03 marca, 2021

W jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć okna podczas remontu?

Okna

Remont mieszkania czy domu to czas pełen wyzwań, ale też obietnica czegoś nowego. Gdy zostaną już wybrane wszystkie elementy nowej aranżacji trzeba wziąć się do pracy. Pierwszym krokiem zawsze powinno być wyniesienie z pomieszczenia przedmiotów codziennego użytku i zabezpieczenie przed uszkodzeniem tych rzeczy, których wynieść się nie da, czyli stolarki okiennej.

zabezpieczenie okien podczas remontu
zabezpieczenie okien podczas remontu

Okna dobrej jakości, o które się dba, będą służyć przez wiele lat. W tym czasie zmienią się trendy aranżacji wnętrz, potrzebne będzie malowanie ścian, a nawet generalny remont, który urzeczywistni nowe marzenia o pięknym domu czy mieszkaniu. Tymczasem każdy, nawet najmniejszy remont niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia okien. Farby, kleje, tynki, pianka montażowa, a nawet pył, mogą sprawić, że nie tylko szyby, ale także ramy okna oraz jego okucia zostaną zabrudzone w sposób, który trudno będzie usunąć i mogą przestać prawidłowo funkcjonować. Dlatego bardzo istotne jest, aby właściwie zabezpieczyć je na czas remontu.

Do zabezpieczenia okien wykorzystuje się klasyczną folię malarską, którą przykleja się do okna taśmą papierową, folię ochronną, która posiada już taśmę lub folię stretch, która jest bardzo wydajna, rozciągliwa i dokładnie przylega do chronionej powierzchni.

Folią należy zabezpieczyć szyby, profile okienne i zawiasy. Ramę okna oraz okucia należy natomiast starannie zabezpieczyć taśmą papierową, którą z łatwością można usunąć po zakończeniu pracy. Bez obaw, że pozostawi jakieś ślady. Zabezpieczenie okuć należy wykonać bardzo dokładnie, ponieważ nie tylko środki chemiczne, ale także kurz, mogą spowodować ich niewłaściwe działanie. Pozostawienie zamkniętego okna nie zda tu egzaminu, ponieważ aby tynki farby i kleje szybciej wyschły, a w domu nie roznosił się i nie pozostał nieprzyjemny zapach, okna powinny pozostać otwarte w pozycji uchylonej.

zabezpieczenie okien podczas remontu
Jeśli to możliwe należy usunąć elementy ruchome okna takie jak osłony zawiasów, klamki, nawiewniki, czy moskitiery. Demontaż klamki nie jest konieczny, ale w ten sposób nie tylko można ją ochronić przed przypadkowym uszkodzeniem lub zabrudzeniem, ale także zmniejszyć przestrzeń, przez którą kurz może dostać się do ramy czy szyby. Jeśli klamka zostanie zdemontowana, należy pamiętać o zaopatrzeniu się w klamkę roboczą, za pomocą której można otworzyć i zamknąć dowolne okno. Jeśli zabezpieczane są również okna przesuwne, nie należy zapomnieć o prowadnicach.

W przypadku nowych okien — przed remontem — bardzo istotne jest usunięcie zabezpieczeń fabrycznych. Choć okna wydają się idealnie zabezpieczone, przypominamy, że zabezpieczenie fabryczne okien należy zdjąć zaraz po ich montażu. Kolejnym krokiem jest staranne umycie nowych okien i ponowne ich zabezpieczenie folią oraz taśmą.

A co jeśli mimo starań okno się zabrudzi? Najważniejsze to reagować szybko, ale niepochopnie. Świeże zabrudzenie powstałe podczas remontu, bez szkody dla okna, można z powodzeniem usunąć za pomocą miękkiej szmatki zwilżonej w ciepłej wodzie, do której ewentualnie dodany jest lekki detergent, jak na przykład płyn do mycia naczyń. Można również użyć specjalistycznych środków o neutralnym pH, dzięki którym ramy nie zostaną porysowane i się nie odbarwią.


Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera