18 maja, 2022

Okno na styl, czyli jakie okna wybrać do wnętrza w stylu wabi-sabi

okno na styl

Piękno, które kryje się w niedoskonałości. Urok przedmiotów starych, ale wciąż użytecznych, które kryją w sobie osobiste historie. Równowaga i mądrość, która kryje się w akceptacji faktu, że nie wszystko musi być nowe i idealne. Wabi-sabi to nie tylko trend w aranżacji, ale też styl życia o japońskich korzeniach. Jakie okna wybrać do wnętrza w stylu wabi-sabi?

Okno na styl - wabi-sabi
Okno na styl - wabi-sabi

Piękno w duchu wabi-sabi

Wabi-sabi to zaskakujące połączenie oszczędności i bogactwa. W jakim sensie? Na prostotę i minimalizm we wnętrzu składają się rzeczy nowe i stare. Te ostatnie – potrafią mieć naprawdę bogatą historię. Naturalnie wypłowiałe od słońca tkaniny, wyszczerbione naczynie, wyrzeźbiony przez wodę kamień, pękniecie na ścianie. Filozofia wabi-sabi wiąże się z akceptacją prawdy, że nic nie jest idealne, wszystko się starzeje i w końcu przemija, a w tym upływie czasu kryje się piękno. Piękno, które jest autentyczne.

Koncept, filozofia, estetyka?

Japoński termin wabi-sabi nawiązuje do filozofii zen, łączy się z postrzeganiem świata i w pewnym sensie – praktyką życia. Obejmuje swoim zakresem literaturę, szeroko pojętą estetykę – od wykończenia wnętrza po aranżowanie ogrodu, a nawet ceremonię parzenia herbaty. Docenia się w nim wszystko, co naturalne, prawdziwe, w tym także przedmioty, które koleją rzeczy ulegają zużyciu i działaniu upływającego czasu. Wabi-sabi stoi więc w opozycji wobec konsumpcjonizmu. Ciągłego kupowania nowych rzeczy czy skłonności do wymieniania przedmiotów, które spełniają jeszcze swoją funkcję, chociaż nie wyglądają już idealnie.

Wnętrze inspirowane stylem wabi-sabi

Jak wygląda wnętrze inspirowane stylem wabi-sabi? Przebija z niego prostota, chociaż nie w wydaniu sterylnego minimalizmu. Przedmioty domowego użytku, akcenty, które ocieplają wnętrze, jeżeli tylko mają praktyczne zastosowanie, jak najbardziej możemy wykorzystać w aranżacji. Przestrzenie wypełniamy materiałami pochodzącymi z natury – drewno, len, ceramika, kamień. Kolorystyka również nawiązujące do świata przyrody. Barwy ziemi: brązy, beże, zielenie, szarości. Wabi-sabi to także duże przestrzenie i naturalne światło, które je wypełnia – elementy charakterystyczne dla innych trendów ze Wschodu.

Jakie okna wybrać do stylu wabi-sabi?

Do aranżacji w stylu wabi-sabi polecamy okna o dużych powierzchniach. Wielkoformatowe przeszklenia pozwolą wypełnić dom naturalnym światłem. Otworzą też wnętrze na ogród lub posesję. Możemy zdecydować się na duże tafle bez podziałów, jednak charakterystyczne dla japońskich domów są okna z symetrycznie ułożonymi kwaterami. Najlepiej będą prezentować się profile w kolorze ciemnoszarym lub okna drewniane w naturalnym wybarwieniu.

Zainspirował Cię styl wabi-sabi? Specjaliści z Eko-Okna pomogą ci dobrać taki model okien, z którego pomocą stworzysz swoją wymarzoną aranżację, bez konieczności rezygnowania z wysokich parametrów izolacyjnych.

Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.