11 lipca, 2023

Czy okna aluminiowe są odpowiednie dla każdego domu? Analiza wad i zalet

Okna



Montaż okien aluminiowych to opcja, na którą z każdym rokiem stawia coraz więcej osób. Wciąż jednak jest to niewielki wycinek rynku, zwłaszcza w stosunku do dominującego PVC. Czy warto zwrócić uwagę na systemy aluminiowe? Na pewno tak. W końcu to solidne 10% wszystkich zakupów okien. Jakie „za” stoją po stronie aluminium, a jakie „przeciw”? Kto powinien je dla siebie wybrać? Sprawdźmy.



Spis treści


Co to są okna aluminiowe?

Zacznijmy od podstaw. Okna aluminiowe to otoczone aurą nowoczesności rozwiązania składające się, podobnie jak wszystkie okna, z trzech podstawowych elementów:




Jeśli chodzi o szyby i okucia, nie ma tutaj większej różnicy pomiędzy rodzajami okien, a nierzadko okna drewniane, okna PCV i okna aluminiowe, a także najrzadziej spotykane okna stalowe, posiadają dokładnie te same okucia. To samo dotyczy szyb. Różnice wynikają przede wszystkim z zastosowanych profili.

Profile to podstawowe elementy konstrukcyjne okien, na których opierają się okucia i szyby. W dużej mierze decydują o wszystkich najważniejszych cechach okien zaczynając od ich wyglądu i tego, jakie są w dotyku, a na izolacyjności akustycznej i termicznej kończąc.

Nie bez powodu najważniejszy podział okien dotyczy właśnie materiału, z którego są zbudowane ich profile.



Wady i potencjalne wyzwania dla stolarki aluminiowej

Wielu dystrybutorów wychodzi z założenia, że idealne okna dla ich klientów to okna PVC. Już ten fakt można uznać za swoistą wadę nowoczesnych okien aluminiowych, ponieważ są mniej znane od alternatywnych opcji. Każdy jednak na pewno wie, że przecieranie szlaków potrafi być bardzo korzystne.

W rzeczywistości zmierzyć się musimy z 4 realnymi wyzwaniami. Są to:

Jak poważne są to trudności? Na pewno są do pokonania. Tym bardziej, że ich potencjalne wady są bardzo skutecznie niwelowane przez niebagatelne zalety.




Ceny okien aluminiowych kontra trwałość

Profile aluminiowe są wyraźnie droższe w produkcji, co przekłada się na koszt całej inwestycji. Jeśli zdecydujemy się wybrać stolarkę aluminiową dla naszego domu, musimy przygotować się na wydatek o około 30% wyższy w stosunku do cen drewna. W porównaniu z oknami PVC możemy zapłacić nawet połowę więcej przy założeniu, że oczekujemy zbliżonych parametrów użytkowych. Bez problemu znajdziemy bowiem tanie okna aluminiowe i drogie okna plastikowe, ale ich możliwości będą skrajnie różne.

Jeśli jednak przeliczymy cenę naszej inwestycji na czas, przez który będzie nam służyła, rachunek zmienia się diametralnie. Okna aluminiowe powinny sprawdzać się znacznie dłużej niż okna wykonane z innych materiałów. Aluminium jest wytrzymałe pod względem mechanicznym i w ogóle nie poddaje się korozji biologicznej.

Jeden z największych producentów profili aluminiowych, Corialis, szacuje ich żywotność na nawet 60 lat. Jeśli przeliczymy wydatek na tyle dekad, okaże się, że posiadanie aluminium jest tak naprawdę bardzo tanie.




Zimne i głośne systemy aluminiowe? To mit

Twierdzenie, że dokonując wyboru okien aluminiowych stawiamy na okna zimne, jest zwyczajnie nieprawdziwe. Większość profili w ofercie Eko-Okien posiada przegrody termiczne. Co więcej, z łatwością można znaleźć propozycje kwalifikujące się do programu Czyste Powietrze, którego celem jest m.in. wymiana stolarki okiennej na energooszczędną. Przykładem niech będzie system MB-86N.

