23 maja, 2022

Uszkodzona stolarka okienna. Kiedy warto ją naprawić, a kiedy czas wymienić na nową

Okna

Zakup i montaż okien to poważna inwestycja. Dlatego, gdy z biegiem lat pojawiają się na nich uszkodzenia, otarcia czy drobne wykrzywienia, myślimy raczej o naprawie, niż o wymianie. Jednak w niektórych przypadkach stolarki okiennej nie da się już doprowadzić do dawnego stanu. Jak rozpoznać, kiedy naprawa okien przestaje się opłacać?

Wymiana stolarki okiennej
Wymiana stolarki okiennej

Uszkodzenia, które można naprawić

Wiele mankamentów, które z czasem pojawiają się na stolarce okiennej, nadaje się do samodzielnej naprawy. Klamka, która nie działa prawidłowo, prawdopodobnie wymaga tylko wyregulowania. Podrapaną powierzchnię drewna można oszlifować i pomalować, nadając przy tym oknom lub drzwiom zupełnie nowy, odświeżony wygląd. Naprawy takie jak wymiana klamki, drobne usterki osłon i zawiasów z powodzeniem wykona nawet amator. Raz na jakiś czas warto też wymienić silikony i uszczelki, które z upływem lat w sposób naturalny tracą swoje właściwości. Warto też pamiętać o regularnej konserwacji. Smarowanie i regulacja okuć, a w przypadku ram drewnianych – impregnacja i lakierowanie – znacząco wydłużą ich żywotność.

Wymiana stolarki okiennej – kiedy warto się na nią zdecydować

Wysokiej jakości okna PVC, aluminiowe, czy okna drewniane, będą nam służyły nawet 20 lat. Jednak pewne symptomy mogą świadczyć o tym, że przyszedł czas na wymianę nawet najlepszej stolarki okiennej. Najczęstszym powodem wymiany okien w domu jest ich nieszczelność. Podstawową funkcją okien jest ochrona przed zimnem i zachowanie komfortu cieplnego nawet w najmroźniejsze dni. Gdy rachunki za ogrzewanie rosną, a od okien wciąż ciągnie zimnem, to znak, że przestały one spełniać swoją funkcję. Pamiętajmy też, jaką rolę okna spełniają latem – zabezpieczają wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem. Jeśli więc zimą w domu jest nam zimno, a latem gorąco, naprawy na nic się zdadzą – starą stolarkę okienną trzeba wymienić.

Wymiana stolarki okiennej

Kolejny powód do zakupu nowych okien to poważne uszkodzenia. Włamanie, uderzenie ciężkiego przedmiotu itp. mogą zniszczyć okno na tyle, że nie da się go już naprawić. Okna nadają się do wymiany także wtedy, gdy nie zapewniają takiej jak kiedyś izolacji akustycznej. Jeśli rozmowy sąsiadów przed blokiem i hałas uliczny nie dają nam spać, być może to nie wina nazbyt wyostrzonego słuchu, ale okien, które nie tłumią dźwięków tak, jak powinny. Niektóre usterki mogą stanowić zagrożenie dla domowników – jeżeli okucia nie trzymają skrzydła, nie domykają się dobrze i nie jest to kwestia regulacji – okna należy wymienić jak najszybciej.

Pod uwagę oczywiście warto też wziąć względy estetyczne. Z biegiem lat okna tracą swój dawny blask. Na framugach i szybach pojawiają się plamy, których nie da się zmyć. Podrapane elementy szpecą dom od środka i od zewnątrz. A może okna, choć wciąż w miarę sprawne, po prostu już nam się nie podobają? Wygląd to też dobry powód, by zainwestować w nowe okna – w końcu stanowią istotny element elewacji. Zajmują dużą powierzchnię i wpływają na całościowy odbiór wizualny budynku.

Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.