Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z hałasem ulicznym w budynku jest montaż odpowiednich okien. Najlepiej gdyby były to okna dźwiękoszczelne. Jednak zastanawiając się nad tym jak zmniejszyć hałas w mieszkaniu pod uwagę należy wziąć więcej czynników.
zabij hałas
Współczynnik przenikalności cieplnej okna to często czynnik decydujący o wyborze stolarki. Oczywiście izolacja cieplna jest istotna, ale nie mniej ważna jest izolacja akustyczna, o której bardzo często zapominamy przy zakupie czy sprzedaży okien.
Istnieje mnóstwo przepisów regulujących wymagania akustyczne dla budynków – głównie ze względu na ochronę zdrowia osób w nich przebywających. Kierując się zapisami Dyrektywy Unii Europejskiej 89/ 106/ EEC, a także Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury należy pamiętać, że budynki muszą zostać zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni ludzie znajdujący się wewnątrz nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach.
Co więcej obiekty, zarówno mieszkalne jak i te użyteczności publicznej należy chronić przed hałasem zewnętrznym który przenika do pomieszczenia spoza budynku, tym pochodzącym z instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku, a także powietrznym i uderzeniowym wytwarzanym przez użytkowników innych mieszkań i lokali użytkowych.
Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami, w ciągu dnia poziom hałasu nie powinien przekraczać 60 dB, zaś w nocy 50 dB. Dla pomieszczeń mieszkalnych maksymalny poziom hałasu to 40 dB w dzień i 30 dB w nocy. Już samo szczekanie psa to około 80 dB, a młot pneumatyczny to 130 dB.
Oczywiście natężenie hałasu we wnętrzach zależy od wielu czynników, takich jak usytuowanie budynku, rozmieszczenie wewnętrznych i zewnętrznych potencjalnych źródeł hałasu czy też właściwości akustycznych konstrukcji oraz materiałów dla przegród budowlanych i ich poszczególnych elementów.
Niezwykle istotna jest budowa przegród – ścian, okien, drzwi. Bardzo wiele hałasu dociera do wewnątrz poprzez właśnie okna. Eko-Okna produkując okna zwracają uwagę na wszystkie ich parametry. I tak na przykład okno dwuskrzydłowe BluEvolution 82 charakteryzuje się izolacyjnością akustyczną rzędu Rw (dB) = 30. To parametr przy zastosowaniu szyby standardowej – 4/16Ar/4. Takim samym współczynnikiem izolacyjności akustycznej cechuje się także na przykład okno balkonowe dwuskrzydłowe wykonane w oparciu o system Ideal 8000 (z progiem).
W miejscach, w których natężenie hałasu jest zdecydowanie większe, poleca się natomiast szyby dźwiękochłonne.
To laminowane szkło, w którym pomiędzy szklanymi taflami umieszczona została specjalna folia akustyczna. Szyby dźwiękochłonne zdecydowanie zwiększają komfort akustyczny we wnętrzach. Zapewniają wyjątkowy poziom dźwiękoszczelności. Szyby akustyczne mogą być stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i w budynkach użyteczności publicznej. Oczywiście poza tym, że z hałasem będziemy walczyć oknami, to warto pamiętać o nowościach stosowanych w budownictwie. Obecnie na tynku dostępnych jest wiele materiałów, które pochłaniają dźwięki – na przykład panele akustyczne czy dobrej jakości wełna mineralna.
Dlaczego warto pamiętać o odpowiedniej akustyce okien? Hałas jest niezwykle uciążliwy i powoduje złe skutki zdrowotne dla ludzkiego organizmu.
Przebywanie w hałasie przez dłuższy czas może uszkodzić nawet słuch. Może doprowadzić również do zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Naukowcy uważają również, że hałas może mieć także społeczne i zdrowotne skutki, takie jak negatywny wpływ na umiejętności komunikacyjne, obniżenie sprawności nauczania, możliwość wywoływania kłótni między ludźmi, stany lękowe czy utrudnienie odbioru sygnałów optycznych pochodzących ze środowiska.