05 lutego, 2021

Okna łukowe, czyli inspiracja przeszłością i krok w przyszłość

Okna

Okna łukowe kojarzą się ze stylem klasycznym, dworkiem, pałacykiem, wiejską willą czy kamienicą. Ozdobione szprosami pozwalają wiernie odtworzyć historyczny styl architektury, ale także są wykorzystywane w nowoczesnych designerskich projektach. W czym tkwi ich sekret?

okna łukowe
okna łukowe

Okna łukowe poza charakterystycznym łukiem w górnej części, od którego wzięły swoją nazwę oraz oknem okrągłym, dzięki nowej technologii, mogą przybrać właściwie każdy kształt i wielkość.* Znikają więc ograniczenia. Nadal jednak to inspiracja i fascynacja historyczną architekturą, a także tęsknota za przeszłością sprawiają, że powstają projekty stylizowane na dworki, pałacyki czy wiejskie rezydencje. Nic dziwnego. Jest to ponadczasowy styl, który urzeka harmonią i elegancją.

Aby w pełni oddać ich charakter — w projekcie często umieszcza się lukarny, ryzality i wykusze, czyli elementy, które nie tylko sprawiają, że projekt budynku staje się bardziej atrakcyjny, ale także pojawiają się w nim idealne przestrzenie do zastosowania okien łukowych. Lukarny, czyli małe wieżyczki na dachu budynku, które doświetlają poddasze. Ryzality, które stanowią efektowny szczegół na frontowej ścianie domu. Wykusze, które zdecydowanie powiększają przestrzeń mieszkalną. Ryzality i wykusze mogą zostać ozdobione wysokim wąskim oknem zakończonym łukiem. Lukarny często są uzupełnione o okna okrągłe lub półokrągłe.

okna łukowe

W klasycznym projekcie to właśnie okna łukowe w połączeniu ze szprosami są wisienką na torcie, która sprawia, że ulegamy ich czarowi.

Coraz częściej jednak okna łukowe stanowią element dekoracyjny w nowoczesnych projektach minimalistycznych brył. W tym wypadku wprowadza się je na wiele sposobów. Najczęściej stosuje się małe okrągłe okno na poddaszu — jako szczegół przyciągający uwagę. Łuki stosuje się także nad wielkoformatowymi oknami. W nowoczesnych projektach nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby na przykład duże okno w kształcie koła wstawić do salonu, sypialni, pokoju dziecka, a nawet do łazienki. W każdym z tych pomieszczeń będzie to oryginalny element dekoracyjny. Spotyka się także projekty, w których na ścianie budynku montuje się kilka mniejszych okrągłych okien. Co jednak istotne — nowoczesne projekty, choć inspirowane przeszłością, nie ograniczają się do klasycznych form i wprowadzają inne kształty takie jak trójkąty, romby, elipsy. Może to być zarówno element dekoracyjny, jak i wybór podyktowany wymaganiami konstrukcyjnymi budynku.

okna łukowe
Nie należy także zapominać o budynkach awangardowych, których projekt ogranicza jedynie wyobraźnia projektanta. Okna mogą więc przybrać dowolny kształt, wielkość i zostać umieszczone w dowolnym miejscu. To element inspirowany przeszłością, jak i kreujący przyszłość.

Marzysz o oknach w stylu angielskiego dworku? A może potrzebujesz okrągłego okna na strych, które dopełni nowoczesny projekt?


Skontaktuj się z nami i poproś o pomoc naszych specjalistów, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i sprawią, że Twój projekt stanie się rzeczywistością.

* W Eko-Oknach produkujemy okna łukowe na zamówienie i dostosowujemy ich kształt do projektu i potrzeb klienta. Wielkość okien łukowych musi być zgodna z obowiązującymi normami technologicznymi.

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera