22 marca, 2022

Zlew kuchenny pod oknem – tak czy nie?

Okna

Aranżacja całej kuchni, jak i samej strefy zmywania, jest zadaniem wymagającym. Kuchnia stanowi pomieszczenie o wysokich wymaganiach funkcjonalnych. Jednocześnie musi też odpowiadać oczekiwaniom estetycznym, zwłaszcza jeśli połączona jest z salonem. Jeśli jest taka możliwość, zlew kuchenny coraz częściej znajduje się pod oknem nie tylko w projektach domów tradycyjnych, ale też nowoczesnych. Co sądzić o takim wyborze? Jakie ma zalety, a jakie wady?

Zlew kuchenny pod oknem – tak czy nie?
Zlew kuchenny pod oknem – tak czy nie?


Wśród wielu pomysłów na urządzenie kuchni możemy wymienić ten ze strefą zmywania zorganizowaną pod oknem. W Polsce nie jest to rozwiązanie popularne, ma jednak swoich zwolenników. Jakie są zalety, a jakie wady zlewu kuchennego pod oknem?

Zlew kuchenny pod oknem – plusy i minusy

Zlew kuchenny pod oknem ma z pewnością wiele zalet. Jest bardzo atrakcyjnym zabiegiem aranżacyjnym, skupia uwagę i często staje się centralnym punktem w układzie kuchni. Dobrze wygląda w wykończeniach nowoczesnych i minimalistycznych, ale też w tradycyjnych, klasycznych wnętrzach. Dostęp do światła dziennego to duży atut umiejscowienia zlewozmywaka pod oknem, które korzystnie wpływa na czynności wykonywane właśnie w strefie zmywania. Stanowią przecież stały element codziennej rutyny. To także dobre rozwiązanie dla rodziców, jeśli okno wychodzi na ogród – opiekun może mieć oko na bawiące się na zewnątrz dzieci. Wśród minusów umieszczania zlewu w tym miejscu wymienia się częste brudzenie się szyby i problemy z otwieraniem skrzydła. Nie są to jednak problemy nie do pokonania – nowoczesne systemy okienne pozwalają na bezkolizyjną i wygodną eksploatację, nawet jeśli na ich wysokości zamontowany jest zlew.

Okna przesuwne nad zlewem

Jeżeli marzy nam się zlew kuchenny pod oknem, weźmy pod uwagę systemy przesuwne. Być może kojarzą nam się z opcjami gabarytowymi, drzwiami balkonowymi lub wyjściem na taras. Dokładnie na takiej samej zasadzie – przesuwania skrzydła lub składania go w harmonijkę – działają przeszklenia o standardowych wymiarach. Ponieważ okna przesuwają się po torze, nie wchodzą w kolizję ze zlewem, ani żadnym innym elementem wyposażenia blatu roboczego. Okna przesuwne występują w takich samych opcjach, jeśli chodzi o materiał lub kolor, jak tradycyjne warianty rozwierno-uchylne. Mamy więc profile wykonane z PVC, drewna lub aluminium w rozmaitej gamie wybarwień.


Zlew kuchenny pod oknem – tak czy nie?

Okna pełnoobrotowe nad zlewem

Bardzo ciekawe, nowoczesne rozwiązanie, stanowią okna pełnoobrotowe. Jak działają? Pozwalają na otwieranie skrzydła w zupełnie inny sposób, niż ma to miejsce w przypadku systemów tradycyjnych. Zostały zaprojektowane tak, aby konstrukcja nożyc okuciowych umożliwiała obrót skrzydła. Wystarczy przekręcić klamkę, która znajduje się w dolnej części ramy i jednym ruchem wygodnie otworzymy okno w takim zakresie, jaki nam odpowiada – nawet o 180 stopni!

Okna pełnoobrotowe świetnie sprawdzą się w przypadku aranżacji kuchni w projektach z przeszkleniami na całej ścianie wzdłuż blatu kuchennego. Jeżeli skrzydło znajduje się nad zlewem, nie ma chyba lepszego rozwiązania na otwieranie w tym miejscu, niż możliwość jego obrotu. Bez problemu wywietrzymy pomieszczenie, gdy będzie taka potrzeba, będziemy cieszyć się widokiem na przyrodę za oknem i zapewnimy sobie aranżacyjny sukces.


Zlew kuchenny pod oknem – tak czy nie?

W Eko-Okna S.A. oferujemy zarówno okna tradycyjne rozwierno-uchylne, jak i nowoczesne systemy przesuwne i pełnoobrotowe. Nasi specjaliści wyjaśnią, jak działa każdy z systemów i który najlepiej sprawdzi się w przypadku twojego projektu.

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera