Samozamykacze, gdzie warto je zastosować?
Samozamykacze to urządzenia nieduże, ale niezwykle istotne. W budynkach użyteczności publicznej, gdzie obowiązują rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe, stanowią wręcz obowiązkowy element stolarki otworowej. Są też praktycznym dodatkiem w budynkach mieszkalnych. Jak działają i gdzie warto je zastosować?
Czym są samozamykacze?
Jak wskazuje sama nazwa, samozamykacze to urządzenia, które pozwalają na samoczynne zamykanie drzwi.
Zwykle montuje się je w górnej części skrzydła. Mechanizm ich działania jest prosty. Bazuje na sile użytej przez człowieka do otwarcia drzwi. Sprężyna będąca elementem konstrukcji samozamykacza kumuluje tę siłę – gdy się rozpręża, drzwi wracają do początkowej pozycji.
Ważne funkcje samozamykaczy
Prędkość działania samozamykacza można wyregulować, dzięki temu
drzwi zamykają się delikatnie, a nie z całym impetem. Niektóre modele wyposażone są w specjalne mechaniczne blokady położenia otwarcia, które pozwalają np. na przytrzymanie ich w pozycji otwartej. Ważną funkcją jest tzw. dobicie, czyli końcowa faza zamykania. Gwarantuje ona całkowity powrót skrzydła do pozycji zamkniętej. To istotne, zwłaszcza w przypadku drzwi w budynkach użyteczności publicznej, w których dla zwiększania kontroli dostępu i bezpieczeństwa stosuje się elektrorygle i wideodomofony.
Samozamykacze – jakie mają zalety
Zasadnicza zaleta samozamykacza ma związek z jego podstawową funkcją. Gwarantuje on zamknięcie drzwi w sposób automatyczny. Nie musimy kontrolować, czy skrzydło zatrzaśnie się za nami, domownikami, najemcami czy gośćmi w budynku biurowym lub klientami w punkcie handlowo-usługowym.
Znikają więc problemy wynikające z tego, że ktoś zapomniał o tym, by zamknąć za sobą drzwi. Dostanie się do obiektu lub pomieszczenia niepożądanej osoby jest ograniczone do minimum. Lepiej zabezpieczone jest także mienie – sprzęty czy ważne dokumenty.
W przypadku
drzwi wejściowych do budynku zminimalizowane zostają też straty ciepła – samozamykacz ogranicza otwieranie drzwi w pełnym zakresie, płynnie zamyka skrzydło bez pozostawienia nieszczelności. Ma to znaczenie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Poza istotnym komfortem użytkowania drzwi z samozamykaczem, urządzenie to wpływa na skuteczną ochronę przeciwpożarową.
Samozamykacze a bezpieczeństwo i ochrona przeciwpożarowa
Podczas pożaru, jednym z ważnych systemów ochrony jest system odcięć ogniowych. Drzwi przeciwpożarowe powstrzymują rozprzestrzenianie się dymu i ognia, zwiększając bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i własności. Samozamykacz, dzięki któremu skrzydło pozostaje zamknięte, pomaga w takim przypadku odseparować od siebie strefy pożaru i gwarantuje skuteczne działanie grodzi ognioodpornych.
Czy warto zastosować samozamykacze w domu?
Samozamykacze ze względu na ich zalety stosuje się w urzędach, biurach, punktach handlowo-usługowych i wszędzie tam, gdzie jest duży ruch. Z powodzeniem można je również stosować w inwestycjach prywatnych. Warto zamontować je chociażby na klatkach schodowych w domach wielorodzinnych, a nawet w przypadku mniejszych metraży, gdy budynek jest klimatyzowany.