23 maja, 2022

Okna na styl, czyli jakie okna wybrać do stylu bohemy

Okna

Kolory, tkaniny, faktury – nieograniczona wolność doboru detali, pozorny chaos, jednak z wyczuciem smaku i wykorzystaniem szlachetnych, pochodzących z natury surowców. Jakie okna wybrać do stylu bohemy?

styl bohema
styl bohema


Styl bohemy to styl odważny. Nieoczywiste połączenia tkanin, zestawienia nasyconych kolorów, przepych pełen pozornie niepasujących do siebie wzorów i faktur. Brzmi ekscentrycznie? W tym szaleństwie jest metoda, jak mawiał klasyk. Aranżacje w stylu bohemy są wyrazem awangardy i indywidualizmu. W tych wnętrzach czuć wolność i artystyczną energię francuskiej cyganerii.

Kolor i kontrast

Twórczy ekscentryzm wnętrz bohemian widać przede wszystkim w odważnych, nasyconych barwach. Kolorowe ściany, meble, tapicerki występują w kontrastujących wariantach czerwieni, żółcieni, zieleni. Mieszkania i domy urządzone w stylu bohemy przypominają nieco wnętrza orientalne. Nic dziwnego – inspirowane są bowiem podróżami, a znaczący wpływ na klimat aranżacji miały Indie i Maroko. Widać to nie tylko w kolorze, ale też wyposażeniu. Ciężkie, ciemne meble kolonialne, drewniane, antyczne fotele znalezione na pchlim targu – niektóre starannie odrestaurowane, inne pozostawione w swoim surowym, naznaczonym historią, kształcie.

Detale, dekory, wzoryWrażenie przepychu dają nie tylko odważne i kontrastujące kolory, ale też rozmaitość detali – niektóre dekoracje są ręcznie robione, inne przywiezione z zagranicznych wyjazdów, w końcu wiele okazów to znalezione w sklepach ze starociami lampy, obrazy w ozdobnych ramach, wazony, wiklinowe kosze – słowem bogactwo faktur i form. Do tego ciężkie tkaniny – aksamitne zasłony, dywany z ornamentami, poduszki i pledy wielobarwne i w rozmaitych wzorach.

Indywidualne boho

Wnętrza w stylu boho są kwintesencją indywidualizmu. Wolność w doborze dodatków sprawia, że bohemian interiors są zawsze mocno spersonalizowane. To od nas zależy, jak bardzo cyganersko urządzimy mieszkanie, dom czy pokój. W tak ekspresyjnym otoczeniu, jakie charakteryzuje bohemę, trudno na dłuższą metę się skupić, pracować lub wypoczywać. Jednak możemy wykorzystać tylko niektóre elementy i nieco złagodzić artystyczny przepych. W jaki sposób? Zrezygnujmy z nasyconych kolorów na ścianach, a zastosujmy je w dodatkach lub wyposażeniu. Pomarańczowy fotel lub zielona sofa w połączeniu z kolorowymi poduszkami będą wystarczająco efektowne zwłaszcza w niedużym wnętrzu. Choć trzeba przyznać, że bohema, niezależnie od skali, w jakiej się nią zainspirujemy, pięknie wygląda na dużych metrażach. Wysokie sufity, rozległe płaszczyzny drewnianych podłóg oraz charakterystyczna stolarka okienna.

Jakie okna wybrać do stylu bohemy?Po pierwsze drewniane. Naturalne materiały królują w stylu bohemy, więc stolarka okienna będzie z tym idealnie korespondować. Możemy zdecydować się na proste klasyczne formy w jasnym lub ciemnym wybarwieniu harmonizujące z kolorem podłogi. Możemy wybrać wersję ze szprosami – które będą nawiązywać do wnętrz paryskich, przestrzennych, gdzie okna osiągają zdumiewające wysokości, z wieloma podziałami. Drewniane okna lakierowane na biało wpiszą się w wariant jasnego boho – zaaranżowanego w kolorach ziemi, z dużą ilością dodatków z wikliny, lnu i dekoracji z własnoręcznie robionej makramy.

Udostępnij

Zobacz również

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych