Wybierając mieszkanie czy budując dom zwraca się uwagę na ilość naturalnego światła w pomieszczeniach. Nie tylko pozytywnie wpływa ono na ogólny nastrój, ale pozwala wprowadzić oszczędności w budżecie, dzięki zastąpieniu światła sztucznego.
okno w łazience
Jeśli więc jest szansa na wprowadzenie naturalnego światła do kolejnego pomieszczenia — łazienki — warto z niej skorzystać.
Coraz częściej ślepe łazienki w blokach mieszkalnych są zastępowane tymi z małymi oknami.
W domach prywatnych okna w łazience — jednej lub wszystkich w domu — stały się już normą. Za tą decyzją stoją nie tylko aspekty funkcjonalne, ale także estetyczne. Nie da się zaprzeczyć, że naturalne światło w łazience oraz piękny widok, który roztacza się z okna mogą mieć naprawdę pozytywny wpływ na samopoczucie oraz dawać energię do działania na cały dzień. To także idealna sceneria do wieczornego relaksu — na przykład podczas kąpieli. Naturalne światło to również nieoceniona pomoc dla wszystkich, którzy wykonują makijaż.
Doskonałym sprzymierzeńcem naturalnego światła w łazience będzie jej jasna aranżacja — biele, beże, pastele. Dzięki jasnym kolorom i naturalnemu oświetleniu pomieszczenie wyda się optycznie większe, co na pewno ma znaczenie w mniejszych łazienkach. W tym wypadku uzupełnieniem jasnej aranżacji mogą być klasyczne białe okna, ale także okna w kolorze ścian, które wprowadzą elegancję i minimalizm do wnętrza. Nowoczesny styl podkreśla natomiast kontrast pomiędzy kolorem ściany i kolorem ramy okiennej. Na pewno sprawdzi się tu ponadczasowe połączenie czerni i bieli. Należy jednak pamiętać, aby kolor stolarki okiennej był dopasowany do koloru elewacji lub o zastosowaniu podwójnej okleiny dostępnej w systemach aluminiowych, która pozwala na wprowadzenie dwóch różnych wzorów okleiny — po zewnętrznej i wewnętrznej stronie ramy okiennej. Dzięki temu okno może być dopasowane zarówno do elewacji, jak i do aranżacji wnętrza.
Okleina sprawdzi się również w łazience urządzonej w naturalnej aranżacji. Dzięki opcji drewnopodobnej można cieszyć się drewnianą estetyką okna bez konieczności stosowania naturalnego drewna. Co w przypadku narażonej na wilgoć łazienki może być strzałem w dziesiątkę. Pisząc o wilgoci w łazience należy również wspomnieć o tym, że obecność okna pozwala na skuteczną wentylację pomieszczenia, pozbycie się wilgoci i związanych z nią pleśni, grzybów czy bakterii. To sposób na suchą łazienkę bez nieprzyjemnych zapachów.
O czym należy pamiętać montując okno w łazience? Jego wielkość i styl są zależne od wielkości i stylu łazienki. W mniejszych łazienkach będą to mniejsze przeszklenia, choć coraz częściej stosuje się również wąskie okna od podłogi do sufitu, w większych mogą być to nawet całe ściany ze szkła lub okna narożne. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio zadbać o intymność domowników. Zastosowanie rolet, żaluzji, okiennic, ale także szkła ornamentowego w oknie — na całej jego powierzchni lub w jego dolnej połowie może być naprawdę oryginalnym efektem.
Zastanawiasz się, czy okno w łazience to coś dla Ciebie? A może masz już gotowy projekt? W Eko-Okna pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie! Skontaktuj się z nami i poproś o pomoc naszych specjalistów, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci dokonać wyboru.