Wpływ na izolację termiczną i na izolację akustyczną okien ma wiele czynników. Materiał wykonania profili jest jednym z ważniejszych elementów i faktycznie aluminium jest dobrym przewodnikiem. Fakt ten można zredukować poprzez konstrukcję komorową profili, wypełnianie ich materiałami izolacyjnymi i przede wszystkim poprzez stosowanie odpowiednich szyb.

Szyby zespolone, najlepiej co najmniej dwukomorowe, pozwalają na drastyczną poprawę parametrów termicznych całego okna tym bardziej, że okna aluminiowe charakteryzują się zdecydowanie korzystniejszym stosunkiem wielkości przeszklenia do profili niż inne systemy okienne. Dokładnie to samo dotyczy izolacyjności akustycznej okien.

Niestety prawdą jest, że w celu uzyskania parametrów przystępnych cenowo okien PCV, trzeba wybierać wyraźnie droższe propozycje z aluminium. Jeśli jednak zależy nam na unikalnych zaletach okien aluminiowych, będziemy w stanie uzyskać współczynnik przenikania ciepła i współczynnik izolacyjności akustycznej na zadowalających poziomach.


Zimna w dotyku rama

Nawet energooszczędne okna aluminiowe są zimne w dotyku. To jedna z właściwości metali. Ich ciepło właściwe, czyli ilość energii potrzebna do ogrzania danej substancji o 1 stopień, ma niską wartość. Powoduje to, że w przeciwieństwie do plastiku i drewna, których ciepło właściwe jest znacznie wyższe, nie są zbyt przyjemne w kontakcie ze skórą.

Warto sobie jednak zadać pytanie, jak wielkie znaczenie dla naszego codziennego życia ma dotykanie profili okien? Przyjemność z bezpośredniego kontaktu to kwestia istotna np. dla podłóg, ale czy dla okien? Zdecydowanie nie.


Trudne w naprawie okna aluminiowe

Naprawa profili okien aluminiowych jest w zasadzie niemożliwa. Jeśli na oknie powstanie poważniejsze uszkodzenie, nie wypełnimy go żadną substancją sztuczną czy naturalną, jak można to czasami zrobić z oknami PCV. W przypadku okien drewnianych czasami wystarczy tylko przeszlifowanie i pomalowanie profili. Z aluminium nigdy nie jest tak łatwo.

Z drugiej strony, okna aluminiowe naprawdę trudno zgnieść, przedziurawić czy chociażby zarysować, więc sposób ich naprawy nie jest czymś, co kiedykolwiek zainteresuje przeciętnego użytkownika. Niewłaściwe korzystanie z okna może doprowadzić do zniszczenia okuć, a nieostrożność nieraz skutkuje zbiciem szyby, ale tego typu wypadki w równym stopniu dotykają wszystkich okien.



Zalety okien aluminiowych

Wiele zalet okien aluminiowych uwidoczniło się już przy analizie ich wad, które jak się okazuje, wcale nie rzutują negatywnie na ten rodzaj okien. Są to:

Oprócz tego można wymienić jeszcze kilka istotnych kwestii:

Musimy przyjrzeć się tym cechom bliżej, by wybrać odpowiednie okna.




Największe przeszklenia

Okna aluminiowe pozwalają na tworzenie bardzo dużych przeszkleń. Jest to możliwe dzięki temu, że aluminium jest lekkie i zarazem wytrzymałe, czyli odporne na odkształcenia. Daje nam możliwość tworzenia większych okien, w których wystarczą węższe profile, niż w przypadku PCV czy drewna.

Stosując okna aluminiowe można uzyskiwać powierzchnię szklenia przekraczającą znacznie 90% wielkości otworu, także w systemach przesuwnych. Oznacza to maksymalny dostęp do naturalnego światła oraz tak obecnie popularny minimalistyczny design.


Okna w dowolnych kształtach

Z powyższą kwestią związane jest też to, że z aluminium można łatwo kreować ciekawe okna o nietypowych kształtach. Trójkąty, trapezy czy koła nie są oczywiście tylko domeną aluminium, bo jak podkreślają eksperci, plastik bierze swoją nazwę właśnie od plastyczności, a i drewno jest popularne w budownictwie właśnie ze względu łatwość obróbki.

