19 lipca, 2021
termomodernizacja
Standardy termoizolacyjności nieruchomości są określone przepisami. Nowe budynki muszą spełniać konkretne wymagania techniczne – w tym odpowiadać kryteriom dla współczynnika przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne, takie jak okna w elewacji oraz okna połaciowe.
Regulacje nie obowiązują w przypadku już istniejących nieruchomości. Motywacją do wymiany stolarki okienno-drzwiowej jest jednak podwyższenie komfortu termicznego i obniżenie kosztów eksploatacji.
Zakup nowych okien towarzyszy też wymianie systemu grzewczego, np. w budynkach zabytkowych. Pośrednio ma również związek z poprawą jakości powietrza w Polsce. Nic dziwnego. Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz wysokim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej zmniejszają straty ciepła i redukują zapotrzebowanie obiektu na energię.
Dlatego przy wymianie stolarki okiennej, bardzo istotny jest wybór odpowiedniego pakietu szybowego. W sprzedaży dostępne są pakiety składające się z dwóch, trzech lub czterech tafli szkła. Elementami zespalającymi tafle są standardowo aluminiowe ramki dystansowe.
Pomiędzy tak zespolonymi taflami, powstają komory. Przestrzenie międzyszybowe nie są jednak puste, ale wypełnia się je gazem o mniejszej niż powietrze przewodności cieplnej. Zazwyczaj jest to argon, ale dla jeszcze większego poprawienia parametrów cieplnych okna, stosuje się też krypton. Efekt istotnego obniżenia przenikania ciepła daje również zamiana zwykłej ramki dystansowej na tzw. ciepłą ramkę. Oba rodzaje ramek pełnią tę samą funkcję – zespalają szyby w pakiety. Ciepła ramka wykonana jest jednak z materiału o wyższych niż aluminium właściwościach izolacyjnych.
Inną składową, która wpływa na właściwości termoizolacyjne przeszklenia, jest powłoka niskoemisyjna. Tę niewidoczną warstwę nakłada się na wewnętrzną stronę szyby podczas procesu produkcji. Jak wpływa ona na komfort termiczny? Powłoka przepuszcza energię słoneczną z zewnątrz, ale zatrzymuje ciepło emitowane wewnątrz budynku.
To od inwestora zależy, jaki pakiet wybierze dla swojej nieruchomości. Wybór pakietu czteroszybowego, z ciepłymi ramkami, powłokami niskoemisyjnymi i wypełnienie przestrzeni międzyszybowych kryptonem w 90%, pozwalają osiągnąć najniższy możliwy współczynnik przenikania ciepła. W Eko-Okna dostępne są rozwiązania o najwyższych parametrach termoizolacyjnych, spełniające aktualne wymogi techniczne dla okien elewacyjnych i połaciowych.
Oczywiście na komfort termiczny wpływają też inne elementy okna – grubość ramy, zastosowane uszczelnienia, a nawet okucia. Profile o dużej głębokości umożliwiają montaż pakietów z wieloma szybami. Nowoczesne systemy oferują nawet przeszklenie wklejone w skrzydło i rezygnację z zastosowania wzmocnień stalowych. Technologie te dają w efekcie znakomitą wydajność energetyczną stolarki okiennej.
Jeżeli planujesz termomodernizację z wymianą okien, specjaliści z Eko-Okna pomogą ci w doborze optymalnego rozwiązania, dopasowanego do potrzeb twojego projektu.
Infolinia: 801 23 27 28 Opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.
Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067
Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski
Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle