Pojedyncze szyby stosujemy we wnętrzach oraz w przypadku konstrukcji balkonów i balustrad. Pakiety dwuszybowe często montowane są w starym budownictwie, a trzyszybowe to standard nowych obiektów mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej. Pakiet czteroszybowy stanowi wariant stolarki okiennej o najwyższej klasie izolacji termicznej i akustycznej. Gdzie znajdzie zastosowanie?
Pakiet czteroszybowy
Z czego składa się pakiet czteroszybowy?
Pakiet czteroszybowy, jak wskazuje nazwa, jest zespolony z czterech tafli szkła. Pomiędzy nimi powstają więc trzy komory, które wypełnia się gazem. Tradycyjnie stosuje się argon, jednak zastosowanie kryptonu w przestrzeniach międzyszybowych podwyższa parametry izolacyjne zespolenia. Wyposażenie okien w ciepłą ramkę dystansową w połączeniu z systemem
Energeto 8000 sprawiają, że tak skonfigurowana stolarka okienna, posiada maksymalnie obniżony współczynnik przenikania ciepła. Tym samym – zyskuje najlepsze możliwe parametry techniczne na rynku.
Dla kogo pakiet czteroszybowy?
Pakiet czteroszybowy dedykowany jest dla każdego inwestora, który chce wyposażyć budynek w okna szczelne i ciche. Im większa ilość szyb i komór w oknie, tym większy zyskujemy poziom termoizolacyjności. Okna są jednym z kluczowych elementów wpływających na zachowanie ciepła w domu. W przypadku budownictwa pasywnego, o wyśrubowanych wymaganiach dla bilansu energetycznego domu, inwestorzy dbają o każdy detal. Oczywiście okna czteroszybowe można zastosować także w obiektach energooszczędnych, czyli (zgodnie z aktualnymi standardami) właściwie w każdych nowych projektach.
Dom energooszczędny wykazuje roczne zużycie energii, które nie przekracza 40 kWh/mkw, ale jest większe niż 15 kWh/mkw. W przypadku domu pasywnego, zgodnie z przyjętymi normami, roczne zapotrzebowanie na energię zużytą do ogrzewania nie może przekroczyć 15 kWh/mkw. W budownictwie pasywnym zużywamy bardzo mało energii – domy są właściwie samowystarczalne. Nie wyposaża się ich w aktywny system ogrzewania czy klimatyzacji. W domach energooszczędnych aktywnie pozyskiwana jest energia ze źródeł naturalnych (odnawialnych).
Czy warto zamontować pakiet czteroszybowy w domu?
W przypadku budownictwa pasywnego, optymalna stolarka jest właściwie oczywistym wyborem. A co w przypadku innych typów domów? Pakiet z czterema szybami to proporcjonalnie większy koszt. Czy warto go ponieść? Jeśli inwestor posiada budżet na pasywną stolarkę okienną – tak, warto rozważyć jej montaż. Im lepszą izolację zapewnimy, tym mniej kosztować nas będzie późniejsze ogrzewanie budynku. W perspektywie długoterminowej opłaca się zawalczyć o mniejsze straty ciepła, jednak pamiętajmy, że oszczędzimy, jeśli zadbamy o kompleksową termoizolację. Jeżeli ciepło uciekać będzie przez ściany, podłogę czy nieodpowiednio wykonaną wentylację – nie wykorzystamy w pełni możliwości, jakie dają pakiety czteroszybowe. O montażu stolarki z czterema taflami warto pomyśleć też w przypadku domów, które znajdują się blisko ruchliwej ulicy. Solidne okna zapewniają bowiem nie tylko komfort cieplny, ale też akustyczny.