Błoga cisza. To coraz częściej stan, który pozostaje w strefie marzeń. Wielu z nas wierzy, że taką ciszę znajdzie w domu. To w końcu miejsce, które powinno być oazą spokoju. Jednak często się zdarza, że sami pozbawiamy się tego luksusu, kiedy nie zwracamy wystarczającej uwagi na parametry akustyczne okna. Jak prawidłowo wybrać okna dźwiękoszczelne? Zapraszamy do lektury.
okna dźwiękoszczelne
Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej 89/ 106/ EEC z dnia 21 grudnia 1988 roku:
Obiekty budowlane muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby hałas, na który narażeni są mieszkańcy lub ludzie znajdujący się w pobliżu obiektów, nie przekraczał poziomu stanowiącego zagrożenie dla ich zdrowia oraz pozwalał im spać, odpoczywać i pracować w zadowalających warunkach.
Oczywiście dla każdego zadowalające warunki mogą oznaczać coś zupełnie innego, jednak zgodnie z przepisami (norma PN-87/B-02151/02) w ciągu dnia poziom hałasu nie powinien przekraczać 60 dB, a w nocy 50 dB. Dla pomieszczeń mieszkalnych maksymalny poziom hałasu to 40 dB w dzień i 30 dB w nocy. Już samo szczekanie psa to około 80 dB, a młot pneumatyczny to 130 dB.
Warto też wspomnieć, że długotrwały hałas może doprowadzić do wielu zaburzeń zdrowotnych, w tym do zaburzeń układu nerwowego, a nawet do utraty słuchu.
Ma również negatywny wpływ na umiejętności komunikacyjne i koncentracji podczas wykonywania codziennych czynności, obowiązków zawodowych czy nauki, a także jakość snu. Może wywoływać agresję, stany lękowe, a nawet depresję i inne zaburzenia psychiczne. Konsekwencje długotrwałego narażenia na hałas mogą być brzemienne w skutkach.
Aby zapewnić sobie komfort życia i pracy podczas zakupu okna warto — poza parametrem izolacji termicznej — zwrócić szczególną uwagę na izolację akustyczną — dźwiękoszczelność okna.
Czym, tak naprawdę jest dźwiękoszczelność?
To funkcja całego okna, która ma za zadanie zredukować hałas dochodzący z zewnątrz. Izolacyjność akustyczna okna podawana jest w decybelach (dB) — im wyższa wartość, tym bardziej dźwiękoszczelne okno. Warto pamiętać, że osoby mieszkające w centrum miasta potrzebują lepszej ochrony przed hałasem od osób mieszkających na łonie natury i dobierać poziom dźwiękoszczelności okna do potrzeb. Aby zapewnić sobie skuteczną dźwiękoszczelność, należy zadbać o prawidłowy montaż. Źle zamontowane okno dźwiękoszczelne nie będzie prawidłowo spełniać swojej funkcji.
Eko-Okna posiadają w swojej ofercie okna dźwiękoszczelne
Dźwiękoszczelność zależna jest przede wszystkim od wykorzystanych szyb zespolonych. Standardowa szyba dwukomorowa (4/18/4/18/4) powinna pozwolić na wykonanie okna oferującego redukcję hałasu na poziomie ok. 30 dB, a to dopiero początek.
Dźwiękoszczelność to za mało? Postaw na szyby dźwiękochłonne!
Dzięki folii akustycznej umieszczonej pomiędzy taflami laminowanego szkła to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest absolutna cisza, dlatego jest ono stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w budynkach użyteczności publicznej.
Masz dość nocnego szczekania psa sąsiadów? Budujesz inwestycję przy ruchliwej ulicy? Chcesz zadbać o jakość swojego snu? A może po prostu marzysz, aby znowu usłyszeć ciszę? Nie wiesz, czy Twój wybór był słuszny? Skontaktuj się z nami i poproś o pomoc naszych specjalistów, którzy przedstawią Ci dostępne opcje i zaproponują właściwe rozwiązanie.