Niektóre elementy domu lub mieszkania wymienia się niezwykle rzadko. Drzwi, okna czy podłogi – decyzje, które zapadają podczas tworzenia i realizacji projektu, zostają z nami na lata. Jednak nic nie trwa wiecznie i po jakimś czasie konieczny jest generalny remont. Modyfikacje bywają też niezbędne, gdy nie wykańczamy inwestycji od zera, ale nabywamy nieruchomość na rynku wtórnym lub np. otrzymujemy stary dom w spadku.
Drzwi, okna czy podłogi
Wymiana drzwi wejściowych jest ważna nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też względów estetycznych. Jak je dobrać, żeby stanowiły spójną całość z resztą aranżacji?
Dobierz je do podłogi!
Wymiana drzwi wejściowych może być podyktowana rozmaitymi powodami. Remont całej inwestycji, chęć odświeżenia aranżacji czy zwiększenie bezpieczeństwa budynku i mienia. Stary dom otrzymany w spadku lub nieruchomość kupiona na rynku wtórnym – to sytuacje, w których często planujemy zmiany, tak żeby dostosować fasadę i wnętrze do naszych potrzeb. Niektóre modyfikacje są też po prostu konieczne, jeśli poprzedni właściciel nie dbał o odpowiednią konserwację stolarki okienno-drzwiowej, a jej ważne elementy np. drzwi wejściowe są zniszczone.
Wymiana drzwi wejściowych – jak dobrać?
Wybór nowych drzwi wejściowych wymaga zastanowienia, jeśli chodzi o parametry związane chociażby z bezpieczeństwem czy wytrzymałością. To jeden z elementów zapewniających ochronę przed wtargnięciem niepożądanych gości czy niekontrolowanym wydostaniem się z budynku np. małych dzieci. Drzwi zewnętrzne to także jeden z detali fasady, który znacząco wpływa na wizualny odbiór budynku. Zwykle stanowi punkt centralny, który skupia na sobie wzrok i uwagę oraz definiuje styl całej strefy wejścia do domu. Stąd aspekt estetyczny jest niezwykle ważny podczas zakupu nowej stolarki drzwiowej. Zła decyzja może zaburzyć wizualną spójność elewacji.
Drzwi wejściowe dobrane do podłogi
Podczas wymiany drzwi wejściowych zwracamy uwagę na kolor farby fasadowej. To pierwsze, oczywiste kryterium. Dobieramy wybarwienie stolarki do sąsiadujących ścian zazwyczaj na zasadzie kontrastu. Innym ważnym punktem odniesienia jest podłoga. W końcu ona również znajduje się najbliżej drzwi i zajmuje sporą powierzchnię. Poza tym należy do elementów, które zmienia się bardzo rzadko – stąd powinna tworzyć ze skrzydłem drzwiowym zgrany duet.
Jak dobrać
drzwi wejściowe do podłogi? Najczęściej wybór pada na odcień podobny do wybarwienia stolarki drzwiowej. Jeżeli więc kolor ściany jest jasny, a drzwi np.
antracytowe wówczas świetnie będą się prezentować płytki przed wejściem w tym samym odcieniu. Niektóre projekty uwzględniają jednak odwrotną zasadę: drzwi wejściowe wtapiają się kolorystycznie w sąsiadujące ściany, a podejście kontrastuje z tym zestawem. Oczywiście nawiązanie dotyczy nie tylko barwy skrzydła, ale materiału, z jakiego jest wykonane. Jeżeli do budynku prowadzą drewniane schody lub wejście jest z tarasu wykonanego z desek, możemy zdecydować się na drzwi zewnętrzne również wykonane z drewna.
Trzeba przyznać, że wymiana drzwi wejściowych nie należy do najłatwiejszych. Element ten musi pasować zarówno do fasady, jak i do wnętrza budynku, a więc korytarza lub przedpokoju. W popularnych, nowoczesnych domach o małym metrażu taka przestrzeń właściwie nie istnieje – drzwi wejściowe prowadzą od razu do salonu z aneksem kuchennym. Wówczas stolarka drzwiowa powinna pasować zarówno do podłogi w pomieszczeniu, jak i do całości aranżacji.