22 czerwca, 2022

Okna na styl, czyli jakie okna wybrać do stylu futurystycznego

futuryzm

Styl futurystyczny w architekturze to spojrzenie w przyszłość – odważne i minimalistyczne. Proste, zaokrąglone kształty, technologiczne dodatki i przeszklenia, które stanowią ważny element tej konwencji. Jakie okna wybrać do stylu futurystycznego?

Styl futurystyczny
Styl futurystyczny


Futuryzm to styl, który zakłada prostotę i minimalizm, ale z wykorzystaniem charakterystycznego wyposażenia – zaawansowanych technologicznie sprzętów, nowoczesnych mebli, wyjątkowych detali. Niektóre rozwiązania są nieoczywiste – z jednej strony mamy geometrię, wyraźną i ostrą. Z drugiej jednak wyposażenie o zaokrąglonych, gładkich rogach i płynnych liniach. Przestronność pogłębiają zastosowane w aranżacji lustra, wykończenia na wysoki połysk oraz przeszklenia.

Styl futurystyczny – nie tylko wysoki połysk

Wiodące kolory w stylu futurystycznym to czerń i biel – czysta, nieskazitelna, która nadaje wnętrzu wręcz sterylny charakter. Najczęściej przełamywana jest jednak dodatkowymi, kontrastującymi kolorami. W praktyce nie każde wnętrze wykończone i urządzone w stylu futurystycznym jest jasne i ascetyczne. W aranżacjach wykorzystuje się nie tylko gładką ceramikę czy płytki o prostym wzorze, ale też drewno oraz laminat z imitacją drewna, a także kamień naturalny i sztuczny. Innowacyjność idzie w parze z funkcjonalnością. Stąd zastosowane dekoracje mają też funkcje użytkowe i na odwrót – przedmioty codziennego użytku wyglądają nieraz jak eksponaty z muzeum sztuki współczesnej.

Fuzja funkcji

Ciekawą ozdobę, która pojawia się w realizacjach mieszkań i domów w stylu futurystycznym, stanowią zielone ściany z żywych lub sztucznych roślin. Takie wertykalne ogrody ocieplają wnętrze, ale też – jeśli zaprojektowane są z naturalnej roślinności – mają walor praktyczny. Wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu, wilgotność i pozytywnie oddziałują na samopoczucie domowników oraz gości. To także atrakcyjny akcent dla miłośników stylu futurystycznego w wersji eko. Zwłaszcza w tego typu projektach istotnym detalem – chociaż o dużych gabarytach – są przeszklenia.


Jakie okna do stylu futurystycznego?

Szkło to ważny element stylu futurystycznego. Występuje zarówno we wnętrzach np. w balustradach schodów, jak i w architekturze terenu zewnętrznego. Wygląd stolarki okiennej jest zależny od całości projektu. Niektórzy inwestorzy decydują się na nieduże okna w okrągłych ramach. Inni – na gigantyczne, stałe przeszklenia na całych ścianach oraz rozwiązania narożne. Dzięki temu pomieszczenia wypełniają się światłem i wnętrza sprawiają wrażenie jeszcze bardziej otwartych, przestronnych i czystych. Duże okna wpisują się też w koncepcję nowoczesnego, inteligentnego domu, w którym energooszczędność stanowi ważny parametr. Ramy okienne najczęściej są dyskretne i subtelne – białe, w odcieniach czerni lub szarości. Okucia minimalistyczne, praktycznie niewidoczne. Czasem właściciele wnętrz „przyszłości” decydują się na wykorzystanie firan lub zasłon o oszczędnej formie. Jednak dobrym rozwiązaniem w domach i apartamentach w stylu futurystycznym są rolety i żaluzje zewnętrzne – minimalistyczne w formie nie zaburzą ani wyglądu elewacji, ani aranżacji wewnątrz budynku.

Udostępnij

Zobacz również

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych