wyglądają atrakcyjniej zwłaszcza przy dużych formatach. Wówczas, dla codziennej wygody, rekomendowane jest zastosowanie systemów przesuwnych. Jeżeli wolimy korzystać z wersji uchylno-rozwiernej skrzydeł, będzie się to wiązało z zastosowaniem większej ilości podziałów.
Infolinia: 801 23 27 28 Opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.
Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067
Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski
Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle