Coraz krótszy dzień, chłodne wieczory, mroźne noce i deszczowe dni. Jesień to czas, w którym częściej i chętniej przebywamy we wnętrzach. Powrót do ciepłego domu po pracy lub jesiennym spacerze to podstawa komfortu w tym okresie. Okna i drzwi mają zasadniczy wpływ na odpowiednią termoregulację, dlatego warto zadbać, by i one były ciepłe.
Przytulne wnętrza jesienią
W sezonie jesienno-zimowym warto zadbać o to, by przestrzeń domu czy mieszkania była przyjazna dla domowników i gości. Miękkie tkaniny, nastrojowe oświetlenie, świece o korzennych zapachach, sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Mimo niekorzystnej aury na zewnątrz – chłodu, wilgoci i małej ilości naturalnego światła – przebywanie w nim będzie komfortowe. Oczywiście żadne dodatki i dekoracje nie zastąpią dobrych okien i drzwi. Stolarka okienno-drzwiowa ma istotny udział w termoizolacji budynku i tym samym w zapewnieniu komfortu cieplnego użytkownikom.
Okna i drzwi ciepłe – czyli jakie?
Dobre
okna i
drzwi pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Ich walory izolacyjne gwarantują, że ciepło nie będzie uciekać z wnętrza, a z kolei zimno – przedostawać się do środka. W przypadku nieszczelnych okien o niskich parametrach właściciel szybko odczuje straty zarówno w codziennym komforcie, jak i w portfelu. Ciepła stolarka okienno-drzwiowa przyczynia się do niższego zużycia energii, niższej emisji gazów cieplarnianych, ale też lepszej kondycji naszych finansów w okresie grzewczym.
Okna – szczelny profil, ciepła ramka, solidne przeszklenia
Na walory cieplne okna wpływa szereg parametrów. W tym grubość ramy i zastosowane uszczelnienia. Profile o większej głębokości dają większą elastyczność w montażu pakietów z wieloma szybami. A im więcej szyb w pakiecie zastosujemy, tym lepszą uzyskamy wydajność energetyczną całego okna. Elementem szyby zespolonej, który oddziela od siebie tafle szkła, jest ramka dystansowa. Tzw. ciepła ramka z tworzywa to ważny element okien, jeśli chcemy podwyższyć walory izolacyjne stolarki. Do wyboru mamy również to, czym wypełnione są komory między zespolonymi taflami szkła. W przestrzeniach międzyszybowych standardowo znajduje się argon, ale dla lepszych parametrów możemy zdecydować się na wypełnienie innym gazem – kryptonem.
Ciepłe drzwi i ościeżnice
Nie tylko okna, ale też drzwi wejściowe mają wpływ na utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu. Współczynnik przenikania ciepła, stosowany w odniesieniu do stolarki, dla drzwi zewnętrznych wynosi minimum
1,3 W/(m²K). Na rynku dostępne są jednak produkty o jeszcze niższych wartościach. Dobre parametry izolacyjności producenci uzyskują nawet w przypadku modnych drzwi z przeszkleniami – w których stosuje się pakiety trzyszybowe. Na termoizolacyjność strefy wejścia wpływają też uszczelki umieszczone wokół skrzydła oraz odpowiednio zamontowana ościeżnica.
Parametry okien i drzwi dostosowujemy do wymagań konkretnego projektu. Inaczej będą one wyglądać w przypadku domów energooszczędnych, inaczej dla inwestycji pasywnych.
W Eko-Okna dobierzesz stolarkę okienno-drzwiową dopasowaną do swoich potrzeb – która zapewni przytulną atmosferę jesienią i odpowiedni mikroklimat przez cały rok.