Pomieszczenia, w których przebywają ludzie, powinny mieć zapewnione odpowiednie oświetlenie dziennie. Jest to na tyle istotna kwestia, że została uregulowana przepisami, między innymi przez wyznaczenie minimalnej powierzchni okien dla danej inwestycji. Właściciele domów często decydują się na większe przeszklenia niż obowiązujące minimum. Więcej naturalnego światła sprawia, że aranżacja wizualnie staje się bardziej przestronna, pogodna, a nastroje domowników – lepsze.
Naturalne światło, naturalna potrzeba
Naturalne światło dzienne jest niezbędne do zachowania dobrej kondycji psychofizycznej. W znaczący sposób wpływa na komfort życia człowieka – codzienną pracę, naukę, zabawę czy wypoczynek. Domy i mieszkania dobrze nasłonecznione postrzegane są jako bardziej atrakcyjne. Niektóre aranżacje wręcz bazują na świetle, które wizualnie powiększa przestrzeń, pomieszczenie staje się ciepłe i pogodne.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo światło słoneczne jest istotne dla naszego samopoczucia i produktywności. Jednocześnie w okresie jesienno-zimowym potrafimy mówić o sezonowej depresji – spadku nastroju, który ma związek z krótszym dniem i mniejszym nasłonecznieniem. Emocje i efektywność potrafią ucierpieć, gdy większą część czasu spędzamy w miejscu pracy z ograniczonym dostępem do naturalnego światła. Z drugiej strony odzyskujemy dobrą energię, gdy po serii pochmurnych dni – pojawiają się te słoneczne.
Duże przeszklenia nie wychodzą z mody
O ile na oświetlenie w pracy rzadko mamy wpływ, podczas budowy domu większość wyborów zależy od nas. Inwestorzy coraz częściej decydują się na duże przeszklenia, nieraz na całej wysokości kondygnacji. Praktyka ta obecna jest w budynkach pasywnych i energooszczędnych – nowoczesnych projektach, które wkomponowują dom w kontekst przyrody – teren zielony, ogród, pobliski las. W inwestycjach deweloperskich, nawet w przypadku niedużych apartamentów, pojawiają się duże
okna z wyjściem na przestronny balkon. Bardzo modne są tarasy zaaranżowane na dachach użytkowych, na które również prowadzą wielkoformatowe przeszklenia.
Systemy przesuwne Monorail, czyli więcej światła
Systemy przesuwne Monorail znajdują swoje zastosowanie zarówno w domach, jak i apartamentach, których projektanci chcą zaaranżować pomieszczenia wyjątkowo dobrze doświetlone i zapewnić wygodny dostęp do ogrodu lub tarasu. Aluminiowa jednotorowa ościeżnica pozwala stworzyć lekką, ale jednocześnie wytrzymałą konstrukcję, która uniesie skrzydło o ciężarze 400 kg. Możliwe są kombinacje przeszkleń o kilku elementach, w różnych konfiguracjach, składających się z okien fix w ramie oraz otwieranego skrzydła. Systemy przesuwne i podnoszono-przesuwne to sposób na zabudowę okienną wielkogabarytową, którą możemy wypełnić nawet całą ścianę. Dzięki temu maksymalnie wypełnimy pomieszczenie światłem, przy minimalnej utracie przestrzeni (jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych skrzydeł rozwiernych). W okresie letnim ogród, taras lub widok na miasto dosłownie wpuścimy do wnętrza. Razem z promieniami słońca staną się integralnym elementem aranżacji.