Chociaż aluminium też ma swoje ograniczenia, nierzadko zdarza się, że klient wybierający początkowo okna drewniane lub PCV, kierowany jest do producenta okien aluminiowych, ponieważ zaplanowane przez niego okna nie były możliwe do wykonania z innych materiałów. Dotyczy to zwłaszcza konstrukcji o większych gabarytach, które korzystają z wytrzymałości aluminium.




Ciekawa kolorystyka i okleiny

Profile okien aluminiowych cieszą oko już w swojej naturalnej postaci, ale najczęściej mimo to stosuje się specjalne wykończenia. Najczęściej jest to jedna z dwóch podstawowych opcji, którymi są:

Lakierowanie daje ogromne możliwości, ponieważ współczesne technologie pozwalają na precyzyjne dobranie kolorystyki. Klient ma do wyboru paletę RAL, czyli dosłownie setki odcieni. Co istotne, profile aluminiowe nigdy nas nie zaskoczą swoim wyglądem, ponieważ kolor na zamontowanym u nas oknie będzie dokładnie taki sam, jak na próbniku, kiedy dokonywaliśmy wyboru. Nie ma tu miejsca na odstępstwa od standardów.

Z kolei okleiny to możliwość nadania oknom zupełnie innego, efektownego wyglądu, a nawet faktury. Najpopularniejsze są okleiny woodec, dzięki którym okno aluminiowe będzie wyglądało jak okno drewniane.




Łatwa pielęgnacja okien aluminiowych

Konserwacja okien aluminiowych ogranicza się w zasadzie do dbania o ich uszczelki i okucia, czyli trzeba z nimi robić to, co ze wszystkimi innymi oknami. Poza tym nie ma już żadnych innych zadań.

Powierzchnia okien aluminiowych nie wymaga specjalnej pielęgnacji, tak jak to jest chociażby w przypadku drewna. Samo czyszczenie też jest niewymagające, ponieważ wystarczy tylko przetarcie ich wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem, aby usunąć kurz.



Okna aluminiowe, drewniane czy PCV – które okna wybrać?

Nawet posiadając poszerzoną wiedzę, zdobytą dzięki temu tekstowi, nie będziemy w stanie od razu zdecydować, jaki rodzaj okien powinniśmy wybrać. Na pewno wiemy jednak, że okna aluminiowe – energooszczędne, ciche i trwałe – są dobrym wyborem dla każdego domu. Nikt nie będzie go żałował.

Jeśli zależeć nam będzie na uzyskaniu absolutnie najlepszych parametrów termicznych okna, optymalnym rozwiązaniem może być system PCV Energeto Neo, w którym współczynnik przenikania ciepła Uw osiąga ekstremalnie niskie wartości. Na PCV postawimy też zawsze wtedy, kiedy naszym priorytetem będzie optymalny stosunek ceny do parametrów technicznych. Wtedy opłaca się zwrócić uwagę na greenEvolution.

Osoby szczególnie uwrażliwione na kwestie ekologiczne, chcące minimalizować swój ślad węglowy, postawią na okna drewniane Naturo. Tym bardziej, że produkowane są z drewna certyfikowanego FSC, więc można mieć pewność, że jego pozyskiwanie nie niszczy środowiska. Drewno to też unikalna przyjemność obcowania z materiałem naturalnym, co nierzadko jest czynnikiem przyćmiewającym wszystkie inne.

Z kolei klienci stawiający na okna aluminiowe zwykle podkreślają ich dobry współczynnik przenikania ciepła, zadowalającą izolację akustyczną i wysoką trwałość. Decydująca jest mimo wszystko ich estetyka. Zlicowane okna aluminiowe potrafią być naprawdę efektowne, szczególnie w nowoczesnych budynkach, ale ich zdolność do zapraszania do wnętrz naturalnego światła także nie może być pomijana. Zaznaczyć trzeba także to, że niezależnie od wybranej formy okien aluminiowych, mamy pewność, że nie będą szybko traciły swojej prezencji i parametrów technicznych.

Adam Gajda

Adam Gajda

Specjalista w dziale Marketingu
Eko-Okna S.A.
e-mail: adam.gajda@ekookna.pl 

Udostępnij

Zobacz również

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych